Realizacja PCLA może potrwać dłużej. Ratusz ma zgodę ministerstwa sportu

KATEGORIA: INWESTYCJE / 27 marca 2023

Wizualizacja: Urząd Miasta Rzeszowa

Kolejny raz ratusz wydłużył termin składania ofert w przetargu na projekt i budowę Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki w oparciu o stadion CWKS Resovii Rzeszów. Ministerstwo Sportu i Turystyki zaakceptowało propozycję władz Rzeszowa i zgodziło się na dłuższy o dziewięć miesięcy termin realizacji PCLA. To oznacza, że nie ma zagrożenia dla 60-milionowej ministerialnej dotacji. - Wydłużony termin to szansa na większą liczbę firm, które staną do przetargu - twierdzi miasto.

Przetarg na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki został ogłoszony początkiem tego roku. Pierwotnie planowano, że firmy zainteresowane udziałem w postępowaniu będą mogły składać oferty do 28 lutego. Jednak do ratusza wpłynęła i nadal wpływa znaczna liczba zapytań dotyczących specyfikacji przetargu. Do tej pory pory przekroczyła 350. Z tego powodu miasto już kilka razy przełożyło termin składania ofert - z 28 lutego na 17 marca, następnie na 21 marca, na 3 kwietnia i ostatnio na 17 kwietnia.

Ministerstwo daje zielone światło

Termin zakończenia inwestycji pierwotnie został wyznaczony na marzec 2025 roku, ponieważ do tego czasu trzeba było wykorzystać ministerialne dofinansowanie.

- Pewna część firm zainteresowanych budową zwracała uwagę, że całkowity termin realizacji PCLA jest stosunkowo krótki. Dlatego też władze Rzeszowa zwróciły się do ministerstwa sportu o wydłużenie możliwości wykorzystania dofinansowania i realizacji inwestycji przy ul. Wyspiańskiego. Ministerstwo zaakceptowało tę propozycję - wyjaśnia Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. - Nowy termin zakończenia budowy PCLA to grudzień 2025 roku.

Ratusz w opóźnieniu inwestycji widzi jednak korzyści. - Dzięki wydłużeniu terminu liczba firm, które staną do przetargu może się zwiększyć - twierdzi Gernand.

Zwycięzca przetargu będzie miał za zadanie opracować projekt oraz wybudować centrum lekkoatletyczno-piłkarskie przy ul. Wyspiańskiego. Miasto chce, aby stadion w nowej odsłonie został oddany do użytku w 2025 roku – na 120-lecie istnienia CWKS Resovii Rzeszów.

Jaki zakres inwestycji?

PCLA ma być jednym z najnowocześniejszych stadionów lekkoatletycznych w Polsce, wyposażonych także w funkcję piłkarską. Według szacunków miejskich urzędników realizacja PCLA może być warta około 120 mln zł. Inwestycję sfinansują wspólnie: Ministerstwo Sportu i Turystyki, które przekaże na realizację tego przedsięwzięcia 60 mln zł oraz miasto Rzeszów i samorząd województwa podkarpackiego. Jaki będzie faktyczny koszt pokaże przetarg.

Obiekt będzie dysponował trzema trybunami, które mają pomieścić 7,5 tys. kibiców. Trybuny mają zostać oparte o żelbetową konstrukcję w kształcie niecki wzdłuż bieżni lekkoatletycznej okólnej, z częścią otwartą od strony południowej. Miejsce dla publiki na stadionie ma być w całości zadaszone.

Sam stadion po przebudowie ma być długi na 230 metrów i szeroki na 148 metrów. Wysokość zabudowy w szczycie zadaszenia trybun ma wynieść maksymalnie 23 m powyżej poziomu płyty głównej boiska piłkarskiego. Nim zacznie się budowa całkowicie nowego obiektu PCLA, konieczne będą prace rozbiórkowe przy obecnej infrastrukturze stadionu przy ul. Wyspiańskiego 22.

Budowa Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki to jedna z najważniejszych inwestycji w mieście w ostatnim czasie. Ogłoszenie przetargu poprzedziło kilka lat sporów i dyskusji, były też problemy z działkami i starania o środki na budowę. W pokonanie tych problemów zaangażowali się politycy PiS, m.in. europoseł Tomasz Poręba i poseł Krzysztof Sobolewski. Ten ostatni zadeklarował w imieniu ministra Kamila Bortniczuka, że jeśli zaistnieje potrzeba to wsparcie finansowe resortu sportu i turystyki dla inwestycji będzie większe.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4