Nowa Lewica, nowe władze. W. Buż i M. Sztuk liderami na Podkarpaciu

KATEGORIA: POLITYKA / 6 grudnia 2021

Michał Sztuk i Wiesław Buż
Fot. Paweł Bialic

W sobotę (4 grudnia) odbyły się wybory władz wojewódzkich Nowej Lewicy na Podkarpaciu. Władze będą funkcjonować w nowej formule - z dwoma współprzewodniczącymi. W regionie podkarpackim nowo utworzonej partii na lewicy zostali nimi poseł Wiesław Buż oraz Michał Sztuk.

SLD plus Wiosna

Nowa Lewica powstała z połączenia Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Wiosny Roberta Biedronia. O połączeniu obu tych formacji mówiło się od dłuższego czasu. W październiku tego roku odbył się kongres zjednoczeniowy partii podczas, którego wybrano współprzewodniczących partii Włodzimierza Czarzastego z SLD i Roberta Biedronia z Wiosny. Podobnym tropem władze Nowej Lewicy postąpiły z wyborem władz wojewódzkich w partii. Tu również wybierano dwóch współprzewodniczących.

Na Podkarpaciu wybory regionalnych struktur odbyły się 4 grudnia w Rzeszowie. Na kongres przybyli czołowi politycy Nowej Lewicy: Krzysztof Śmiszek, Marcin Kulasek i Arkadiusz Iwaniak. Gośćmi kongresu byli także prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, wiceprezydent Krystyna Stachowska oraz Tomasz Kamiński, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa. Fijołek w przeszłości kierował rzeszowskimi strukturami SLD, Kamiński zaś był posłem i liderem podkarpackiego SLD.

Buż i Sztuk liderami

Ze 111 delegatów w głosowaniu wzięło udział 93. Wybory na współprzewodniczących wygrali poseł Wiesław Buż reprezentujący SLD (83 głosy) i Michał Sztuk z Wiosny (77 głosów). Wybrano także sekretarza podkarpackiej Nowej Lewicy. Został nim pochodzący z Krosna Gabriel Zajdel (frakcja SLD), który otrzymał 84 głosy.

Najważniejsza jest jednak 45-osobowa Rada Wojewódzka, podejmuje ona bowiem kluczowe decyzje w życiu partii. Automatycznie do Rady wchodzą Wiesław Buż, Michał Sztuk i Gabriel Zajdel oraz po 21 działaczy SLD i Wiosny.

– Na pierwszym posiedzeniu rady wybierzemy zarząd Nowej Lewicy. Zakładam, że będzie go tworzyć 15-17 osób, po połowie będzie reprezentowany przez frakcje SLD i Wiosnę – zapowiedział Wiesław Buż.

W I Podkarpackim Kongresie Nowej Lewicy udział wzięli również przedstawiciele trzeciej lewicowej partii – Razem. Ugrupowanie, którego liderem jest Adrian Zandberg nie zdecydowało się połączyć z SLD oraz Wiosną i tworzyć z nimi jednej partii.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4