Przebudowa wyjazdu na ul. Krakowską wstrzymana. Będzie nowa koncepcja

KATEGORIA: INWESTYCJE / 14 kwietnia 2021

Fot. Paweł Bialic

Planowana kontrowersyjna przebudowa wyjazdu na ul. Krakowską od strony ronda im. Inki i ul. Kotuli, który miał być realizowany w ramach rozpoczętej już w tym rejonie inwestycji mieszkaniowej KrakoVska realizowanej przez firmę Bryksy, na razie zostaje wstrzymana. W przygotowaniu jest nowa koncepcja.

Wspomniany wyjazd ma obecnie formę bezkolizyjną, bo dzięki pasowi włączenia można płynnie wyjechać na ul. Krakowską. W ramach planowanej przebudowy układu komunikacyjnego miało się to jednak zmienić. Obecny pas włączenia miałby zostać wykorzystany do stworzenia wjazdu i wyjazdu do planowanych nowych budynków. Sam wyjazd z ul. Kotuli do ul. Krakowskiej miałby natomiast inną formę niż do tej pory, wymagającą znacznego zwolnienia przed skrzyżowaniem, co mogłoby obniżyć płynność ruchu w tym miejscu. Włączenie do ruchu miałoby następować „na ostro”. Za realizację inwestycji drogowej ma odpowiadać deweloper, ale w kwestii jej kształtu zgodę musi wydać miasto.

Fot. Paweł Bialic

Przypomnijmy, że przeciw zmianie formy wyjazdu na ul. Krakowską w imieniu okolicznych mieszkańców protestowała część rzeszowskich radnych głównie z Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości apelując do poprzednich władz Rzeszowa o pozostawienie wyjazdu w aktualnej formie.

Padały opinie, że nowy wariant wyjazdu na ul. Krakowską będzie bardziej niebezpieczny i obniży płynność ruchu w tym rejonie. W czasie jednej z sesji przegłosowano nawet uchwałę zawierającą apel do władz Rzeszowa o podjęcie działań w tej kwestii. Jeszcze przed rezygnacją z urzędu przez Tadeusza Ferenca miało odbyć się spotkanie dotyczące analizy tego problemu z udziałem władz miasta, radnych, Miejskiego Zarządu Dróg oraz specjalistów z dziedziny ruchu drogowego.

Pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa Marek Bajdak zadeklarował na ostatniej sesji Rady Miasta, że problem jest do rozwiązania. Teraz, jak słyszymy w ratuszu pomysł przebudowy skrzyżowania w proponowanym dotychczas kształcie został wstrzymany, a w przygotowaniu jest nowa koncepcja.

- Na razie decyzja co do rozwiązań komunikacyjnych w rejonie inwestycji została wstrzymana. Inwestor wraz z Politechniką Rzeszowską przygotowują nową koncepcję rozwiązania komunikacyjnego w tym miejscu. Czekamy na jej szczegóły i po analizie podejmiemy decyzję co dalej w tej sprawie - tłumaczy Artur Gernand z Biura Prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa.

Tymczasem sama inwestycja firmy Bryksy w ramach projektu KrakoVska przy ul. Krakowskiej jest już w trakcie realizacji. Przypomnijmy, że powstaje tam trzy obiekty, dwa mieszkalne po 18 i 14 kondygnacji oraz jeden biurowy z 5 kondygnacjami. Koniec budowy, jak czytamy na stronie firmy zaplanowano na IV kwartał 2022 roku. Realizacja tego przedsięwzięcia była przedmiotem porozumienia dewelopera ze stroną społeczną reprezentowaną przez stowarzyszenie Świadomy Obywatel Rzeszowa przy udziale miejskich radnych. Dzięki kompromisowi dewelopera i mieszkańców udało się wynegocjować obniżenie jednego z budynków z 18 do 14 pięter. Oprócz tego porozumienie dotyczyło ilości miejsc parkingowych, nasadzeń zieleni czy rozwiązań komunikacyjnych.

Karol Woliński

Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4