PO apeluje ws. budowy Wisłokostrady. A ratusz? Czeka na pieniądze

KATEGORIA: POLITYKA / 19 maja 2022

Fot. Karol Woliński

Rzeszowscy politycy Platformy Obywatelskiej apelują do władz miasta o rozpoczęcie budowy Wisłokostrady nie czekając na rozstrzygnięcie w kwestii dofinansowania z Krajowego Planu Odbudowy. Ratusz odpowiada: czekamy na razie na decyzję o dofinansowaniu z innego programu realizowanego w ramach Polskiego Ładu.

„Nie czekajmy na dofinansowanie”

Przedstawiciele PO w czwartek (19 maja) zorganizowali konferencję prasową na ul. Dworaka czyli pierwszym odcinku Wisłokostrady mającej stanowić docelowo połączenie al. Rejtana z ul. Ciepłowniczą. Wskazywali, że na rozwiązaniach w Polskim Ładzie – m.in. obniżeniu stawki PIT z 17 do 12 procent (planowanym), korzystają mieszkańcy, ale cierpią na tym budżety samorządów, a co za tym idzie realizacja ważnych inwestycji. Oprócz tego krytykowali rząd za brak środków z Krajowego Planu Odbudowy na skutek konfliktu z Komisją Europejską w sprawie reformy sądownictwa.

Politycy PO podali przy tym przykład ważnej dla Rzeszowa inwestycji w postaci właśnie Wisłokostrady. Koszt tej inwestycji szacuje się na 160 mln zł.

- Stoimy w tym miejscu nieprzypadkowo, to jedno z najważniejszych zadań drogowych w Rzeszowie - mówił radny Wiesław Ziemiński.

Rzeszów zgłosił to zadanie do dofinansowania właśnie w ramach KPO, ale Polska jak już wspomniano jeszcze nie otrzymała tych środków z UE. Dlatego PO apeluje do ratusza o rozpoczęcie tej inwestycji bez wsparcia zewnętrznego i prowadzenie jej etapowo na tyle, na ile pozwolą możliwości finansowe budżetu miasta.

- Nie możemy czekać na to, że dofinansowanie kiedyś przyjdzie, jeśli faktycznie je otrzymamy, to wtedy zrekompensujemy sobie wydane na inwestycję środki. Im szybciej rozstrzygniemy przetargi i rozpoczniemy realizację, tym lepszą uzyskamy cenę - mówił szef klubu PO w Radzie Miasta Rzeszowa Marcin Deręgowski.

Radny Marcin Deręgowski podkreślał, że poza budową wiaduktu w ciągu ul. Hoffmanowej i Wyspiańskiego, Wisłokostrada to najważniejsza inwestycja drogowa w Rzeszowie. Co ważne, jest gotowa do realizacji - projekt jest gotowy, miasto dysponuje wszystkimi pozwoleniami.

Fot. Karol Woliński

Ratusz liczy na Polski Ład

Według ostatnich zapowiedzi rządu do porozumienia w sprawie uruchomienia środków z KPO dla Polski ma być coraz bliżej. Ale pomijając to zapytaliśmy w rzeszowskim ratuszu o propozycję polityków Platformy Obywatelskiej by rozpocząć budowę Wisłokostrady nie oglądając się na dofinansowanie z funduszu odbudowy.

Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa przypomina, że oprócz Krajowego Planu Odbudowy, Rzeszów zgłosił wniosek o dofinansowanie do budowy Wisłokostrady, również do Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych - jednego z elementów Polskiego Ładu. Dlatego władze Rzeszowa wstrzymują się z ogłoszeniem przetargu na inwestycję i czekają na wyniki naboru w ramach tego programu. Według ostatnich zapowiedzi rządu, mają one być znane na przełomie maja i czerwca.

- W najbliższych tygodniach powinno być rozstrzygnięcie naboru, czekamy na decyzję w tej sprawie, wierzymy że rząd dofinansuje tę inwestycję - mówi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

W ratuszu słyszymy również, że etapowanie inwestycji jest brane pod uwagę. W planie jest budowa połączenia od al. Rejtana do ul. Ciepłowniczej, gdzie powstanie skrzyżowanie w formie ronda. Dalej przewidziano również poszerzenie mostu Załęskiego i poszerzenie ul. gen. Maczka.

- Jeśli uda się otrzymać to dofinansowanie, będziemy ogłaszać przetarg, nie ma jeszcze decyzji czy będzie on dotyczył całości inwestycji, czy podzielimy ją na etapy, ale wiadomo że najważniejszy odcinek to droga od al. Rejtana do ul. Ciepłowniczej - zaznacza Artur Gernand.

Karol Woliński

Wizualizacja Wisłokostrady
Fot. Mosty Katowice

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4