Na osiedlu Pobitno trwa budowa potężnego zbiornika wody pitnej

KATEGORIA: INWESTYCJE / 1 grudnia 2021

Fot. MPWiK

Przy ulicy Morgowej na osiedlu Pobitno trwa budowa zbiornika wody pitnej, którego inwestorem jest Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie. Wykonawcą prac jest Inżynieria Rzeszów S.A.

- Zabezpieczenie mieszkańców w wodę pitną to absolutnie strategiczne zadanie miasta. Dzięki tym nowym zbiornikom będziemy mogli mieć pewność, że w razie jakichkolwiek większych awarii mieszkańcy będą zaopatrzeni w wodę – mówił prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek na placu budowy zbiorników. Kilka dni temu na terenie inwestycji odbyła się rada budowy z jego udziałem.

Zbiornik, którego budowa zakończy się w sierpniu 2022 roku będzie miał pojemność 15 tys. m sześc. Praca wszystkich niezbędnych do utrzymania zbiornika urządzeń będzie zasilana prądem pochodzącym ze 160 paneli fotowoltaicznych, którymi pokryta będzie elewacja. Będzie produkować 50 kW energii elektrycznej.

– W sumie ze źródeł odnawialnych zapewniamy 44 procent energii potrzebnej do funkcjonowania naszych zakładów – podkreślał prezes MPWiK Marek Ustrobiński.

Oddanie tego zbiornika pozwoli na zabezpieczenie zapotrzebowania na wodę dla miasta na około dwie doby w razie jakiejś awarii. Koszt inwestycji to prawie 24 mln zł.

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

MPWiK ma na terenie Rzeszowa 18 zbiorników do magazynowania wody pitnej o łącznej pojemności 38,5 tys. m sześć. Po oddaniu do użytku najnowszego, pojemność rzeszowskich magazynów wody wzrośnie do 53,5 tys. m sześc. Rzeszów korzysta z dwóch ujęć wody z Wisłoka o łącznej wydajności 84 tys. m sześc. na dobę.

Średnia dobowa produkcja wody w Zakładzie Uzdatniania Wody w różnych okresach sięga nawet blisko 38 tysięcy m. sześc.

- Nowy zbiornik ma okrągły kształt, jest zagłębiony na około 2,4 metra. Jego wewnętrzna średnica to ponad 53 metry, maksymalna głębokość blisko 8,5 metra. Ściany zewnętrzne o grubości 55 cm będą wyrastać ponad teren na wysokość 7,62 metra. Zbiornik będzie podzielony żelbetową ścianą wewnętrzną na dwie komory wodne przykryte żelbetowym stropem o grubości 25 cm – wyjaśnia Grzegorz Liszcz, zastępca kierownika działu inwestycji rzeszowskiego MPWiK.

Red.

Fot. MPWiK

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4