Odmulanie zalewu ruszy już w sierpniu? Będzie wniosek Wód Polskich

KATEGORIA: INWESTYCJE / 6 czerwca 2021

Fot. Paweł Bialic

Jest szansa, że tegoroczne prace nad odmulaniem rzeszowskiego zalewu ruszą szybciej niż zakładano. Oczyszczanie zbiornika rozpoczęło się w 2019 roku i dotychczas w związku z okresami lęgowymi zwierząt, roboty przy użyciu ciężkiego sprzętu na zalewie, były możliwe od października do marca. Rzeszowski oddział Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie stara się jednak o korektę zapisów decyzji środowiskowej, tak by móc ruszyć z pracami odmuleniowymi już w sierpniu.

- Staramy się o rozszerzenie okresu prowadzenia robót tak by rozpocząć te prace już sierpniu. Środki na realizację odmulania są zabezpieczone - deklaruje dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie Małgorzata Wajda.

Obecnie trwa przygotowywanie wniosku w tej sprawie, który ma zostać skierowany do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska odpowiedzialnej za wydanie decyzji środowiskowej dotyczącej inwestycji na rzeszowskim zalewie. Gdyby RDOŚ przychylił się do propozycji Wód Polskich, wtedy prace mogłyby ruszyć 15 sierpnia. Wcześniej konieczne będzie przeniesienie z terenu zalewu chronionej rośliny kotewki orzech wodny.

Jak słyszymy w RZGW w Rzeszowie, starania o możliwość rozpoczęcia prac wcześniej niż przewiduje obecna decyzja środowiskowa, mają związek przede wszystkim z zakłóceniem prac z powodu dosyć ostrej zimy jaka miała miejsce w tym roku w Rzeszowie. Przez długi czas gruba pokrywa lodu na zbiorniku uniemożliwiała pracę refulera.

- Pokrywa lodowa unieruchomiła refuler, a po drugie zamarzł cały system rurociągów tłocznych, którymi jest transportowany urobek. To spowodowało, że prace odmuleniowe były zawieszone. Dlatego też staramy się o możliwość szybszego rozpoczęcia oczyszczania zbiornika - zaznacza rzecznik Wód Polskich w Rzeszowie Krzysztof Gwizdak.

Przypomnijmy, że po roku prac odmuleniowych we wrześniu 2020 roku rzeszowski oddział Wód Polskich zdecydował się zerwać umowę z wykonawcą robót – konsorcjum EFB Partner z Serocka i Przedsiębiorstwa Budownictwa Wodnego z Warszawy. Jednym z powodów zerwania umowy miało być niewywiezienie namułu zgromadzonego tuż przy zbiorniku zgodnie z harmonogramem. W związku z tym Wody Polskie rozpoczęły poszukiwania nowego wykonawcy.

Inwestycję podzielono na dwie części. W ramach tzw. małego przetargu wykonawca musiał wywieźć zalegający namuł oraz dokończyć prace zaplanowane na 2020 i początek 2021 roku. Natomiast duży przetarg dotyczy realizacji dalszych robót na zalewie polegających na wydobyciu około 580 tys m3 urobku. Za realizację obu części odmulania odpowiada ta sama firma – Transpol Lider z Inowrocławia. Łącznie Wody Polskie za odmulanie zalewu zapłacą wykonawcy około 62,7 mln zł.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4