Ogrody Bernardyńskie pod opieką miasta. Jest umowa zakonu z ratuszem

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 12 maja 2021

Fot. Paweł Bialic

Samorząd Rzeszowa podpisał umowę z zakonem OO. Bernardynów na użytkowanie Ogrodów Bernardyńskich. - Umowa została podpisana na czas nieokreślony i teren jest właśnie formalnie przekazywany miastu - poinformowali w środę przedstawiciele ratusza.

Przypomnijmy, że Ogrody Bernardyńskie otwarto w 2013 r. Inwestycja, która kosztowała 30 mln zł i została wykonana z udziałem unijnych dotacji powstała na terenie, który zakon odkupił od miasta za zgodą radnych w 2006 r. za 1 proc. wartości. Pod płytą ogrodów powstał płatny parking.

Zgodnie z zapisami umowy, miasto będzie w pełni zarządzało zlokalizowanym w centrum Rzeszowa ogrodem. Dotyczy to zarówno zieleni, jak i znajdujących się tam elementów małej architektury czy fontanny, która została już uruchomiona. Zakon pozostanie właścicielem terenu.

- Kwestia przekazania miastu Ogrodów Bernardyńskich była omawiana już od jakiegoś czasu, ale nie było takiej możliwości formalnej, gdyż ogrody zostały wybudowane z wykorzystaniem środków unijnych i w związku z trwałością projektu nie wchodziło to w grę – mówi pełniący funkcję prezydenta Marek Bajdak. – Teraz miasto będzie mogło zadbać o tę przestrzeń, o jej wykorzystanie do celów publicznych, ale także zapewni odpowiedni nadzór straży miejskiej, o co apelowały osoby mieszkające w pobliżu ogrodów.

W ostatnim okresie na terenie ogrodów dochodziło do aktów wandalizmu, a także zakłócania porządku m.in. przez grupy młodzieży.

Fot. Paweł Bialic

Pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej kończą właśnie formalności związane z przekazaniem ogrodów samorządowi. Odbierane są poszczególne elementy ogrodu, aby było wiadomo czym dokładnie będzie dysponować miasto. Przejęte przez miasto Ogrody Bernardyńskie mają powierzchnię ok. 80 arów.

- Jest to bardzo cenny teren w samym centrum miasta, dlatego znakomicie nadaje się do wydarzeń o charakterze publicznym. W planach mamy organizowanie w tym miejscu różnych wydarzeń o charakterze kulturalnym, na przykład wystaw plenerowych czy koncertów – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Teren, który przejmuje pod opiekę miasto nie obejmuje fragmentu działki, na której stoi pomnik Walk Rewolucyjnych. Został on przejęty w 2006 r. przez zakonników wraz z terenem gdzie później powstały Ogrody Bernardyńskie. Przypomnijmy, że w 1966 roku władze PRL zabrały 23 hektary terenu, który przylegał do klasztoru i kościoła i był jego własnością. Przedstawiciele klasztoru podkreślali, że nie zwracali się do władz miasta z prośbą o przejęcie pomnika, ale został im przekazany za całą działką. To czy miasto w przyszłości ewentualnie przejmie teren z monumentem jest wciąż kwestią otwartą.

Red.

Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4