Walka z koronawirusem. WSIiZ drukuje przyłbice. Będzie też wykład online

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 27 marca 2020

Fot. WSIiZ

W Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie ruszyła produkcja przyłbic ochronnych pomocnych w walce z koronawirusem. Powstają one w technologii druku 3D. Decyzja o rozpoczęciu drukowania przyłbic zapadłą w ubiegły piątek, 20 marca.

- To jest działanie reaktywne - pojawiła się potrzeba, to zaczęliśmy to robić. Jednak drukowanie takowego sprzętu nie jest proste. Najpierw należało opracować model - oczywiście dużo łatwiej pracuje się mając doświadczenia Włochów, Hiszpanów, czy innych drukarzy. Stąd też była inspiracja do modelu, który finalnie drukujemy. Kolejna kwestia to park maszynowy. Wszyscy jesteśmy teraz na pracy zdalnej, a co za tym idzie z dala od maszyn. Ale to nie był problem, którego nie można przeskoczyć - wystarczyło się wybrać do Kielnarowej, do Centrum Innowacji i Designu Praktycznego i po prostu przewieźć maszyny do naszych prywatnych domów. Obecnie przyłbice drukują się na dwóch drukarkach Zortrax M200 - tłumaczy Łukasz Bis, prodziekan Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej WSIiZ.

Do tej pory wyprodukowano około 40 sztuk przyłbic. Część trafiła do Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 przy ulicy Lwowskiej w Rzeszowie, część do aptek w Sokołowie Małopolskim oraz w Rzeszowie.

Za przekazane wydruki ich twórcy nie pobierają opłat.

- Materiał w zależności od producenta kosztuje od 2 zł do 4 zł za sztukę, praca urządzenia - to jest trudno szacować, wchodzi w to zużycie prądu (prywatnego) i amortyzacja maszyny. Komercyjnie godzinę pracy maszyny wycenia się na 20-40 zł. Materiały są na razie jeszcze dostępne bez problemu. Trochę mamy zmagazynowane, trochę jest na rynku detalicznym. Folię mamy z tzw. ofertówek. To jest mocno partyzancka technologia - ale jak ktoś kojarzy sceny z Apollo 13, to NASA też z podstawowych produktów konstruowała sprzęt, który jest potrzebny nagle - mówi Łukasz Bis.

Czas druku pojedynczej przyłbicy to 1 godz. 40 min., do tego trzeba doliczyć docięcie folii ochronnej i jej montaż. Produkcja jednej zajmuje więc około 2 godziny.

WSIiZ informuje, że w piątek, 27 marca, o godz. 9.50 w trakcie wykładu na kierunku „grafika komputerowa i produkcja multimedialna” wszyscy zainteresowani będą mogli dowiedzieć się, jak modelować elementy 3D, oraz jakie zastosowanie może mieć druk 3D w walce z koronawirusem.

Wykład poprowadzi Łukasz Bis, prodziekan Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej WSIiZ.

Zajęcia akademickie prowadzone online mają służyć m.in. maturzystom zastanawiającym się nad wyborem kierunku studiów oraz wszystkim innym zainteresowanym.

Kolejne zajęcia będą odbywać się sukcesywnie. Więcej informacji o zajęciach online TUTAJ.

Red.

#zostanwdomu jeżeli tylko masz taką możliwość

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4