O skutkach Zielonego Ładu dla Podkarpacia rozmawiali parlamentarzyści z regionu

KATEGORIA: POLITYKA / 3 czerwca 2024

Fot. Krzysztof Kuchta

W poniedziałek (3 czerwca) w Rzeszowie odbyło się wyjazdowe posiedzenie Zespołu Parlamentarnego ds. rozwoju Podkarpacia. Tematem były skutki Europejskiego Zielonego Ładu dla naszego regionu.

W spotkaniu odbywającym się w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie uczestniczyli posłowie: Ewa Leniart, Teresa Pamuła, Kazimierz Gołojuch, Fryderyk Kapinos oraz Tadeusz Chrzan, a także senator Józef Jodłowski. Obecny był także marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

- Dużo o nim słyszymy, budzi rozliczne emocje, a niekiedy wręcz strach, zwłaszcza wśród wielu Polaków, którzy obawiają się, że cały szereg dyrektyw, które kryją się pod nazwą Zielony Ład wymusi na obywatelach i biznesie szereg działań, które będą się wiązać z ogromnymi nakładami finansowymi - mówiła otwierając spotkanie przewodnicząca zespołu, poseł Ewa Leniart.

Jak zaznaczyła poseł Leniart, wszyscy chcielibyśmy żyć w czystym środowisku, jednak niewielu z nas wie jakie konkretne rozwiązania prawne, a w konsekwencji działania, które dotkną mieszkańców naszego regionu kryją się pod hasłem Europejskiego Zielonego Ładu.

Fot. Krzysztof Witek/Biuro Prasowe UMWP

Jak mówił marszałek Władysław Ortyl, samorząd województwa podkarpackiego przede wszystkim przygląda się potencjalnym skutkom Zielonego Ładu dla rozwoju gospodarczego i społecznego naszego regionu.

- Samorządowi nie są też obce sprawy mieszkańców. Jeżeli z tytułu Zielonego Ładu będą przez nich odczuwalne skutki finansowe i społeczne, to mieszkańcy w pierwszej kolejności zwrócą się do samorządu - zaznaczył marszałek Ortyl.

Jak podkreślał marszałek, mimo że zapisy Zielonego Ładu zaczęły wchodzić w życie w trudnym okresie covidowym i pocovidowym, nikt nie zweryfikował ich zakresu, podobnie jak tempa ich wdrażania. Także wojna na Ukrainie, związany z nią kryzys energetyczny oraz inflacja również nie skłoniły decydentów do refleksji. - Co absurdalne, jeszcze podkręcono i zakres i terminy wdrażania Zielonego Ładu - dodał Ortyl.

Jak przekonywał marszałek, wymogi Zielonego Ładu uderzą w podkarpackie rolnictwo, które składa się głównie z małych gospodarstw. Podobnie jest z małymi i średnimi przedsiębiorstwami. - Nie będą w stanie unieść kosztów - zaznaczył Władysław Ortyl.

Jak mówił marszałek, poważne skutki finansowe zarówno dla samorządów jak i obywateli generować będzie tzw. dyrektywa budynkowa wymuszająca termomodernizację i wymianę źródeł ciepła.

Fot. Krzysztof Witek/Biuro Prasowe UMWP

W debacie udział wzięły także prelegentki łączące się on-line z miejscem spotkania. Poseł na Sejm RP Małgorzata Golińska w swoim wystąpieniu skoncentrowała się na zmianach prawnych wynikających z Zielonego Ładu oraz ich wpływie na środowisko. Natomiast profesor Małgorzata Bzowska - Bakalarz z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie przedstawiła perspektywę rolniczą Zielonego Ładu, omawiając potencjalne zmiany w sektorze rolnictwa, które mogą wynikać z nowych regulacji.

Na koniec głos zabrali też m.in. pozostali parlamentarzyści obecni na spotkaniu w rzeszowskim WDK.

Rafk

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4