Dziś swój dzień obchodzą pracownicy socjalni. Uroczystość u wojewody

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 21 listopada 2022

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

21 listopada obchodzony jest Dzień Pracownika Socjalnego. Z tej okazji w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie w poniedziałek odbyła się uroczystość z udziałem przedstawicieli służb społecznych Podkarpacia.

Listy gratulacyjne otrzymało 25 wyróżniających się pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej i organizacji pozarządowych, którym wojewoda podziękowała za profesjonalizm i zaangażowanie w wykonywanie obowiązków służbowych.

Ewa Leniart podkreśliła, że niesienie pomocy wymaga nie tylko doskonałej orientacji w przepisach prawa, lecz przede wszystkim wrażliwości, a jednocześnie odporności, wiedzy, doświadczenia, cierpliwości, wyrozumiałości i empatii, bez której nie można wykonywać tej pracy.

– Wykonywany przez Państwa zawód opiera się na szacunku dla wartości i godności życia ludzkiego. Z tego szacunku wynikają działania, których celem jest usamodzielnianie klientów pomocy społecznej i wspieranie ich rozwoju osobistego. Nie jest to zawód łatwy, co wynika z jego specyfiki, tj. wymagań ustawowych, licznych obowiązków i ról, w jakich pracownik socjalny występuje – powiedziała wojewoda dodając, że skuteczny i kompetentny pracownik socjalny w swoim środowisku lokalnym, daje poczucie bezpieczeństwa osobom, które nie mogą odnaleźć swojej drogi w zmieniającym się świecie.

Wojewoda mówiła także o wyzwaniach, przed którymi w ostatnim czasie stanęli pracownicy szeroko rozumianej pomocy społecznej, m. in. o nowych zadaniach w obliczu pandemii COVID-19, a także w kontekście wojny za naszą wschodnią granicą i pomocy uchodźcom.

– Rola pracowników socjalnych jest za każdym razem poddawana pewnej próbie związanej z nowymi wyzwaniami. To już nie jest tylko kwestia skupienia się na zadaniach dotyczących lokalnej społeczności, ale też angażowanie się w działania związane z pomocą osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej np. w związku z epidemią COVID-19. Dotyczyło to przede wszystkim osób, które z różnych przyczyn – zdrowotnych, wieku, nie opuszczały swojego domu i wymagały wsparcia. Rok bieżący przyniósł nam z kolei nowe wyzwania związane z pomocą uchodźcom – zaznaczyła wojewoda.

– W tym wyjątkowym dniu chcę podziękować i podkreślić, że praca, którą Państwo wykonujecie – z natury bardzo trudna, mająca wymiar służenia drugiemu człowiekowi, wymagająca dużego zaangażowania, empatii, ale też racjonalności, niebywałych zdolności logistycznych jest pracą wyjątkową – dodała Ewa Leniart.

W poniedziałkowym spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, ośrodków pomocy społecznej, domów pomocy społecznej, środowiskowych domów samopomocy, placówek opiekuńczo-wychowawczych i organizacji pozarządowych.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4