Niemieckie systemy Patriot i żołnierze pod Rzeszowem. Jest potwierdzenie MON

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 28 listopada 2024

Fot. Bundeswehr/Oliver Fischer/flickr.com

Od stycznia 2025 roku Polska ponownie otrzyma dodatkowe wsparcie obrony powietrznej z Niemiec. Nasz zachodni sąsiad ma rozmieścić w południowo-wschodniej Polsce swoich żołnierzy oraz systemy obrony powietrznej Patriot. Tym razem mają stacjonować w okolicach Rzeszowa.

O sprawie nieoficjalnie poinformowała agencja dpa (Deutsche Presse-Agentur). - Polska, kraj UE i NATO, jest ważnym politycznym i wojskowym sojusznikiem Ukrainy, która jest atakowana przez Rosję. Odgrywa także ważną rolę jako węzeł logistyczny dla zachodniej pomocy wojskowej dla Kijowa – podała agencja wskazując, że lotnisko pod Rzeszowem ma strategiczne znaczenie dla transportu sprzętu wojskowego. Jak przypomina dpa, obecnie stacjonują tam żołnierze amerykańscy, a lotnisko chronią amerykańskie baterie Patriot.

Informacje potwierdzili ministrowie obrony obu krajów.

- Zgodnie z decyzją NATO od stycznia 2025 będziemy mieć kolejne sojusznicze wsparcie naszej obrony powietrznej. Z zadowoleniem przyjmujemy decyzję Niemiec o skierowaniu baterii systemu Patriot do Polski - napisał na portalu X wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Informację niemieckich mediów o ponownym rozmieszczeniu Patriotów potwierdził także resort obrony Niemiec. - Dzięki temu będziemy chronić węzeł logistyczny w Polsce, który ma kluczowe znaczenie dla dostarczania materiałów do Ukrainy. Zabezpieczamy więc dostawy pojazdów, broni i amunicji, które Ukraina pilnie potrzebuje do obrony przed bezprawnymi i brutalnymi atakami Rosji. Wspólnie z naszymi polskimi przyjaciółmi będziemy również, tak jak w ubiegłym roku, chronić przestrzeń powietrzną NATO - przekazał minister Boris Pistorius w swoim oświadczeniu.

Od 2022 r. lotnisko w Jasionce jest hubem logistycznym dla transportów wojskowych i humanitarnych dla Ukrainy. Duże znaczenie logistyczne ma też szerokotorowa linia kolejowa (LHS) biegnąca w rejonie Zamościa do granicy Polski z Ukrainą.

Niemieckie Patrioty zostaną rozmieszczone w Polsce drugi raz. Poprzednio były rozmieszczone w naszym kraju od stycznia do listopada 2023 roku. W tym czasie około 320 żołnierzy Bundeswehry obsługiwało trzy systemy Patriot w dwóch lokalizacjach w pobliżu Zamościa, 33 km na zachód od granicy z Ukrainą. Było to związane uderzeniem ukraińskiej rakiety w Przewodów (powiat hrubieszowski) pod koniec 2022 roku. W wyniku zdarzenia dwie osoby zginęły.

Jak przypomina serwis Interia, systemy Patriot należą do najnowocześniejszych na świecie. Służą do zwalczania samolotów wroga, rakiet balistycznych i pocisków manewrujących. Pociski mają zasięg około 100 kilometrów odległości i 30 kilometrów wysokości.

- Od końca lat 80. niemieckie wojska lotnicze (Luftwaffe) dysponowały łącznie 12 bateriami (24 jednostkami ogniowymi) systemu MIM-104 Patriot PAC-3. Dwie dodatkowe baterie służą do szkolenia obsługi. W 2023 roku Niemcy przekazały jedną baterię systemu dla walczącej Ukrainy - zaznacza Interia.

W marcu Komitet Budżetowy niemieckiego Bundestagu zatwierdził sfinansowanie zakupu czterech kolejnych baterii systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej MIM-104 Patriot oraz modernizację już użytkowanych radarów tego systemu. Oczekiwany czas dostaw nowych zestawów to lata 2027-2029.

Polska posiada już dwie baterie systemu Patriot z radarami sektorowymi i systemem IBCS, zamówione w 2018 roku za 4,75 mld dolarów. W zeszłym roku w Stanach Zjednoczonych zamówiliśmy jeszcze 48 wyrzutni i kilkaset pocisków Patriot PAC-3 MSE, a także 12 radarów dookólnych LTAMDS, w ramach drugiej fazy programu obrony powietrznej Wisła. Koszt kontraktów na wyrzutnie i radary to ponad 9 mld USD netto. Wstępny harmonogram przewiduje dostawy w latach 2026-2029.

Opr. Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4