Duże inwestycje PGE EC w Elektrociepłowni Rzeszów. W 2023 odejdzie od węgla

KATEGORIA: INWESTYCJE / 12 października 2021

Fot. Paweł Bialic

Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Rzeszowie planuje w kolejnych latach poważne inwestycje, które mają zwiększyć wydajność energetyczną i całkowicie ograniczyć wykorzystanie węgla kamiennego jako paliwa. O szczegółach tych przedsięwzięć mówili we wtorek (12 października) przedstawiciele spółki PGE Energia Ciepła podczas dnia otwartego dla dziennikarzy w rzeszowskiej Elektrociepłowni.

Od węgla do odpadów

Elektrociepłownia w Rzeszowie zaczęła produkować ciepło już w latach 80. zeszłego wieku. Przez wiele lat produkcja ciepła opierała się na kotłach węglowych, które zużywały 80-100 tys. ton węgla rocznie. Było to ogromne obciążenie dla środowiska. Od 2003 rozpoczęto inwestycje, które miały za zadanie ograniczyć zużycie tego rodzaju paliwa. Wtedy właśnie uruchomiono blok gazowo parowy o mocy 100 MW elektrycznych i 76 MW cieplnych. Umożliwiło to ograniczenie zużycie węgla jako paliwa do 40 procent. W 2014 roku powstał blok gazowo-silnikowy, który również pozwolił zredukować wykorzystanie węgla w procesie wytwarzania ciepła i energii elektrycznej. Kolejnym ważnym krokiem było oddanie w 2018 roku do użytku Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE). Nowoczesny obiekt wykorzystuje do generowania energii elektrycznej i ciepła odpady komunalne, które trafiają tutaj zamiast na wysypiska. Rocznie jest w stanie przetworzyć 100 tys. ton śmieci.

- Stale inwestujemy, budujemy nowoczesne instalacje w oparciu o obecne trendy, korzystamy z paliw niskoemisyjnych i odpadów komunalnych. Dzięki temu jesteśmy aktywni w transformacji energetycznej regionu i kraju - powiedział dyrektor Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Rzeszowie Paweł Majewski.

Dyrektor Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Rzeszowie Paweł Majewski
Fot. Paweł Bialic

W kolejnych latach planowane są następne duże inwestycje. Mowa tu przede wszystkim o budowie drugiej linii technologicznej w Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii. Znacznie zwiększy ona wydajność spalarni, pozwoli na przetworzenie dodatkowych 80 tys. ton rocznie.

- Otwarcie ofert będzie w grudniu tego roku, przewidujemy że inwestycja zostanie zrealizowana w pierwszym kwartale 2024 roku - mówił Marek Kryla, kierownik ITPOE w Rzeszowie.

Marek Kryla, kierownik ITPOE w Rzeszowie
Fot. Paweł Bialic

Obecnie ITPOE przyjmuje odpady od 17 podmiotów, z czego 15 pochodzi z Podkarpacia. Dostawcy odpadów co roku wybierani są w procedurze konkursowej. Postępowanie konkursowe na odbiór śmieci w 2022 roku jest w trakcie procedury.

Aktualnie w rzeszowskiej elektrociepłowni 80 proc. ciepła i energii elektrycznej wytwarzanych jest z gazu ziemnego, natomiast 14 proc. produkowane jest w Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii. Jedynie 6 proc. energii pierwotnej produkowanej jest z węgla kamiennego. Kotły węglowe są uruchamiane głównie w sezonie grzewczym, gdy temperatury spadają poniżej zera. Rocznie elektrociepłownia zużywa do wytworzenia energii około 8-10 tys. ton węgla kamiennego.

- Pamiętajmy, że wcześniej przed tymi inwestycjami wytwarzaliśmy ciepło spalając około 100 tys. ton, więc redukcja tego paliwa na przestrzeni lat jest bardzo widoczna - zaznaczał zastępca dyrektora Elektrociepłowni w Rzeszowie Tadeusz Kępski.

Zastępca dyrektora Elektrociepłowni w Rzeszowie Tadeusz Kępski
Fot. Paweł Bialic

W 2023 koniec z węglem

Elektrociepłownia chce w najbliższych latach całkowicie zrezygnować z produkcji energii z węgla kamiennego. W tym ma pomóc budowa niskoemisyjnej kotłowni gazowej. Będzie się ona składać z 6-ciu identycznych kotłów o mocy minimum 31 MWt każdy, które będą wyposażone w niskoemisyjne palniki gazowe. Całkowita moc cieplna kotłowni gazowej wyniesie min. 186 MWt. Instalacja ma zastąpić kotły węglowe wykorzystywane obecnie przy niskich temperaturach w sezonie grzewczym. PGE Energia Ciepła podpisała już umowę wartą 70 mln zł z konsorcjum firm POLIMEX ENERGETYKA i POLIMEX MOSTOSTAL, na projekt i budowę obiektu. Ma on być gotowy do 2023 roku.

- W 2023 roku, po oddaniu tej inwestycji, całkowicie zrezygnujemy z węgla kamiennego jako źródła produkcji ciepła. Nasz mix paliwowy będzie składał się z gazu ziemnego i odpadów komunalnych - zadeklarował kierownik wydziału wytwarzania PGE Energia Ciepła w Rzeszowie Łukasz Gugała.

Kierownik wydziału wytwarzania PGE Energia Ciepła w Rzeszowie Łukasz Gugała
Fot. Paweł Bialic

Oprócz inwestycji w infrastrukturę, PGE Energia Ciepła nadal kontynuuje współpracę z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Rzeszowie przy realizacji inwestycji związanych z rozwojem ciepła sieciowego w mieście. W 2019 roku PGE EC podpisała umowę z MPEC, według której do 2024 roku przeznaczy na ten cel 9,5 mln zł.

Po przedstawieniu planów inwestycyjnych Elektrociepłowni w Rzeszowie, pracownicy spółki prezentowali jak przebiega praca poszczególnych instalacji zlokalizowanych na terenie zakładu. Największe wrażenie robiła oczywiście infrastruktura ITPOE w tym ogromny zasobnik na odpady oraz kocioł, do którego trafia to co wrzucamy do naszych koszy. Odpady spalają się w minimum 850 stopniach Celsjusza i generują ekologiczne ciepło oraz energię elektryczną.

Karol Woliński

Fotorelacja: Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4