Apele nie podziałały! Za ozdoby świąteczne miasto zapłaci prawie 1,7 mln zł

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 23 września 2022

Fot. Paweł Bialic

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku Rzeszów zapłaci rekordową kwotę prawie 1,7 mln zł za dostawę i wynajem świątecznych ozdób. W piątek 23 września przetarg na realizację tego zadania został rozstrzygnięty. Wygrała ta sama firma, która robi to od lat.

Prawie 1,7 mln zł na ozdoby

Przetarg na dostawę ozdób świątecznych ogłoszono jeszcze w sierpniu tego roku. W tegorocznym budżecie na realizacje tego zadania zarezerwowano 1,7 mln zł, najwięcej w historii i o 300 tys. zł więcej niż rok temu. Kwota ta miała wystarczyć na dostawę i montaż 474 sztuk dekoracji, które mają rozświetlać wiele miejskich ulic od początku grudnia do końca stycznia.

Po ogłoszeniu przetargu, jak co roku rozpoczęła się dyskusja nad tym czy miasto powinno wydawać tak duże pieniądze na świąteczne ozdoby. Z jednej strony przyozdobione zimą miasto wygląda bardzo efektownie, z drugiej wydaje się, że nie jest to wydatek pierwszej potrzeby. Tym bardziej w związku z kryzysem gospodarczym i energetycznym wywołanym wojną na Ukrainie.

Dlatego w ostatnim czasie pojawiło się sporo głosów nawołujących do ograniczenia zakresu świątecznego oświetlenia i zaoszczędzenia na tym części pieniędzy. O ograniczenie zakresu świątecznych iluminacji do samego centrum miasta apelowało kilkanaście organizacji społecznych, niektóre partie polityczne oraz rzeszowscy radni. Z wypowiedzi prezydenta Konrada Fijołka oraz przedstawicieli ratusza można było zrozumieć, że rezygnacji z iluminacji raczej nie będzie. Jednym z argumentów były kwestie wizerunkowe miasta i obecność w Rzeszowie licznych cudzoziemców.

Obecnie wszystko wskazuje na to, że apele faktycznie nie podziałały, bo w piątek rzeszowski ratusz rozstrzygnął przetarg na dostawę bożonarodzeniowych iluminacji. Do postępowania zgłosiła się jedna firma - Multidekor z Piastowa, która od lat wydaje się mieć patent na realizację tego zamówienia. Jej oferta wyniosła 1,68 mln zł, więc zmieściła się w budżecie miasta.

W piątek 23 września poznaliśmy wyniki przetargu. Niespodzianki nie było, oferta Multidekoru została wybrana. Teraz zapewne kolejnym krokiem będzie podpisanie umowy. Dekoracje mają rozświetlać miasto od początku grudnia do końca stycznia.

Co rozświetli zimą Rzeszów?

Jakie ozdoby pojawią się w czasie tegorocznych świąt w Rzeszowie? Na Rynku oczywiście stanie wysoka na 16,5 metra choinka, oprócz tego w planie jest postawienie tam dekoracji w formie podświetlonej karuzeli z siedzeniami w kształcie łabędzi.

Na ul. 3 Maja ma pojawić się kolejna duża dekoracja wolnostojąca 3D w postaci prezentu z reniferem i stojącymi obok choinkami. Oświetlenie świąteczne ma być zamontowane również na ul. Kościuszki, Grunwaldzkiej, Mickiewicza, Słowackiego, Jagiellońskiej, Matejki, Sokoła, Kilara, Kopisto, Hetmańskiej, Piłsudzkiego, Marszałkowskiej czy placu Farnym.

Przyozdobione mają być również m.in. most Zamkowy oraz rondo Jana Pawła II, rondo Pobitno, rondo Rodziny Ulmów, rondo Pileckich, czy rondo im. Unii Europejskiej przy Szpitalu MSWiA.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4