Miasto czeka na rządowe środki na Wisłokostradę. W połowie lutego przetarg

KATEGORIA: INWESTYCJE / 2 lutego 2023

Fot. Mosty Katowice

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek poinformował podczas wtorkowej sesji, że miasto nadal czeka na decyzję rządu w sprawie przyznania dodatkowego dofinansowania do budowy Wisłokostrady. Zapowiedział również, że niezależnie od tego przetarg na realizację tej inwestycji powinien być ogłoszony w połowie lutego.

Trzeba 200 mln zł

Budowa Wisłokostrady to jedna z najważniejszych inwestycji drogowych dla Rzeszowa. Nowa droga ma stanowić połączenie al. Rejtana poprzez częściowo gotowy ok. 700-metrowy odcinek trasy, który stanowi prowadząca do targowiska ul. Dworaka, aż do ul. Ciepłowniczej, gdzie w planie jest powstanie ronda.

Droga ma mieć cztery pasy ruchu i będzie poprowadzona wzdłuż prawego brzegu Wisłoka. W ramach inwestycji, w planie jest powstanie nowego wiaduktu nad torami kolejowymi. W kolejnym etapie przewidziano też poszerzenie mostu Załęskiego do czterech pasów ruchu, a także podobne poszerzenie ul. gen. Maczka aż do ul. Lubelskiej.

Władze miasta od dawna dysponują już gotową dokumentacją projektową oraz wszystkimi możliwymi pozwoleniami wymaganymi do rozpoczęcia inwestycji. Brakuje jednak pieniędzy. Szacuje się, że sama budowa drogi od al. Rejtana do ul. Ciepłowniczej może kosztować 200 mln zł. Miasto ma wsparcie rządu w tym przedsięwzięciu, w maju zeszłego roku Rzeszów otrzymał dotację w wysokości 65 mln zł z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Polskiego Ładu.

Plan orientacyjny Wisłokostrady
Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Przetarg w połowie lutego

Ratusz liczy na kolejne wsparcie z budżetu państwa i dlatego latem 2022 roku zgłosił wniosek o dofinansowanie budowy Wisłokostrady do ogłoszonego przez Ministerstwo Infrastruktury naboru w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Rzeszów może otrzymać na realizację tej inwestycji kolejne 30 mln zł, ale decyzji co do przyznania środków jeszcze nie ma.

- Nie mamy jeszcze rozstrzygnięcia, ale liczę że stanie się to w pierwszej połowie lutego - powiedział podczas wtorkowej sesji Rady Miasta prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Prezydent Fijołek dodał, że mimo braku rozstrzygnięcia w sprawie przyznania środków z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu na budowę Wisłokostrady.

- W Wydziale Zamówień Publicznych wniosek o przetarg jest analizowany. W ciągu dwóch tygodni powinniśmy go ogłosić - zapowiedział prezydent Rzeszowa.

W Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Rzeszowa realizacja Wisłokostrady przewidziana jest na lata 2023-2026.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4