Szef Służby Więziennej w Rzeszowie został zastępcą nowej dyrektor tej formacji
KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 20 maja 2025
Dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie, pułkownik Stanisław Kotula został powołany na stanowisko zastępcy dyrektora generalnego Służby Więziennej. W nowej roli wziął udział w konferencji „Współczesne wyzwania dla systemu penitencjarnego”, która odbyła się we wtorek 20 maja w Rzeszowie. W wydarzeniu uczestniczyła płk. Renata Niziołek, nowo powołana dyrektor generalny Służby Więziennej. Wydarzenie zgromadziło dyrektorów generalnych i ekspertów służb więziennych z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech i Ukrainy.
Wydarzenie, zorganizowane przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą wspólnie z Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Rzeszowie oraz Radą Terenową ds. Readaptacji i Pomocy Skazanym dla obszaru Województwa Podkarpackiego, stanowiło istotny element obchodów 30-lecia WSPiA, najstarszej niepublicznej uczelni na Podkarpaciu. Konferencja, objęta honorowym patronatem ministra sprawiedliwości oraz wojewody podkarpackiego, Teresy Kubas-Hul, była platformą do intensywnej wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk w obszarze penitencjarystyki. Podkreślono podczas niej również kluczowe znaczenie współpracy międzynarodowej w zapewnianiu bezpieczeństwa oraz skutecznej resocjalizacji.
Otwarciu konferencji towarzyszyło uroczyste złożenie gratulacji płk. Renacie Niziołek, która w ubiegłym tygodniu objęła stanowisko dyrektora generalnego Służby Więziennej. Płk. Nizołek została pierwszą w historii kobietą, która stanęła na czele Służby Więziennej. - Gratuluję w imieniu społeczności akademickiej naszej Uczelni, w imieniu kadry naukowej, studentów, dlatego że ze Służbą Więzienną współpracujemy już od kilku lat - mówił prof. dr hab. Jerzy Posłuszny, rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.
Prof. Jerzy Posłuszny poinformował także o decyzji ministra sprawiedliwości z 19 maja br. o powołaniu płk. Stanisława Kotuli na stanowisko zastępcy dyrektora generalnego Służby Więziennej. - Wyraziłem żal do Pana Dyrektora, że ledwo kilkanaście miesięcy temu rozpoczęliśmy współpracę, chcieliśmy korzystać z doświadczenia praktycznego, a tu już Pan Dyrektor awansował do Warszawy. Mamy jednak nadzieję, że będziemy tę współpracę podtrzymywać - żartował rektor WSPiA gratulując płk. Stanisławowi Kotuli awansu.
W dalszej części swojego wystąpienia rektor WSPiA podkreślił, że tego dnia Rzeszów stał się polską stolicą penitencjarystyki, a nawet, biorąc pod uwagę zaszczytnych gości z sąsiednich państw, stolicą Europy Środkowo-Wschodniej. Zaznaczył, że w trakcie konferencji poruszona zostanie problematyka szeroko rozumianych wyzwań, stojących współcześnie przed służbami więziennymi, a dzięki udziałowi wybitnych specjalistów - prawników, sędziów, psychologów i innych ekspertów - debata będzie miała wysoki poziom merytoryczny.
Następnie głos zabrała Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki. - We współczesnym świecie, w obliczu coraz bardziej złożonych wyzwań, z jednej strony społecznych, ale też i prawnych, system penitencjarny musi się zmieniać, musi ewoluować. Odpowiedzialność za jego skuteczność i nowoczesność spoczywa nie tylko na ustawodawcach, ale również na instytucjach wdrażających prawo, na środowisku naukowym oraz na osobach bezpośrednio zaangażowanych w pracę z osobami pozbawionymi wolności - zaznaczyła.
W swoim wystąpieniu wojewoda zwróciła uwagę, że w Polsce funkcjonuje obecnie 130 jednostek penitencjarnych, z czego sześć znajduje się na terenie województwa podkarpackiego. Łącznie przebywa w nich ponad 70 tysięcy osób osadzonych. Podkreśliła także znaczenie współpracy pomiędzy środowiskiem naukowym a praktyką zawodową. – To nasza wspólna sprawa. Niezależnie od pełnionych dziś funkcji, powinniśmy dobrze przygotować studentów, a następnie absolwentów, do tego, aby byli gotowi do pracy na różnych szczeblach w szeroko rozumianej administracji czy też służbach - mówiła Teresa Kubas-Hul.
- Jestem zaszczycona mogąc reprezentować Służbę Więzienną podczas międzynarodowej konferencji poświęconej wyzwaniom, które stawia przed nami współczesny system penitencjarny - rozpoczęła swoje wystąpienie płk Renata Niziołek, dyrektor generalny Służby Więziennej. - Wyzwania te mają wymiar nie tylko prawny i organizacyjny, ale przede wszystkim społeczny i etyczny. Dlatego tak ważna jest wymiana doświadczenia, zarówno między instytucjami, między krajami i między ludźmi.
Dyrektor generalny Służby Więziennej zwróciła uwagę na potrzebę znalezienia właściwego balansu w funkcjonowaniu systemu więziennictwa. - Współczesne więziennictwo musi znaleźć równowagę między dwiema osiami. Z jednej strony skuteczną ochroną społeczeństwa przed sprawcami najpoważniejszych przestępstw, z drugiej realnym wsparciem procesu resocjalizacji i reintegracji osadzonych - podkreśliła płk Niziołek.
Wśród prelegentów pierwszej części konferencji znaleźli się również eksperci i praktycy prawa, prof. dr hab. Zbigniew Ćwiąkalski – wykładowca WSPiA, były minister sprawiedliwości i prokurator generalny oraz gen. Paweł Nasiłowski, pełnomocnik ministra sprawiedliwości ds. Kar Nieizolacyjnych i Systemu Dozoru Elektronicznego.
Dalsza część konferencji objęła cztery panele, w których specjaliści z różnych dziedzin wymieniali się doświadczeniami i poglądami na temat kluczowych problemów penitencjarnych. Poruszono między innymi problematykę zalet i wad kar długoterminowych w kontekście punitywności polskiego systemu karnego, a także kwestie związane z redukcją deficytów osadzonych poprzez różnorodne formy oddziaływań prowadzonych w warunkach izolacji penitencjarnej. Uczestnicy pochylili się również nad rolą kuratorów sądowych i wyzwaniami, jakie niesie resocjalizacja w warunkach wolnościowych. Istotnym tematem okazała się także cyberprzestępczość, coraz częściej postrzegana jako jedno z najpoważniejszych wyzwań stojących przed współczesnym wymiarem sprawiedliwości.
Na stanowisko zastępcy dyrektora generalnego Służby Więziennej pułkownika Stanisława Kotulę powołał na wniosek dyrektora generalnego Służby Więziennej 19 maja minister sprawiedliwości. Akt powołania wręczyła wiceminister sprawiedliwości Marię Ejchart podczas uroczystego spotkania z udziałem dyrektorów biur Centralnego Zarządu Służby Więziennej. Pułkownik Stanisław Kotula zastąpił w fotelu wiceszefa formacji pułkownik Renatę Niziołek. W zeszłym tygodniu przejęła ona stery w Służbie Więziennej. Z kolei jej awans ma związek z odwołaniem przez premiera pod koniec kwietnia ze stanowiska dyrektora generalnego formacji płk. Andrzeja Pecki. Zmiany w kierownictwie SW są następstwem tragicznych zdarzeń z Krakowa, gdzie na początku kwietnia w Szpitalu Uniwersyteckim funkcjonariusz Służby Więziennej zamordował lekarza.
Nowy zastępca dyrektora generalnego SW płk Stanisław Kotula (na zdjęciu) dotychczas był dyrektorem okręgowym Służby Więziennej w Rzeszowie. Służbę w formacji rozpoczął w 1998 roku na stanowisku młodszego inspektora działu ewidencji Aresztu Śledczego w Krakowie. Od maja 2005 roku był zastępcą kierownika, gdzie po dwóch latach został kierownikiem działu. Z kolei w 2014 roku został powołany na stanowisko zastępcy dyrektora Aresztu Śledczego w Krakowie. Szefem rzeszowskiego Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej był od lutego 2024 roku.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się także dyrektorzy generalni oraz eksperci Służby Więziennej z Litwy, Łotwy, Estonii, Czech i Ukrainy: Jewhen Gorobets – dyrektor generalny Służby Więziennej Ukrainy, Serhij Hrechaniuk – rektor Akademii Penitencjarnej Ukrainy, Maksym Povstianyi – szef Zachodniego Międzyregionalnego Departamentu Wykonywania Wyroków Karnych Ukrainy, Linas Nanartavičius – zastępca dyrektora Generalnego Litewskiej Służby Więziennej, gen. Simon Michailidis – dyrektor generalny Czeskiej Służby Więziennej oraz Claudiu Silvian Romanu – pełniący obowiązki dyrektora generalnego Rumuńskiej Krajowej Administracji Więziennictwa.
Obecni byli także prokuratorzy oraz funkcjonariusze służb z terenu województwa podkarpackiego, dyrektorzy Jednostek Penitencjarnych Okręgu Rzeszowskiego Służby Więziennej i kuratorzy Sądu Okręgowego w Rzeszowie, Krośnie, Tarnobrzegu i Przemyślu oraz kierownicy Zespołów Kuratorskiej Służby Sądowej Apelacji Rzeszowskiej. We wtorkowej konferencji udział wzięła także Dorota Nowak-Maluchnik – podkarpacki kurator oświaty w Rzeszowie.
Opr. Red.
Zdjęcia: Materiały WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej