Kto zaprojektuje tereny zielone nad Wisłokiem? Ratusz ogłosił konkurs

KATEGORIA: INWESTYCJE / 13 maja 2021

Fot. Paweł Bialic/archiwum CzytajRzeszow.pl

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami pełniącego funkcję prezydenta Rzeszowa Marka Bajdaka Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej dotyczącej zagospodarowania terenów zieleni na prawym brzegu Wisłoka. Chodzi o tereny pomiędzy mostem Zamkowym, a mostem Karpackim. To kolejny punkt działań obecnych władz ratusza w kwestii zagospodarowania terenów w rejonie rzeszowskich bulwarów, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców. Warto także zaznaczyć, że urządzenie zieleni na rzeszowskich bulwarach będzie w dużej mierze zależało również od deweloperów, którzy dysponują częścią terenów w tym rejonie. Rozmowy na temat współpracy miasta z inwestorami w kwestii urządzenia terenów zielonych na bulwarach zainicjowała i przeprowadziła wojewoda Ewa Leniart, wraz z prezydentem Markiem Bajdakiem, o czym szerzej pisaliśmy TUTAJ.

- To bardzo ważny dla mieszkańców Rzeszowa teren, dlatego musi być mądrze zagospodarowany. Takie są oczekiwania mieszkańców. Wierzę, że konkurs przyniesie ciekawe propozycje i będzie inspiracją, punktem wyjścia do dalszych działań w kwestii stworzenia w tym miejscu jak najlepszej publicznej strefy wypoczynku i rekreacji – powiedział Marek Bajdak, pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa.

Głównym celem tego konkursu jest wyłonienie projektu koncepcyjnego zagospodarowania zielonych terenów na prawym brzegu Wisłoka. Zwycięzca może liczyć na nagrodę w wysokości 30 tys. złotych. Konkurs jest otwarty, jednoetapowy, adresowany do wszystkich osób posiadających wykształcenie wyższe o kierunku architektura, urbanistyka, architektura krajobrazu, planowanie przestrzenne lub gospodarka przestrzenna.

Wstępne zamierzenia

Według wstępnych zamierzeń przedstawionych przez Zarząd Zielni Miejskiej w Rzeszowie, przestrzeń i obiekty ujęte w koncepcji mają mieć charakter ogólnodostępny i łatwy w utrzymaniu, a korzystanie z urządzeń powinno być bezpieczne i nie wymagające dozoru, a także dostępne dla osób niepełnosprawnych oraz osób z wózkami dziecięcymi.

Jeżeli chodzi o elementy infrastruktury wypoczynkowej koncepcja powinna przewidywać ścieżki rowerowe, aleje spacerowe, place zabaw, siłownie plenerowe, plażę, wodny plac zabaw oraz elementy małej infrastruktury – oświetlenie ławki, kosze na śmieci. Kolejnym zamierzeniem są nowe nasadzenia i zachowanie jak największej ilości drzew i krzewów. Na projektowanym terenie pomiędzy mostem Karpackim, a kładką wiszącą zlokalizowany jest park, w koncepcji należy uwzględnić pozostawienie przebiegu alejek spacerowych i ścieżki rowerowej, oświetlenia na tym terenie oraz pozostawienie istniejącego obiektu – Przestrzeni kwadratowej.

Przewidziane są następujące etapy konkursu:

1. Składanie zapytań przez osoby zainteresowane uczestnictwem w Konkursie do 28 maja 2021 r.

2. Odpowiedzi na nadesłane zapytania - do 11 czerwca 2021 r.

3. Składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie- do 25 czerwca 2021r.

4. Zaproszenie do konkursu uczestników spełniających formalne wymagania do 2 lipca 2021r.

5. Nadsyłanie prac konkursowych- do 27 sierpnia 2021 r.

6. Ogłoszenie zwycięzców Konkursu- do 10 września 2021 r.

Najważniejsze postanowienia regulaminu:

Do konkursu należy zgłaszać projekty własnego autorstwa, zaś sama praca konkursowa powinna dawać wyczerpującą odpowiedź na przedstawione w regulaminie zadanie konkursowe.

Praca konkursowa musi składać się z:

1) części graficznej – plansze w układzie poziomym wykonane z lekkiego sztywnego materiału,

2) części opisowej – zeszyt formatu A4 z opisem koncepcji i zmniejszonymi do formatu A3 planszami części graficznej.

Część graficzna powinna zawierać koncepcję zagospodarowania terenu przedstawioną na mapie sytuacyjno – wysokościowej oraz widoki, perspektywy, wizualizacje, niezbędne do czytelnego i przekonywującego przedstawienia idei projektowej. O ich doborze, skali oraz technice wykonania decydują uczestnicy.

Część opisowa musi z kolei zawierać opis koncepcji zagospodarowania terenu, w tym między innymi:

- przyjętą ideę rozwiązań urbanistyczno-architektonicznych;

- sposób powiązania z terenami sąsiednimi;

- opis rozwiązań komunikacyjnych;

- szacunkowe wyliczenie wartości inwestycji;

Ruszają prace nad planem zagospodarowania

Oprócz konkursu na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej kolejnym kluczowym posunięciem dla zachowania terenów zielonych na bulwarach jest również rozpoczęcie prac nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego w tym rejonie.

Rada Miasta na wniosek prezydenta Bajdaka zgodziła się na rozpoczęciu prac nad tym planem jeszcze w kwietniu. Już 12 maja ratusz natomiast poinformował o tym że Biuro Rozwoju Miasta Rzeszowa przystąpiło do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego o łącznej powierzchni 20,39 ha. Do 4 czerwca wszyscy zainteresowani mogą składać wnioski dotyczące opracowania planu.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4