Wizyta przedstawicieli Międzyparlamentarnej Rady NATO - Ukraina w Rzeszowie

KATEGORIA: POLITYKA / 18 maja 2022

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa spotkał się w środę (18 maja) z przedstawicielami Międzyparlamentarnej Rady NATO-Ukraina (UNIC) oraz z członkami Prezydium Podkomisji ds. Współpracy Partnerskiej Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.

Celem wizyty przedstawicieli Rady i Prezydium w Rzeszowie było poznanie tego, jak samorząd oraz mieszkańcy radzą sobie z napływem uchodźców, jak wygląda pomoc dla obywateli Ukrainy, którzy opuścili swoją ojczyznę i zdecydowali się na przyjazd do Polski. Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podczas środowego spotkania w ratuszu przedstawił sytuację miasta.

– Chciałbym podkreślić ogromną i ważną rolę jaką odegrali mieszkańcy naszego Rzeszowa, którzy nieśli i wciąż niosą pomoc uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy, zarówno tym, którzy zdecydowali się u nas pozostać na dłużej jak i tym, którzy byli u nas kilka dni i zdecydowali się na dalszą podróż w głąb kraju lub też za granicę. Za to gorąco dziękuję rzeszowianom. My jako urząd utworzyliśmy punkt pomocy i informacji na dworcu kolejowym, stworzyliśmy także, w hali na Podpromiu, centrum przyjmujące i dystrybuujące pomoc dla mieszkańców Ukrainy – mówił Konrad Fijołek. – Do centrum na Podpromiu trafiała pomoc, dary zarówno od mieszkańców naszego kraju jak też i z zagranicy, także z krajów, które państwo reprezentujecie. Chciałbym, za Państwa pośrednictwem, podziękować ludziom dobrej woli, mieszkańcom wielu krajów Europy za tę dobroć.

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Radę i Prezydium w Rzeszowie reprezentowali Marcos Perestrello de Vascocelos (przewodniczący Podkomisji ds. Współpracy Partnerskiej Zgromadzenia Parlamentarnego NATO), Joëlle Garriaud-Maylam, Spirydion Livanos (wiceprzewodniczący ZP NATO), Ruxandra Popa (sekretarz generalny ZP NATO), Michał Szczerba (współprzewodniczący Międzyparlamentarnej Rady NATO-Ukraina). W skład delegacji, która spotkała się z prezydentem Rzeszowa weszli także przedstawiciele takich państw jak: Wielka Brytania, Turcja, Rumunia, Holandia, Włochy, Norwegia, Północna Macedonia.

Drugim tematem, który był poruszany podczas rozmów, była obecność w Rzeszowie i okolicach wojsk, przede wszystkim amerykańskich. – Dzięki obecności tych żołnierzy nasi mieszkańcy czują się bezpieczniej. Rzeszowianie, gdy z nimi rozmawiam, często to podkreślają. Rzeszów w trakcie wojny w Ukrainie stał się miejscem szczególnym, rozpoznawalnym na mapie świata. O roli naszego miasta świadczą nie tylko wizyty najważniejszych polityków światowych ale także międzynarodowych organizacji zajmujących się także pomocą. Mam tu na myśli m.in. UNICEF, ONZ UNHCR – mówił prezydent Rzeszowa.

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Joëlle Garriaud-Maylam w swoim wystąpieniu podkreślała ogromną pracę jaką wykonali mieszkańcy i samorząd Rzeszowa po wybuchu wojny w Ukrainie. Michał Szczerba zwracał uwagę na sprawne prace parlamentarne, dzięki którym szybko udało się przygotować i wprowadzić w życie regulacje prawne dotyczące pomocy uchodźcom. – Należy pamiętać o tym, że obecnie wchodzimy w kolejny etap kryzysu uchodźczego. W nim będzie ważna nie tylko doraźna pomoc ale także rozwiązania długofalowe związane m.in. z edukacją, miejscami pracy – podkreślił Konrad Fijołek.

Red.

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4