Bliżej Rzeszowskiej Karty Mieszkańca. Radni nie byli w tej sprawie jednomyślni

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 29 maja 2024

Fot. Maciej Terpiński

Rada Miasta Rzeszowa dała we wtorek (28 maja) zielone światło dla wprowadzenia Rzeszowskiej Karty Mieszkańca. Ma ona wprowadzić system zniżek, ulg, preferencji i uprawnień, z których będą korzystać osoby zameldowane w stolicy Podkarpacia. Jednak radni nie byli jednomyślni. Klub PiS chciał skierować projekt w tej sprawie do komisji, by dopracować szczegóły.

O tym, czym ma być Rzeszowska Karta Mieszkańca informowaliśmy niedawno TUTAJ. Teraz projekt uchwały w sprawie wprowadzenia programu pod tą nazwą znalazł się w porządku obrad wtorkowej, czwartej w nowej kadencji sesji. I od razu wywołał kontrowersje. O zdjęcie punktu w imieniu Komisji Rodziny, Pomocy Społecznej i Polityki Senioralnej jej przewodniczący, Jerzy Jęczmienionka z PiS.

- Piątka z plusem za sam pomysł wprowadzenia tej karty, ale odnosząc się do projektu uchwały uważamy, że wymaga on jednak dopracowania - uzasadniał Jęczmienionka postulując, by skierować projekt do komisji i tam przez 2-3 tygodnie go dopracować, by przyjąć go w konsensusie na czerwcowej sesji.

- Analizując ten projekt na komisji zadaliśmy sobie podstawowe pytanie: czemu ta karta ma służyć? - mówił radny Jerzy Jęczmienionka. - Jeśli mamy świadomość, że mieszkańców nam ubywa i jeśli odpowiedzialnie chcemy zachęcić mieszkańców, którzy już mieszkają w Rzeszowie, aby się zameldowali i płacili podatki, a mamy grupę 30-40 tys., którzy mieszkają ale się nie meldują, to musimy zaoferować w ramach tej karty mieszkańca jakiś system ulg, preferencji i bonusów. To musi być system korzyści.

Przeciwko zdejmowaniu punktu był Witold Walawender z Rozwoju Rzeszowa, który dowodził, że miejscy urzędnicy pracując nad Rzeszowską Kartą Mieszkańca przygotowują „świetny program”, a gdyby źle funkcjonowała za jakiś czas można uchwałę poprawić.

Głos zabrał też Marcin Stopa, sekretarz miasta, który mówił, że urząd nad kartą pracuje już od pół roku korzystając z doświadczeń innych miast, wchodząc we współpracę z firmą, która wdrożyła podobną kartę w innych dużych samorządach.

- Nie będzie to kolejna plastikowa karta, ale przede wszystkim aplikacja, ale dla osób, które nie korzystają z aplikacji będzie dostępna w formie plastikowej karty - wyjaśniał sekretarz Stopa. Jak dodał będzie to aplikacja, która ma być rozwinięciem i odświeżeniem obecnej aplikacji „Rzeszów To MY” i mają w niej zostać skonfigurowane wszystkie dotychczasowe karty miejskie wydawane w Rzeszowie.

Jak dodał Marcin Stopa, przyjęcie uchwały ma pozwolić ruszyć z tematem, zawrzeć umowę z firmą, a szczegóły co znajdzie się w karcie będą ustalane regulaminem w zarządzeniu prezydenta i tam mogą być wdrożone poprawki i uwagi postulowane przez radnych. - Ten program będzie się rozwijał i zmieniał - przekonywał sekretarz miasta, prosząc radnych o zielone światło i dodając, że karta ma wbrew obawom zachęcać do zameldowania w Rzeszowie, bo w pierwszej kolejności ma oferować korzyści osobom, które są tu zameldowane.

Za zdjęciem punktu z porządku obrad i skierowaniem projektu do komisji było 9 radnych PiS, 13 radnych z pozostałych klubów było przeciw.

Później, już w trakcie właściwej dyskusji nad projektem uchwały radny Jerzy Jęczmienionka postulował szereg poprawek rozszerzających cele i obszary objęte programem Rzeszowskiej Karty Mieszkańca. Wśród głosów radnych pojawił się zgłaszany już na komisji postulat, by karta dawała mieszkańcom określony czas darmowego postoju w płatnej strefie parkowania.

Ze strony Rafała Kuliga (Razem dla Rzeszowa) padł wniosek o zamknięcie dyskusji i przejście do głosowania. Z kolei sam klub Razem dla Rzeszowa poprosił o przerwę. W jej trakcie ze strony wiceprzewodniczącego rady Jacka Strojnego (RdR) pojawiła się propozycja przyjęta przez sekretarza Stopę autopoprawki do uchwały by rada wyznaczyła swoich przedstawicieli do prac nad regulaminem karty. Z kolei Jerzy Jęczmienionka ponowił wniosek o skierowanie uchwały do komisji.

W końcu 13 głosami za (Koalicja Obywatelska, Rozwój Rzeszowa i Razem dla Rzeszowa) przy 9 przeciw (Prawo i Sprawiedliwość) radni przyjęli wniosek o zamknięcie dyskusji. Zbliżony wynik (Jacek Strojny się wstrzymał) był przy głosowaniu nad skierowaniem projektu do komisji. Za był tylko klub PiS.

W głosowaniu nad projektem uchwały z wspomnianą autopoprawką za uchwałą było 17 radnych. Przeciwko było 3 radnych PiS: Jerzy Jęczmienionka, Mateusz Szpyrka i Waldemar Kotula. Wstrzymał się Aleksander Szala (PiS).

Jak zapowiadają urzędnicy, katalog zniżek jakie ma zapewniać Rzeszowska Karta Mieszkańca oraz lista instytucji i firm, które będą je oferować, zostanie opracowany w ciągu kilkunastu najbliższych tygodni. - Okres wakacyjny chcemy wykorzystać m.in. na rozmowy z przedsiębiorcami. Planujemy wystartować z programem już we wrześniu - dodaje sekretarz miasta Marcin Stopa.

Rafk

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4