Rzeszów bierze udział w pracach nad Strategią Rozwoju Polskiego Sportu

KATEGORIA: SPORT / 15 grudnia 2025

Fot. Mateusz Ficek

Rzeszów był miejscem kolejnego spotkania konsultacyjnego dotyczącego Strategii Rozwoju Polskiego Sportu. Z tej okazji w stolicy Podkarpacia pojawili się wiceminister sportu i turystyki Piotr Borys oraz wielokrotny mistrz olimpijski w chodzie sportowym Robert Korzeniowski. Obaj gratulowali władzom Rzeszowa odebranego kilka dni temu tytułu Europejskie Miasto Sportu 2026.

Strategia Rozwoju Polskiego Sportu

Rzeszów jest jednym z kilku miast, w których odbywają się konsultacje w sprawie Strategii Rozwoju Polskiego Sportu, czyli dokumentu, który ma być fundamentem polskich starań o organizację letnich igrzysk olimpijskich w 2040 roku. W spotkaniu udział wziął wiceminister sportu i turystyki Piotr Borys, był też doradca ministra sportu i wielokrotny mistrz olimpijski w chodzie sportowym Robert Korzeniowski.

- Strategia Rozwoju Polskiego Sportu to pierwszy taki dokument w historii naszego państwa, który będziemy chcieli skierować do wszystkich środowisk sportowych, klubów, trenerów, miastom, samorządom. Po to by przeprowadzić w Polsce prawdziwą rewolucję ruchu. Potrzebujemy tego, bo nasze społeczeństwo przez ostatnie lata się zatrzymało - mówił Piotr Borys.

Fot. Mateusz Ficek

Wiceminister Piotr Borys podkreślał, że strategia ma promować aktywność fizyczną wśród Polaków, ale również dać podstawy do starań o letnie igrzyska w 2040 roku. Decyzja w sprawie organizatora zapadnie za 3 lata.

- Żaden kraj Europy Środkowo-Wschodniej nie organizował igrzysk. Mamy ambicję, staramy się o to, aby Polska kandydatura w 2028 roku była skuteczna. Dlatego rząd zdecydował o przygotowaniu aplikacji, tym się aktualnie zajmujemy - dodawał wiceminister Borys.

Gratulacje dla Rzeszowa

Konsultacje odbywały się kilka dni po tym jak władze Rzeszowa oficjalnie odebrały tytuł Europejskiego Miasta Sportu 2026 w Parlamencie Europejskim.

- To idealny timing wizyty wiceministra sportu, dosłownie kilka dni temu odebraliśmy ten zobowiązujący tytuł. Dziękujemy też za przyjazd mistrzowi Robertowi Korzeniowskiemu, który przecież 40 lat zdobywał tutaj swój pierwszy złoty medal na mistrzostwach Polski i z tego regionu się wywodzi - mówił prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Fot. Mateusz Ficek

- To wielkie zobowiązanie, ale rok 2026 będzie tym, w którym działania całej społeczności, klubów, trenerów, zespołów pokażą Rzeszów jako miasto, w którym sport może być motorem zmian - dodawał wiceminister Piotr Borys.

Prezydent Rzeszowa podkreślał, że Rzeszów jako Europejskie Miasto Sportu 2026 może być „poligonem doświadczalnym” dla rozwiązań jakie ministerstwo wraz ze środowiskiem sportowym zawrze w opracowywanej strategii.

- Chcemy uczestniczyć w tych konsultacjach bardzo aktywnie, stąd liczna reprezentacja środowiska sportowego z Rzeszowa i z regionu. To bardzo dobre środowisko w naszym regionie, są twórcami, kreatorami, często mistrzami - stwierdził prezydent Fijołek deklarując chęć wdrażania Strategii Rozwoju Polskiego Sportu.

- Rzeszów chce być aktywnym ośrodkiem realizując pierwsze pilotaże, może stając się ośrodkiem regionalnego wsparcia systemu – dodawał.

Robert Korzeniowski zaznaczał, że rzeszowskie konsultacje mają skupić się na temacie kultury sportu.

- Dziękuje władzom miasta, środowiskom sportowym, samorządowym i uniwersyteckim za to, że angażują się w rozwój sportu. Informacja i działanie powinno iść właśnie stąd, a nie być delegowanie centralne. Autonomia samorządu i tego jaką mamy kulturę sportu i tradycje jest niezwykle istotna w kwestii strategii sportu - mówił Korzeniowski.

Fot. Mateusz Ficek

Igrzyska w Rzeszowie?

W trakcie konferencji prasowej przed spotkaniem konsultacyjnym naturalnie pojawił się też wątek zaangażowania Rzeszowa w kandydaturę naszego kraju do organizacji letnich igrzysk olimpijskich w 2040 roku.

- Deklarujemy aktywne uczestniczenie w tej strategii, ale też w przygotowaniu Polski do tego by stać się areną igrzysk olimpijskich za te kilkanaście lat - mówił prezydent Rzeszowa.

- My budując pomysł na igrzyska w Warszawie 2040, będziemy kierowali poszczególne dyscypliny do miast wojewódzkich. Zbudujemy aplikację, która pozwoli łączyć wiele polskich miast jako współorganizatorów igrzysk, ale także małe miejscowości dysponujące dobrą infrastrukturą będą mogły gościć reprezentacje - podkreślał wiceminister Piotr Borys.

Robert Korzeniowski wspomniał o budowie Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki, które powstaje w Rzeszowie przy ul. Wyspiańskiego. Nowoczesny obiekt ma być gotowy jesienią przyszłego roku. Mistrz olimpijski zadeklarował, że na otwarcie PCLA przygotuje specjalny prezent.

- Złoty medal mistrzostw Polski, który zdobyłem tutaj w 1985 roku czeka na otwarcie PCLA i czeka na to by trafić w ręce rzeszowian i inspirować kolejne pokolenia tych, którzy będą przygotowywali się do igrzysk w Polsce w 2040 roku - mówił czterokrotny mistrz olimpijski.

Karol Woliński

Zdjęcia: Mateusz Ficek

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4