Tak rzeszowianie uczcili 104. rocznicę odzyskania niepodległości. ZDJĘCIA

KATEGORIA: FOTORELACJE / 11 listopada 2022

Fot. Paweł Bialic

W piątek 11 listopada 2022 r. rzeszowianie uczcili 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tak jak już stało się to zwyczajem w ostatnich latach, uroczyste obchody i świętowanie odbyło się na placu Wolności przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W obchodach uczestniczyli: wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa Władysław Ortyl, wiceprzewodniczący sejmiku podkarpackiego Jerzy Cypryś, członek zarządu województwa Stanisław Kruczek oraz prezydent miasta Konrad Fijołek. Obecni byli także m. in. poseł na Sejm RP Wiesław Buż i liczni przedstawiciele służb mundurowych. Na uroczystość przybyli także żołnierze amerykańskiej 101. Dywizji Powietrznodesantowej (101st Airborne Division) na czele z płk. Scottem Wilkinsonem, a także brytyjski oddział The Queen's Royal Hussars na czele z mjr. Charliem Greyem.

Obchody rozpoczęły się od złożenia wieńców pod pomnikiem płk. Leopolda Lisa-Kuli na placu Farnym. Następnie uczestnicy brali udział w uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny, w kościele farnym pw. św. Wojciecha i Stanisława. Później zaproszeni goście, organizatorzy, mieszkańcy miasta i regionu przeszli ulicami Rzeszowa na plac Wolności, przed pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Tu odbyła się główna część uroczystości, którą rozpoczęło podniesienie flagi Rzeczypospolitej Polskiej na maszt oraz odegranie Hymnu Państwowego. Obchodom towarzyszyło bicie Dzwonu Niepodległości, w który uderzyli wojewoda Ewa Leniart, marszałek Władysław Ortyl, prezydent miasta Konrad Fijołek, dowódca Garnizonu Rzeszów płk Robert Berej oraz płk. Scott Wilkinson, dowódca 101. Dywizji Powietrznodesantowej.

- Obchodzone każdego roku 11 listopada Święto Niepodległości to najważniejsze polskie święto narodowe. 104 lata temu rozbite i podzielone państwo zjednoczyło się wokół wielkiego przywódcy Józefa Piłsudskiego. Dzisiaj – w obliczu toczącej się wojny za naszą wschodnią granicą – wdzięczność i euforia nabierają zupełnie innego znaczenia, pokazując, że wolność i suwerenność nie jest dana raz na zawsze. Że o tę wolność i suwerenność wciąż musimy się troszczyć, pielęgnować je i czujnie patrzeć w przyszłość, po to, by nie zmarnować tego poświęcenia naszych prapradziadków, pradziadków czy dziadków, ludzi, którzy w różnych okresach, na różnych frontach, w większych i mniejszych zrywach narodowych walczyli z jednakowym wysiłkiem i troską mając cały czas w sercach i na bagnetach Polskę, i to Polskę Niepodległą – mówiła w swym przemówieniu wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Wojewoda nawiązała m.in. do aktualnej sytuacji geopolitycznej i napaści Rosji na Ukrainę.

– Teraz właśnie nasze Państwo znajduje się w kluczowym momencie, którego wagi nie można przecenić i którego nie można nam zmarnować, bo przecież nasz naród to jeden z najzdolniejszych, ale i najodważniejszych narodów. To właśnie my Polacy trwając przy swej wierze, tradycji i kulturze potrafiliśmy przez wieki stawiać czoło tym, którzy chcieli nas tej naszej polskości pozbawić. Niejednokrotnie upadaliśmy, by zaraz podnieść się i ze zdwojoną siłą ruszyć do przodu, wbrew przeciwnościom – dodała.

Ewa Leniart zachęciła też radosnego świętowania 11 listopada i kultywowania pamięci o bohaterach wydarzeń sprzed wieku.

– Niech entuzjazm, który ponad sto lat temu towarzyszył naszym przodkom udzieli się także nam. Niech inspiruje nam do kolejnych działań, które ubogacą nasze narodowe dziedzictwo i staną się kontynuacją wielkich dzieł naszych Rodaków - apelowała wojewoda. - Nie sposób wyrazić słowami tej ogromnej wdzięczności jaką nosimy w sercach, do wszystkich tych, których odwaga, męstwo i zaangażowanie sprawiły, że żyjemy dziś w wolnym kraju.

- 11 listopada 1918 roku to data, którą zna każdy Polak, a Narodowe Święto Niepodległości to jeden z najważniejszych dni w roku – powiedział z kolei marszałek Władysław Ortyl.

- Dziś, w 104. rocznicę odzyskania niepodległości, dziękujemy wszystkim Polakom, którzy w przeszłości podejmowali trud walki o niepodległość. Oddajemy im należny hołd i cześć za zaangażowanie w sprawy narodowe. Niech dzisiejszy dzień - 11 listopada stanie się dla nas czasem, kiedy się jednoczymy, a nie dzielimy, kiedy mówimy jednym głosem, a nie wdajemy w szkodliwe spory. Niech będzie też czasem radości i dumy z naszej wspaniałej historii – podkreślał marszałek województwa podkarpackiego.

Następnie odczytano Apel Pamięci, po którym rozległa się salwa honorowa. W czasie uroczystości wręczono też odznaczenia państwowe. Uczestnicy obchodów złożyli wieńce i wiązanki pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, po czym orkiestra wojskowa 21. Brygady Strzelców Podhalańskich odegrała Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego. Uroczystości zakończyła defilada pododdziałów.

Na koniec mieszkańcy Rzeszowa mogli uderzyć w Dzwon Niepodległości.

Kolejnym punktem piątkowych obchodów było uroczyste nadanie imienia „Ojców Niepodległości” Sali Kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. Imprezą towarzyszącą był jubileuszowy 10. PKO Bieg Niepodległości ulicami Rzeszowa.

Red.

Fotorelacja: Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4