Zobacz jak podczas 668. urodzin miasta Rzeszowa uhonorowano T. Ferenca!

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 20 stycznia 2022

Fot. Paweł Bialic

- Rzeszów pozostanie dla mnie najważniejszy, Państwo budujecie to miasto - zwrócił się do mieszkańców Tadeusz Ferenc. Nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa byłemu wieloletniemu prezydentowi stolicy Podkarpacia Tadeuszowi Ferencowi było głównym punktem środowych obchodów 668. rocznicy Lokacji Miasta Rzeszowa, które odbyły się w Filharmonii Podkarpackiej.

Fijołek zaczął „Panem Tadeuszem”

Tradycją w Rzeszowie jest uroczyste obchodzenie rocznicy lokacji miasta, która miała miejsce 19 stycznia 1354 roku. Gala rozpoczęła się odegraniem hejnału miasta skomponowanego przez Tomasza Stańkę, który odegrał na trąbce Tomasz Nowak oraz prezentacją filmu o historii Rzeszowa.

W trakcie urodzin Rzeszowa dochodzi zawsze do nadania tytułów Honorowego Obywatela Miasta. W tym roku wyróżnioną tym tytułem osobą był Tadeusz Ferenc – prezydent Rzeszowa od 2002 do 2021 roku. Decyzję o przyznaniu mu tego uznania podjęła w listopadzie zeszłego roku niemal jednogłośnie Rada Miasta Rzeszowa. Uchwałę mówiącą o nadaniu mu tego tytułu przeczytał przewodniczący rady Andrzej Dec.

Później na scenie pojawił się Tadeusz Ferenc wraz z małżonką Aleksandrą i zebrali przy tym długie brawa na stojąco. Publiczność jeszcze kilka razy długo i energicznie wiwatowała byłego prezydenta Laudację na cześć Tadeusza Ferenca wygłosił podczas uroczystości 668-lecia Lokacji Miasta Rzeszowa jego następca –prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek. Rozpoczął od cytatu z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza i odniósł się przy tym do 2002 roku czyli początku prezydentury Tadeusza Ferenca.

- To wtedy nasz „Pan Tadeusz”, którego chcemy dzisiaj oficjalnie uhonorować, zainaugurował najdłuższą po transformacji ustrojowej prezydenturę Rzeszowa. I to wtedy rozwój miasta nabrał tempa wręcz zawrotnego - mówił Konrad Fijołek.

Prezydent Konrad Fijołek przypomniał życiorys Tadeusza Ferenca. Wspomniał o tym, że urodził się w 1940 na Drabiniance. Mówił o karierze zawodowej, o pracy w WSK, Transbudzie czy Budimexie, zainteresowaniu sportem oraz o jego prezesurze w Spółdzielni Mieszkaniowej Nowe Miasto. Największa część laudacji poświęcona była oczywiście działalności samorządowej i politycznej. Ferenc od 1994 był radnym miasta, później w 2001 został posłem nam Sejm, aż w końcu w 2002 roku prezydentem Rzeszowa. Rezygnację z urzędu złożył 10 lutego 2021 roku.

- Prezydent Ferenc uczynił z naszego miasta dynamicznie rozwijający się i pełnowartościowy ośrodek miejski - zaznaczał obecny prezydent miasta. Wśród zasług byłego prezydenta, Konrad Fijołek wymieniał m.in budowę infrastruktury podstawowej, która sprzyja rozwoju miasta. Tutaj wskazywał na inwestycje w gospodarkę wodną, rozbudowę i modernizację dróg i mostów czy rozwój transportu miejskiego. Wskazywał też na działania Ferenca we wspieraniu rzeszowskich uczelni wyższych czy modernizację płyty rzeszowskiego Rynku.

- W czasie prezydentury Tadeusza Ferenca budżet miasta wzrósł z 350 mln zł do prawie 2 mld zł. Kultura pozyskania środków zaowocowała, że do miasta trafiły miliardy złotych z unijnych pieniędzy - dodał prezydent Rzeszowa.

Ferenc: Nie baliśmy się oskarżeń o betonozę

Po laudacji, uroczyście nadano Tadeuszowi Ferencowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa. Otrzymał on pamiątkowy medal oraz księgę, a także figurkę Jana Pakosławica – pierwszego właściciela miasta, dyplomaty i rycerza, bliskiemu współpracownika Kazimierza Wielkiego, któremu 19 stycznia 1354 roku król podarował Rzeszów. Następnie głos zabrał sam Tadeusz Ferenc. Widać było, że to dla niego szczególna chwila.

- Cały czas myślałem co poprawić, jak sprawić by Rzeszów był dobrym miastem, najlepszym miastem, żeby tu ludzie chcieli przychodzić, mieszkać, zakładać rodziny - mówił wzruszony były prezydent Rzeszowa.

Co ciekawe, przy okazji podziękowania za współpracę rzeszowskim radnym, Tadeusz Ferenc odniósł się w swoim przemówieniu do wielu zarzutów co do tego, że promował on „betonozę” kosztem terenów zielonych. Ta kwestia najczęściej pada w kontekście negatywnej oceny jego prezydentury.

- Dziękuje Wam, że po wielu sporach realizowaliśmy inwestycje i nie baliśmy się stwierdzeń, że betonuje się miasto i nie ma zieleni. W tym czasie powstało 7 parków, a najpiękniejszy to park Papieski. W tym miejscu miał stanąć Carrefour – udało się zrobić park stwierdził były prezydent Rzeszowa.

Tadeusz Ferenc dziękował szczególnie pierwszemu biskupowi rzeszowskiemu Kazimierzowi Górnemu. Dziękował za współpracę obecnemu marszałkowi województwa podkarpackiego Władysławowi Ortylowi, podkreślał także dobrą współpracę z kolejnymi władzami centralnymi w czasie jego prezydentury, kierując słowa podziękowania do wojewody podkarpackiego Ewy Leniart.

- Otrzymywaliśmy ogromne pieniądze z Warszawy, gdy jeździłem do ministerstw w tej sprawie portierzy mnie dobrze znali, nie pisali przepustek, tylko puszczali - mówił w swoim stylu Tadeusz Ferenc.

Były prezydent Rzeszowa złożył podziękowania za współpracę również pracownikom Urzędu Miasta Rzeszowa oraz przewodniczącemu Andrzejowi Decowi i obecnemu prezydentowi Rzeszowa Konradowi Fijołkowi.

Gratulacje od marszałka i wojewody

W czasie obchodów rocznicy lokacji miasta głos zabrał również bp Kazimierz Górny, który mówił, że Rzeszów ma „wyjątkowe szczęście do dobrych prezydentów”. - Przez lata swojej służby na stanowisku prezydenta miasta zapisał się Pan Tadeusz jako dobry gospodarz - mówił o Ferencu biskup senior diecezji rzeszowskiej gratulując mu nadanego tytułu. - Przy wielkiej działalności, dawało się zauważyć, że cechuje Pana Tadeusza skromność i szacunek wobec bliźniego. Nie dało się usłyszeć, by o kimkolwiek nieobecnym mówił źle.

Bp Górny mówił o współpracy prezydenta z Caritasem, pomocy dla ubogich oraz szacunku dla zabytków, także sakralnych. Mówił też o trosce prezydenta o wymiar współczesny. - Wspomnę piękny most pana Tadeusza. Myślę, że Pana Tadeusza Ferenca - powiedział duchowny mając na myśli most im. Tadeusza Mazowieckiego. Wspominał także jako „historyczny moment” utworzenie Parku Papieskiego, który dokumentuje pobyt św. Jana Pawła II w 1991 r. Rzeszowie. - Pełniąc urząd prezydenta oddał Pan Tadeusz miastu swoje życie, swój czas i swoje siły - podkreślił biskup Kazimierz Górny.

Na scenie pojawiła się także wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Podkreślała, że Rzeszów w 668. rocznicę lokacji miasta, to lokomotywa rozwoju regionu. Mówiła o tym, że to zasługa mieszkańców oraz zaangażowania władz miasta. Gratulowała również Tadeuszowi Ferencowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta.

- Mieszkańcy doceniają służbę, którą niezmiennie Pan świadczył na rzecz naszej społeczności. Determinacja, świadomość tego, że każdy dzień urzędowania to szansa na zmianę warunków życia mieszkańców miasta i biegu historii stolicy województwa, sprawia że miasto kwitło i kwitnie - zaznaczyła Ewa Leniart.

Marszałek Władysław Ortyl wskazywał, że decyzja Rady Miasta Rzeszowa o nadaniu tytułu Tadeuszowi Ferencowi była całkowicie zrozumiała. Wspomniał o tym, że wszyscy trzej byli prezydenci Rzeszowa – Mieczysław Janowski, Andrzej Szlachta i Tadeusz Ferenc mieli doświadczenie parlamentarne.

- Myślę, że przed prezydentem Fijołkiem również to wyzwanie i myślę, że temu sprosta - mówił w kierunku obecnego prezydenta miasta marszałek Ortyl.

Oprócz tego Władysław Ortyl przypomniał o wieloletniej współpracy z Tadeuszem Ferencem jako prezydentem Rzeszowa. Chwalił go za skuteczność w pozyskiwaniu środków z budżetu państwa na rozwój miasta.

- Podkarpacie może być dumne z naszej stolicy i oczywiście ta duma w dużej części wynika z tego, że wiele zasług i sukcesów osiągnął prezydent Tadeusz Ferenc - powiedział Władysław Ortyl.

Głos zabrała równie ż poseł do Parlamentu Europejskiego Elżbieta Łukacijewska, która również gratulowała byłemu prezydentowi Rzeszowa mówiąc, że ten tytuł mu „po prostu się należał” oraz złożyła życzenia mieszkańcom z okazji 668. rocznicy lokacji miasta.

Film i anegdoty o Ferencu

Następnie przedstawiono film, w którym mogliśmy się dowiedzieć co mieszkańcy Rzeszowa sądzą o jego byłym wieloletnim prezydencie. Anegdotami o Tadeuszu Ferencu podzielili się była redaktor naczelna rzeszowskiej Gazety Wyborczej Małgorzata Bujara oraz dyrektor IX Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie Marian Pietryka.

Na tym zakończyły się wydarzenia związane z nadaniem honorowego tytułu Tadeuszowi Ferencowi. Nie był to jednak koniec uroczystości związanych z 668. rocznicą lokacji miasta. W ich trakcie wręczono nagrody laureatom Wielkiego Testu Wiedzy o Rzeszowie, organizowanego przez rzeszowski oddział Gazety Wyborczej. Publiczność zgromadzona w Filharmonii Podkarpackiej miała też okazję podziwiać pokaz akrobatyki sportowej i powietrznej w wykonaniu rzeszowskich akrobatów oraz koncert Waldemara Malickiego „Naga prawda o klasyce”.

Akcentem kończącym środowe uroczystości był okolicznościowy tort pokrojony przez Konrada Fijołka i Tadeusza Ferenca.

Karol Woliński

Fotorelacja: Paweł Bialic

Zdjęcia: Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4