Finał regionalny II edycji ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego „Silni Polską!”
KATEGORIA: EDUKACJA / 19 maja 2026
Fot. Katarzyna Gajda-Bator/IPN Oddział w Rzeszowie
W czwartek 21 maja 2026 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, o godz. 11:00 odbędzie się uroczysta regionalna gala finałowa konkursu „Silni Polską!”, na którą zaprasza dr hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor Oddziału IPN w Rzeszowie.
W wydarzeniu wezmą udział uczestnicy II edycji konkursu „Silni Polską!” z regionu podkarpackiego. Do konkursu zgłosiło się dziewiętnaście drużyn, do finału dotarło siedemnaście z szesnastu szkół, spośród których wyłonione zostaną trzy najlepsze zespoły, które przejdą do etapu ogólnopolskiego. Najlepszych 28 zespołów wyłonionych na etapie centralnym weźmie w czerwcu 2026 r. udział w wyjeździe historyczno-edukacyjnym do Krakowa.
- Warto wspomnieć, że wśród 30 zespołów wyłonionych w 2025 r. w ramach I edycji konkursu, zwycięzcą na Podkarpaciu został Zespół Szkół nr 1 im. Janusza Korczaka w Łańcucie, którego Liderem była pani Katarzyna Wrona-Bar. Jury nagrodziło wówczas ten zespół za imponująco wielowątkowe i twórcze działania, które połączyły badania historyczne, produkcję filmu, organizację gry miejskiej i widowiska artystycznego, angażując lokalną społeczność i młodzież w ożywienie pamięci o por. Adamie Stysiole „Iskrze” – bohaterze Łańcuta i symbolu niezłomności - podkreśla Katarzyna Gajda-Bator z Oddziału IPN w Rzeszowie.
Wykaz szkół z województwa podkarpackiego biorących udział w II edycji ogólnopolskiego konkursu Instytut Pamięci Narodowej „Silni Polską!”:
I LO w Nowej Sarzynie
LO w Kołaczycach
LO w Ropczycach
Publiczna Szkoła Podstawowa w Kamionce
Szkoła Podstawowa nr 3 w Łańcucie
Szkoła Podstawowa w Brzezówce
Szkoła Podstawowa w Konieczkowej
Szkoła Podstawowa w Markowej
Szkoła Podstawowa w Nawsiu
Szkoła Podstawowa w Reczpolu
Szkoła Podstawowa w Straszydlu
Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Jarosławiu
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Radymnie
Zespół Szkół Innowacyjnych w Jarosławiu
Zespół Szkół nr 1 w Łańcucie – II LO Łańcut
Zespół Szkół w Wysokiej
- Organizowany przez Biuro Edukacji Narodowej IPN konkurs edukacyjny „Silni Polską!” ma na celu budowanie poczucia wspólnoty. Zachęca, by młodzi ludzie odkrywali bogactwo polskiej historii, rozwijali umiejętności i uczyli się pracy zespołowej, zyskując jednocześnie realny wpływ na otoczenie. Projekt uczy odpowiedzialności, współpracy i kreatywności oraz udowadnia, że historia może być fascynująca i bliska - dodaje Katarzyna Gajda-Bator.
Program uroczystości:
– dr hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor Oddziału IPN w Rzeszowie – Idea konkursu „Silni Polską!”
– dr Marcin Bukała, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie – Ogłoszenie wyników konkursu „Silni Polską!” na etapie regionalnym
– Prezentacja wybranych prac konkursowych
– Wręczenie nagród
– Łukasz Podolak, OBEN IPN w Rzeszowie – Prezentacja gry planszowej „Czarna Dywizja”
Na konkurs składają się trzy etapy. Podczas pierwszego uczestnicy brali udział w warsztatach historycznych organizowanych przez Oddziałowe Biura Edukacji Narodowej IPN – ich celem było dostarczenie wiedzy i pomysłów niezbędnych podczas kolejnych części konkursu. Etap drugi stanowiły zajęcia terenowe, dzięki którym konkursowicze poznawali historię swojego regionu w praktyce, odkrywając związane z nim miejsca, bohaterów i wydarzenia.
Największemu wyzwaniu uczestnicy musieli sprostać w ostatniej części konkursu – ich zadaniem była organizacja w przestrzeni publicznej wydarzenia historyczno-patriotycznego dla lokalnej społeczności. Forma realizacji zadania zależała od kreatywności zespołu konkursowego – młodzi ludzie realizowali gry miejskie, turnieje, rajdy terenowe, działania performatywne, spektakle – niejednokrotnie z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji, doskonalono się w roli przewodników czy kustoszy miejsca, rozwijano współpracę z samorządami w zakresie tworzenia lokalnych upamiętnień, które zostaną w przestrzeni publicznej na kolejne lata.
Oprac. Red.
Fot. IPN Oddział w Rzeszowie