Diecezja rzeszowska ma sześciu nowych księży. Święcenia w katedrze

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 27 maja 2023

Fot. Ks. Jakub Nagi/diecezja.rzeszow.pl

Sześciu diakonów diecezji rzeszowskiej przyjęło w sobotę 27 maja w katedrze rzeszowskiej sakrament kapłaństwa. Święceń prezbiteratu udzielił im biskup ordynariusz rzeszowski Jan Wątroba.

Do grona neoprezbiterów diecezji rzeszowskiej należą: ks. Mikołaj Czurczak z parafii pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Niebylcu, ks. Sebastian Drzał z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Łukawcu, ks. Damian Knapik z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pagorzynie, ks. Michał Mycek z parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sędziszowie Małopolskim, ks. Jakub Ochoński z parafii pw. Św. Michała Archanioła w Rzeszowie, ks. Rafał Szpunar z parafii pw. Św. Onufrego w Łące.

Mszy św. przewodniczył i święceń udzielił biskup Jan Wątroba. Eucharystię koncelebrowało około 70 księży, m.in: przełożeni Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie oraz proboszczowie i wikariusze z parafii rodzinnych neoprezbiterów. W Eucharystii uczestniczyli abp Edward Nowak, bp Kazimierz Górny i bp Edward Białogłowski.

W homilii bp Jan Wątroba na początku nawiązał do gestu włożenia rąk biskupa na głowy diakonów. - Ten starożytny, pełen prostoty gest, ma moc trwania aż po wieczność. Kapłaństwa bowiem nie da się zmazać, choć można je odrzucić, zniekształcić, zagłuszyć, sprofanować, a nawet zdradzić – powiedział biskup.

- Obrzęd święcenia kapłana to niejako przyzwolenie Boga na dokonanie interwencji w duszy drugiego człowieka, niedostępnym sanktuarium, gdzie mieszka tylko On sam. Dlatego kapłan to zjednoczony w Chrystusie pośrednik między Bogiem, a ludźmi. Nie o sobie ma on myśleć i nie siebie kochać – powiedział ordynariusz rzeszowski.

- Drodzy synowie, za chwilę staniecie się kapłanami Chrystusa i Kościoła, będziecie nieść w sercu zatroskanie o zbawienie ludzi już wierzących, których trzeba podtrzymywać słowem Ewangelii i łaską sakramentów, ale też zatroskanie o tych, których nie ma w Kościele, których do wiary trzeba doprowadzić. Bóg postanowił zbawić ludzi na sposób ludzki, widzialny, prosty i dostępny, dlatego powołuje ludzi i czyni ich współpracownikami zbawienia. Za chwilę Duch Święty wszczepi was w szczególny sposób w święte kapłaństwo Chrystusowe da wam moc słowa, abyście głosili Ewangelię i otwierali serca na jego natchnienia - mówił bp Wątroba, zwracając się bezpośrednio do kandydatów do święceń.

Biskup rzeszowski nawiązał też do zbliżającej się uroczystości Zesłania Ducha Świętego. - Bez modlitewnego oczekiwania nie przychodzi Duch Święty, nie ma uwielbienia Boga, nie głosi się Jego chwały. Dlatego trzeba, by kapłan modlił się sam i we wspólnocie, by się modlił słowem, myślą, pragnieniami, całym sobą, nieustannie, tak, by stał się górą modlitwy potężnym głosem wołającym do Boga w imieniu ludzi. Tylko wtedy jego słowa, wypowiadane do ludzi w imieniu Boga nie będą proste ani szkodliwe - mówił.

W ostatniej części homilii bp Wątroba zwrócił się bezpośrednio do kandydatów do święceń. - Zostaniecie posłani do niesienia łaski Bożej, nie swojej, dlatego potrzebna jest szczera cierpliwość, wyrozumiałość, prosta życzliwość w konfesjonałach, na katechezie, w kancelarii. Trzeba się jej stale uczyć od Jezusa, a więc na modlitwie. Znakami szczególnymi waszej posługi niech będzie posłuszeństwo wiary, jedność i wierność w pełnieniu woli Bożej oraz doskonała czystość na znak całkowitego zawierzenia Bogu i oddania Mu serca i ciała. Szczególnie w czasach dzisiejszego zamętu, posłuszeństwo i czystość są nam bardzo potrzebne. Stają się one czytelnym znakiem konsekwencji i światłem pośród ciemności. Zatem idźcie z ufnością głosić Ewangelię, nieść światło wiary i ogrzewać miłością Pana. To zadanie nie jest łatwe – czasem bywa niebezpieczne. Pan Jezus mówił: „Posyłam was jak owce między wilki”. W tej walce ze współczesnymi wilkami niech wam przewodzi i pomaga patron waszego roku – św. Michał Archanioł - mówił kaznodzieja.

Po homilii odbył się obrzędy święceń: przyrzeczenie czci i posłuszeństwa biskupowi ordynariuszowi, Litania do Wszystkich Świętych podczas której kandydaci leżeli krzyżem, nałożenie rąk, modlitwa święceń oraz namaszczenie rąk krzyżmem i wręczenie chleba i wina. Podczas Liturgii Eucharystycznej nowo wyświęceni po raz pierwszy wyciągnęli dłonie nad chlebem i winem wypowiadając słowa konsekracji.

Na zakończenie Mszy św. ks. Mikołaj Czurczak , podziękował w imieniu nowo wyświęconych wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania ich do kapłaństwa.

Następnie słowa wdzięczności, m.in. do przełożonych Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie i rodziców neoprezbiterów, skierował bp Jan Wątroba.

W drodze do zakrystii neoprezbiterzy zatrzymali się przy figurze Matki Bożej Fatimskiej zawierzając swoje kapłaństwo Matce Bożej.

W niedzielę, 28 maja, w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, neoprezbiterzy będą sprawować w swoich rodzinnych parafiach uroczyste Msze św. prymicyjne, a w najbliższych tygodniach otrzymają skierowania do parafii.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4