Kiedy nowy prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek zostanie zaprzysiężony?

KATEGORIA: POLITYKA / 14 czerwca 2021

Konrad Fijołek w czasie wieczoru wyborczego, w niedzielę 13 czerwca
Fot. Paweł Bialic

Tak jak informowaliśmy, oficjalne wyniki przedterminowych wyborów prezydenckich w Rzeszowie są już znane. Mieszkańcy stolicy Podkarpacia potrzebowali tylko jednej tury aby wskazać kto będzie rządził miastem przez następne 2,5 roku. Tą osobą będzie obecny wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek, na którego zagłosowało 56,51 procent osób biorących udział w wyborach.

Wiadomo, że zaprzysiężenie Konrada Fijołka nie nastąpi w trakcie najbliższej zwyczajnej sesji Rady Miasta, która odbędzie się już we wtorek 15 czerwca.

- Zaprzysiężenie na pewno nie odbędzie się na wtorkowej sesji, musimy poczekać jeszcze na dopełnienie wszystkich formalności związanych z wyborami. Zakładam, że może się odbyć w przyszłym tygodniu - mówił nam jeszcze w czasie wieczoru wyborczego przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa Andrzej Dec.

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, sesję Rady Miasta, na której ma zostać zaprzysiężony nowy prezydent, zwoływana jest na wniosek komisarza wyborczego w ciągu 7 dni od ogłoszenia wyniku wyborów w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego. Tymczasem obwieszczenie komisarza wyborczego w Rzeszowie o wyborze na prezydenta Konrada Fijołka, opublikowano w nim jeszcze w poniedziałek, 14 czerwca. Jego treść dostępna jest TUTAJ.

- Komisarz wyborczy w terminie 7 dni od ogłoszenia wyniku wyborów zwoła sesję Rady Miasta, na której dojdzie do zaprzysiężenia nowego prezydenta - zaznacza dyrektor rzeszowskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Paulina Ślemp-Hejnowicz.

Zaprzysiężenie Konrada Fijołka ma odbyć się zatem na początku przyszłego tygodnia. Z zapowiedzi przekazanych w poniedziałek przez przewodniczącego Rady Miasta Andrzeja Deca wynika, że sesja nadzwyczajna zostanie zwołana na poniedziałek, 21 czerwca na godz. 14.00.

Wybór nowego prezydenta Rzeszowa oznacza zakończenie w rzeszowskim ratuszu misji Marka Bajdaka, który po tym jak z urzędu zrezygnował Tadeusz Ferenc od lutego sprawował obowiązki pełniącego funkcję prezydenta Rzeszowa. Jak zapewnia Marek Bajdak, cierpliwie czeka na zaprzysiężenie i przekazanie władzy nowemu włodarzowi miasta.

- Jestem w kontakcie z przewodniczącym Andrzejem Decem, cierpliwie czekam na zwołanie sesji i zaprzysiężenie nowego prezydenta, ratusz oczywiście normalnie funkcjonuje, nie ma obecnie żadnych decyzji, które musiałyby być podjęte teraz i wiązałyby się z jakimiś poważnymi konsekwencjami dla miasta w przyszłości – deklaruje pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa Marek Bajdak.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4