Miasto zrezygnowało z piętrowego parkingu przy Podpromiu. Co w zamian?

KATEGORIA: INWESTYCJE / 20 czerwca 2024

Parking przy Podpromiu w Rzeszowie.
Fot. Paweł Bialic

Władze Rzeszowa rezygnują z pomysłu budowy parkingu wielopoziomowego przy Podpromiu. Umowa dotycząca wykonania projektu dla takiej inwestycji została już wypowiedziana. Ratusz znalazł zatem inny pomysł na poprawę sytuacji. Mowa o budowie parkingów park&ride przy wjazdach do miasta i parkingów na obrzeżach centrum. Na razie nie wiadomo jednak, gdzie konkretnie miałyby one powstać.

Parkingu wielopoziomowego nie będzie

Budowa parkingu wielopoziomowego w miejscu istniejącego parkingu przy hali Podpromie zapowiadana była w Rzeszowie przez lata. Orędownikiem tego pomysłu był nieżyjący już prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc. To za jego rządów rozpoczęto poszukiwania wykonawcy projektu dla takiej inwestycji. Umowę na wykonanie projektu za ponad 700 tys. zł z firmą ARP Manecki z Krakowa miasto podpisało w marcu 2021 roku, czyli tuż po rezygnacji Ferenca z urzędu. Zgodnie z wcześniej opracowaną koncepcją, parking miał mieć cztery kondygnacje i liczyć około 1000 miejsc dla samochodów. Obecnie przy Podpromiu jest ich 350.

Pod koniec 2021 roku rzeszowski ratusz dosyć nieoczekiwanie informował nas, że prace projektowe zostały wstrzymane. Tłumaczono to koniecznością wprowadzenia poprawek. W tym samym czasie nowy prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek zapowiedział, że jest przeciwny budowie w tym miejscu „betonowego kloca”, który tylko generowałby dodatkowy ruch w centrum i skłania się bardziej ku korekcie liczby miejsc parkingowych.

Od tego czasu minęło już 2,5 roku, a gotowego projektu parkingu na Podpromiu nie ma i okazuje się, że już nie będzie. Jak poinformował nas rzeszowski ratusz, umowa z firmą ARP Manecki została wypowiedziana.

- Umowa została wypowiedziana, teraz musimy porozumieć się z wykonawcą w sprawie zapłaty za wykonaną do tej pory pracę – informuje Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

To oznacza, że władze miasta całkowicie rezygnują z pomysłu budowy w tym miejscu piętrowego parkingu. W ratuszu słyszymy, że była to koncepcja poprzedniego prezydenta. Teraz plany są inne.

- Podpromie chcemy zostawić w takiej formie, jaka jest, zależy nam na rozproszeniu ruchu samochodowego. Delikatna nadbudowa w tym miejscu jest do rozważenia w przyszłości, będziemy przecież dysponować tym, co udało się już opracować firmie, która zajmowała się wykonaniem projektu, ale na ten moment nie bierzemy tego pod uwagę - tłumaczy Artur Gernand.

Co w zamian?

Co zatem miasto planuje w sprawie zwiększenia liczby miejsc do parkowania? Ratusz zapowiada budowę parkingów park&ride na obrzeżach Rzeszowa, o czym mówi się od wielu lat, ale nie wiele w tej kwestii się dzieje. Oprócz tego na skraju samego centrum miasta powinien powstać system mniejszych parkingów, które rozładowałyby ruch.

Gdzie miałyby powstać nowe parkingi? W ostatnich latach pojawiały się różne pomysły m.in. dotyczące ulokowania takich obiektów przy ul. Szpitalnej w sąsiedztwie III LO, czy na działce przy siedzibie Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego przy ul. Szopena.

Konkretnych zamierzeń co do rozbudowy infrastruktury parkingowej urzędnicy na razie jednak nie zdradzają, zasłaniając się wciąż trwającymi pracami nad Planem Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (tzw. SUMP), który ma być fundamentem do zmian w systemie transportu w mieście.

Władze miasta liczą, że dokument opracowywany przez specjalistów Politechniki Rzeszowskiej, będzie gotowy do końca tego roku. Oprócz tego opracowywany ma być także plan rewitalizacji centrum miasta, który ma wskazać założenia polityki parkingowej dla samego śródmieścia Rzeszowa.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4