Jest dużo pytań o rentę wdowią. Eksperci ZUS będą odpowiadać w poniedziałek

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 8 czerwca 2025

Fot. materiał prasowy ZUS

Nie dla każdego seniora jest czytelne, jakie warunki muszą być spełnione żeby dostać rentę po zmarłym współmałżonku. Do placówek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, każdego dnia przychodzą klienci z pytaniami o warunki jakie należy spełnić aby otrzymać taką rentę. W związku z tymi pytaniami, dla zainteresowanych, w najbliższy poniedziałek 9 czerwca odbędzie się dyżur telefoniczny, podczas którego będzie można dopytać się w tej sprawie.

Dyżur ekspertów ZUS

W poniedziałek 9 czerwca oraz za tydzień 16 czerwca, w godzinach od 10.00 do 12.00, wychodząc naprzeciw dużej ilości pytań mieszkańców Podkarpacia o rentę wdowią, można będzie zadzwonić pod numer telefonu 693 629 041 i dowiedzieć się wszystkich szczegółów.

Podczas dyżuru będzie można uzyskać informacje dot. zasad przyznawania renty wdowiej, kto ma do niej prawo, jakie warunki należy spełnić, kiedy i jak można złożyć wniosek - informuje Wojciech Dyląg, rzecznik prasowy podkarpackiego ZUS.

- Prawo do renty rodzinnej, łącznie z własnym świadczeniem (czyli renty wdowiej), dla wniosków złożonych do 31 lipca br. będzie przysługiwać od lipca br. Natomiast w przypadku wniosków złożonych od 1 sierpnia, prawo do wypłaty świadczenia będzie obowiązywać od miesiąca złożenia wniosku. Oznacza to, że jeśli ktoś złoży wniosek 15 sierpnia i spełni warunki do renty wdowiej, prawo do wypłaty świadczenia będzie przysługiwać od sierpnia - dodaje Wojciech Dyląg.

Przyznanie renty wdowiej będzie możliwe, jeśli wdowa lub wdowiec mają ustalone prawo do dwóch świadczeń: swojego oraz renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Aby mogli oni otrzymać połączone świadczenia, muszą również spełnić poniższe warunki:

• mają co najmniej 60 lat (kobieta) lub 65 lat (mężczyzna),

• do dnia śmierci małżonka pozostawali z nim we wspólności małżeńskiej,

• nabyli prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu ukończenia 55 lat (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna),

• nie są obecnie w związku małżeńskim.

Dodatkowo renta rodzinna lub własne świadczenie powinno być niższe niż trzykrotność najniższej emerytury, od 1 marca br. to 5636,73 zł brutto.

Ponadto eksperci odpowiedzą na pytania:

1. Czy warto od razu przejść na emeryturę? Korzyści z wydłużenia okresu aktywności zawodowej.

2. Korzyści z przekazywania świadczeń na rachunek bankowy. Jak dokonać zmiany sposobu wypłaty świadczenia. Obowiązek poinformowania ZUS o zmianie adresu lub konta bankowego.

Oprac. Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4