Nancy Pelosi, to kolejna już amerykańska polityk, która zawitała do Rzeszowa

KATEGORIA: POLITYKA / 1 maja 2022

Fot. twitter Nancy Pelosi

Po porannej wizycie na Ukrainie i spotkaniu z prezydentem Wołodymyrem Zelenskim, w niedzielę 1 maja Rzeszów odwiedziła delegacja amerykańskich kongresmenów, na czele z Nancy Pelosi, która jest przewodniczącą Izby Reprezentantów. Tematem zorganizowanej w Rzeszowie konferencji, było przedstawienie światu najważniejszych kwestii związanych z trwającą na Ukrainie wojnie, jaką kongresmeni omówili z prezydentem tego kraju.

Głównym celem wizyty w Kijowie siedmiu amerykańskich kongresmenów z Nancy Pelosi na czele, było przedyskutowanie tak ważnych tematów jak – aktualna pomoc Ukrainie zarówno w kwestii bezpieczeństwa jak i pomocy humanitarnej, ekonomicznej, oraz (jak wyrazili z nadzieją) odbudowy Ukrainy po wygraniu wojny.

- Wspólnie z moimi kolegami i w imieniu Kongresu Stanów Zjednoczonych zapewniliśmy prezydenta Zelenskiego o naszych wyrazach jedności z nim i całą Ukrainą, a także wielki podziw od narodu amerykańskiego dla narodu ukraińskiego za ich imponującą odwagę - powiedziała podczas zorganizowanej w Rzeszowie konferencji Nancy Pelosi, dodając że również Polska i Polacy mogą być pewni wsparcia rządu Stanów Zjednoczonych, szczególnie w kwestii opieki nad uchodźcami, którzy są goszczeni w naszym kraju przez jego obywateli.

Pelosi poza dużym uznaniem dla waleczności i postawy Ukrainy, skierowała również wiele ciepłych i ważnych słów pod adresem Polski i jej mieszkańców, za ich bezinteresowną pomoc od początku rosyjskiej agresji na Ukrainą, a także działań polskiego rządu.

Fot. twitter Nancy Pelosi

Amerykański kongres w najbliższym czasie ma zająć się zwiększeniem pomocy finansowej dla Ukrainy, czego oczekuje Joe Biden. Ma to być kwota 33 miliardów dolarów, podzielone na wsparcie wojskowe, pomoc dla rządu i ukraińskiej gospodarki, a także na pomoc humanitarną i żywność.

- Historia rozliczy nas z tego co robimy, a czego nie zrobiliśmy w obronie demokracji - powiedział Gregory Meeks członek Komisji Spraw Zagranicznych.

Amerykańscy politycy podczas wizyty w Rzeszowie podkreślali także, że nie tak dawno kongresmeni zagłosowali za przywróceniem programu Lend-Lease, ustawy federalnej z roku 1941. Dzięki temu amerykańskie firmy będą mogły sprawnie i szybko zaopatrywać kraje partnerskie w sprzęt wojskowy, bez potrzeby pokonywania nadmiernej biurokracji.

Wspomniana ustawa sprawdziła się już w praktyce podczas II Wojny Światowej, gdy Stany wspierały w ten sposób aliantów w walce.

- Ukraińcy mają w sobie ogromną wolę walki i niezwykłą odwagę. Musimy być pewni, że Ukraina ma to czego potrzebuje, żeby wygrać tę wojnę. Wspólnie z prezydentem Zelenskim wymieniliśmy pomysły na ten temat - zaznaczył Jason Crow, członek Komisji Wywiadu.

Spiker Izby Reprezentantów Nancy Pelosi jutro, czyli 2 maja, w Warszawie spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4