Zaczął się OFF Rzeszów, a wraz z nim wymiana idei, doświadczeń i poglądów…
KATEGORIA: KULTURA / 15 września 2024
Oficjalne rozpoczęcie OFF RZESZÓW, na scenie Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie. Fot. Maciej Terpiński
W sobotni wieczór (14 września) w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie rozpoczął się festiwal OFF RZESZÓW. Celem tego wydarzenia jest prezentacja podkarpackiej publiczności najnowszych nurtów w teatrze offowym oraz stworzenie miejsca wymiany idei, doświadczeń i poglądów dotyczących teatru offowego pomiędzy twórcami i odbiorcami. Tegoroczna edycja festiwalu potrwa do środy 18 września. Na początek skupiono uwagę na ważnych społecznie tematach, które coraz częściej stają się częścią wielu dyskusji, w różnych dziedzinach życia społecznego.
Pytali i poszukiwali dotykając wrażliwych strun
W sobotę 14 września Kolektyw PPLVerse zainaugurował swoim spektaklem Modlitwa pod cudowną mozaiką w kościele parafialnym pod wezwaniem samej siebie festiwal OFF RZESZÓW, odbywający się w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.
Ten sceniczny pokaz okraszony nieprzesadną scenografią, pewną dozą humory, nienachalną oprawą muzyczną i wybrzmiewający głosami trzech bohaterów sztuki, próbował zabrać widzów z ziemi w kosmos. A tam twórcy „Modlitwy pod cudowną mozaiką w kościele parafialnym pod wezwaniem samej siebie” zadawali sobie i jednocześnie publiczności ważne pytania, na które (jak się okazuje) nie ma jednoznacznych i prostych odpowiedzi. Ale chyba ważniejsze było to, by w ogóle je zadać – przede wszystkim sobie.
Według twórców spektakl ten jest rodzajem eseju scenicznego, introspektywnej rozmowy osoby bohaterskiej z osobą boską. Przez lekko ponad 70 min na scenie podejmowane są tematy wiary, tożsamości, seksualności oraz bycia osobliwym. Osoba bohaterska zmaga się z konfliktami wewnętrznymi dotyczącymi swojej seksualności i płci w kontekście wychowania w konserwatywnym, katolickim środowisku.
- Naszym punktem wyjścia jest płynność tożsamości oraz kwestionowanie tradycyjnego, stereotypowego jej pojmowania. Założyłyśmy również, że płeć, tożsamość czy orientacja są nie tylko performowane, ale także mogą być świadomie manipulowane i redefiniowane - mówią twórcy spektaklu, który zdobył Nagrodę Główną i Nagrodę Publiczności na Festiwalu PESTKA 2024.
Szczegółowy program festiwalu znajduje się TUTAJ ze szczegółowym opisem spektakli i koncertów jakie odbędą się w ramach tego wydarzenia.
Bilety na OFF RZESZÓW są w cenie: 30 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy) do nabycia w kasach Teatru im. Wandy Siemaszkowej w
Rzeszowie.
Poniżej obszerna FOTORELACJA z sobotniej inauguracji OFF Rzeszów.
Modlitwa pod cudowną mozaiką w kościele parafialnym pod wezwaniem samej siebie:
scenariusz i reżyseria: Aga Błaszczak
performowanie, dramaturgia, scenografia i kostiumy: Aga Błaszczak, Malwina Czekaj, Rafał Ryterski
muzyka i udźwiękowienie: Rafał Ryterski
projekcje: Aga Błaszczak i Rafał Ryterski
światło: Filip Niżyński i Aga Błaszczak
głos z offu: Teresa Kowalik
feedback: Lama Szydłowska, Agnieszka Jakimiak, Teresa Kowalik
premiera: miała miejsce 4 maja 2024
Spektakl trwa 70 min i jest skierowany do widzów powyżej 15 roku życia.
Kuratorką festiwalu OFF RZESZÓW jest Katarzyna Knychalska – założycielka i prezeska Fundacji Teatr-Nie Taki we Wrocławiu, wydawczyni, redaktorka naczelna portalu Teatralny.pl i czasopisma o teatrach niezależnych „nietak!t”.
Wydarzenie OFF RZESZÓW realizowane w ramach Przestrzeni Sztuki Teatr. Program finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Portal CzytajRzeszw.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.
Viperis
Fotorelacja: Maciej Terpiński