Podkarpackie Centrum Chorób Płuc. Kiedy pełne otwarcie nowego obiektu?

KATEGORIA: INWESTYCJE / 25 stycznia 2022

Fot. Paweł Bialic

Gotowy od kilku miesięcy nowy budynek Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc przy ul. Lubelskiej w Rzeszowie nadal nie został w pełni oddany do użytku. Rzecznik prasowy szpitala zapowiada, że nowe skrzydło szpitala powinno zostać oficjalnie otwarte w połowie tego roku.

Nowy budynek dla szpitala gruźliczego

Przypomnijmy, że nowe skrzydło Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc przy ul. Lubelskiej wchodzącego w skład Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 to inwestycja wyczekiwana od lat. Ma tam zostać ulokowany m.in. Klinika Gruźlicy i Chorób Płuc zlokalizowany dotąd w niespełniającym współczesnych warunków i od lat wymagającym remontu pałacu Jędrzejowiczów. To powoduje, że warunki do leczenia tam pacjentów nie są najlepsze. Oprócz tego w nowym budynku planowano ulokować Klinikę Pulmonologii i Chemioterapii, Klinikę Chirurgii Klatki Piersiowej, Zakład Patomorfologii i Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej.

Inwestycja przy ul. Lubelskiej rozpoczęła się w 2019 roku. Czterokondygnacyjny budynek od dawna już stoi. Zapowiadano, że zostanie oddany do użytku w 2021 roku. Dotąd nie udało się tego uczynić w pełni.

- Część techniczna, magazyny, sterylizatornia i laboratorium już funkcjonuje. Niebawem otworzymy zakład patomorfologii - informuje rzecznik prasowy KSW nr 1 Andrzej Sroka.

Otwarcie w połowie roku

Wciąż nie udało się jeszcze w pełni wyposażyć nowego budynku KSW nr 1 przy ul. Lubelskiej. Brakuje między innymi mebli, szaf przyłóżkowych, sprzętu AGD, dozowników, łóżek szpitalnych i metkownic. W grudniu szpital ogłosił przetarg na zakup tego sprzętu. Powinien on zostać rozstrzygnięty w lutym, a sprzęt, jeżeli nie będzie opóźnień, powinien trafić do szpitala w marcu.

- Wpływ na realizację zamówienia ma również pandemia COVID-19, gdyż występują braki na rynku i wydłużył się czas dostawy asortymentu - mówi Andrzej Sroka, który dodaje, że oficjalne otwarcie nowego budynku i przeniesienie tam oddziałów PCChP powinno nastąpić do końca pierwszej połowy 2022 roku.

Ponadto rzecznik prasowy KSW nr 1 dodaje, że w związku z decyzją wojewody podkarpackiego w budynkach, w których nadal funkcjonuje Podkarpackie Centrum Chorób Płuc znajduje się trzy oddziały dla pacjentów z COVID-19. Są to łóżka dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia, 65 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym COVID-19 oraz 1 łóżko intensywnej terapii, z kardiomonitorem oraz możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej.

Inwestycja za 46 mln zł

W ramach pierwszego etapu rozbudowy Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc oprócz dobudowy nowego skrzydła D, udało się też w pewnym zakresie przebudować budynki A,B i C. Wartość zadania w pierwszym etapie to ok. 46 mln zł, z czego 38,5 mln to środki RPO Województwa Podkarpackiego.

W planie są kolejne etapy rozbudowy PCChP w Rzeszowie. Obejmują one dalszą przebudowę budynków wraz z wykonaniem niezbędnej infrastruktury technicznej, instalacji wewnętrznych i zagospodarowaniem terenu Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie. Projekt ma obejmować także zakup wyposażenia niezbędnego do świadczenia usług zdrowotnych, w tym również sprzętu medycznego, m.in. do diagnozowania i leczenia COVID-19.

Karol Woliński

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Zdjęcia: Andrzej Sroka/KSW nr 1

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4