Laboratorium tożsamości. W czwartek finał projektu Rzeszowa i Stropkova

KATEGORIA: KULTURA / 22 maja 2025

Fot. Materiały organizatorów

Urząd Miasta Rzeszowa zaprasza na rzeszowski wielki finał projektu realizowanego przez miasto Rzeszów we współpracy z miastem Stropkov na Słowacji mającego na celu przywrócenie świadomości o dziedzictwie żydowskim dwóch miast, który odbędzie się w czwartek 22 maja. W programie wyjątkowy performance, koncert muzyki klezmerskiej i pokaz wizualizacji. Wstęp wolny!

- Trzy dni warsztatów, spotkań edukacyjnych oraz po prostu intensywnej pracy zakończymy niezwykle widowiskowo! - zachęca Michał Łazarów z Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa.

Już o 17:00 w czwartek organizatorzy zapraszają na Plac Farny w Rzeszowie gdzie rozpocznie się wyjątkowy performance:

GOŚĆ SPECJALNY - LABORATORIUM TOŻSAMOŚCI - widowisko plenerowe w przestrzeni Rzeszowa to rodzaj procesji prowadzonej uliczkami miasta. W poszczególnych miejscach starówki związanych z określonymi funkcjami i wydarzeniami takimi jak Rynek, Synagoga, Plac Farny, kamienice i uliczki miasta, będą odbywały się sceny teatralne ukazujące życie mieszkańców oraz nawiązujące do historii społeczności przedwojennych galicyjskich miasteczek, a to wszystko w oparciu o wyjątkową atmosferę i urok miejsca.

- Prowadzeni głosem ciekawości widzowie, idą uliczkami miasta od mansjonu do mansjonu, od stacji do stacji, od narodzin, dzieciństwa, przez młodość, dojrzałość, aż po kres. Słowa, obrazy oraz wspomnienia wplecione w „nici wiatru”, w okna kamienic, zaułki i place to opowieść o mieście, o jego mieszkańcach, o historii regionu, kraju. W taki sposób widz jako ten „Gość Specjalny” zwiedza – odwiedza miasto, by dzięki energii miejsca (genius loci) innemu spojrzeniu i gotowości doznawać własnego poczucia obecności i czujności - mówi autorka scenariusza i reżyserka spektaklu Monika Adamiec.

PLAN WYDARZENIA:

22 maja 2025 r.

17:00 – Spektakl GOŚĆ SPECJALNY

START: Plac Farny w Rzeszowie – kamienica z muralem „Plan Wiedemanna”

W spektaklu wraz z młodzieżą i dorosłymi uczestnikami warsztatów teatralnych (aktorskich, performerskich, muzycznych, wokalnych i ruchowych) zarówno z Polski jak i Słowacji wystąpią aktorzy Latającego Teatru Kantorowi: Grażyna Tabor, Monika Adamiec, Monika Nitkiewicz-Mitrut, Marek Kościółek, Paweł Sroka, Aleksander Zelenko, Marcin Woszczewski, Marcin Nawrocki

Muzycy: Paweł Maziarz – klarnet, Julian Maziarz – gitara, Paweł Piróg – akordeon, Zofia Serafin - werbel, Jan Bysiewicz – werbel

Scenariusz i reżyseria spektaklu: Monika Adamiec

19:30 - „Hob’n mir nigndl. Mamy dla Was piosenkę”

Przy Synagodze Nowomiejskiej – BWA Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie – na tarasie od strony południowej ul. Bożnicza, odbędzie się koncert muzyki klezmerskiej.

Wydarzenie muzyczne z udziałem rzeszowskich aktorów i muzyków.

W programie m.in. piosenki i melodie rzeszowskiego klezmera Nachuma Sternheima.

Wystąpią:

Jaga Domka, Monika Adamiec, Dagmara Moskwa, Natalia Zduń, Mirosław Szpyrka

Muzycy:

Lidia Reguła - skrzypce

Weronika Sura - akordeon

Paweł Maziarz - klarnet

Kamil Nieznański- bad

Damian Sąsiadek - perkusja

20:30 odbędzie się pokaz wizualizacji na ścianie Synagogi autorstwa Weroniki Krupy i Mikołaja Garlaka

Więcej informacji o spektaklu: https://fb.me/e/ICZZ16XIp

Koncert: https://fb.me/e/i2zUtT2Yz

WSTĘP WOLNY!

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Laboratorium tożsamości” w ramach Programu Interreg Polska - Słowacja 2021-2027

Opr. Red.

Fot. Materiały organizatorów

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4