Konrad Fijołek chwali się rokiem swej prezydentury. Zobacz czym konkretnie

KATEGORIA: POLITYKA / 22 czerwca 2022

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek
Fot. Karol Woliński

Minął rok od zaprzysiężenia Konrada Fijołka na prezydenta Rzeszowa. Nasz redakcyjny bilans rządów nowego włodarza miasta przedstawiliśmy TUTAJ. We wtorek z kolei sam prezydent podsumował po roku urzędowania to, co jego zdaniem udało się mu zrobić w tym czasie w mieście. - Konsekwentnie przez ostatni rok realizowaliśmy wersję rozwoju Rzeszowa 2.0 - ocenił podczas spotkania z dziennikarzami pierwsze 12 miesięcy swej prezydentury Konrad Fijołek.

Rok minął jak tydzień

Konrad Fijołek został prezydentem Rzeszowa 21 czerwca 2021 roku wygrywając przyspieszone wybory prezydenckie, które odbyły się w związku z wcześniejszą rezygnacją wieloletniego prezydenta miasta Tadeusza Ferenca. Dokładnie rok po swoim zaprzysiężeniu prezydent Fijołek spotkał się z dziennikarzami, aby podsumować swoją dotychczasową pracę.

- Wydaje mi się ze ten rok trwał tydzień, góra trzy - powiedział na samym początku prezydent Rzeszowa.

Jak zaznaczył Konrad Fijołek, w mijającym roku starał się kontynuować dotychczasowe działania rozwojowe, ale również wdrażać nową wizję miasta.

- Wersja rozwoju Rzeszowa 2.0 zakładała skierowanie akcentów działań samorządu w kierunku jakości życia. Mam wrażenie, że jest dużo opinii mówiących o tym, że to przesunięcie jest dostrzegalne - deklarował Konrad Fijołek.

Prezydent Rzeszowa podkreślał, że obecnie w mieście kładziony jest nacisk na uspołecznianie procesów decyzyjnych, korzystanie z potencjału mieszkańców czy współpracy z organizacjami pozarządowymi. Jak dodał najlepiej pokazała to sytuacja związana z wojną na Ukrainie i pomoc uchodźcom uciekającym z tego państwa.

- W cudowny sposób potrafiliśmy się zaopiekować wielką falą uchodźców w sposób zorganizowany, ale z empatią potrafiliśmy poradzić sobie z kryzysową sytuacją. To możliwe było tylko przy dobrej współpracy i wzajemnym zaufaniu, nie udałoby się to bez inkluzywnego modelu zarządzania miastem – mówił prezydent Rzeszowa.

Sepioł strażnikiem jakości?

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek podsumowując rok swoich rządów odniósł się również do zmian w polityce przestrzennej miasta czyli temacie, o którym najgłośniej mówiło się w trakcie wyborów w związku z tym, że przez lata w tej materii działo się w mieście nie najlepiej.

W spotkaniu z dziennikarzami brał udział architekt miasta Janusz Sepioł, o którego działalności do tej pory było raczej cicho. A w niektórych kluczowych sprawach wydawał się nieobecny. Prezydent Fijołek usilnie zapewniał, że Sepioł ma stać na straży poprawy jakości polityki przestrzennej miasta.

- Odbieramy sygnały ze strony mieszkańców, środowisk biznesowych, radnych czy strony społecznej o tym, że widać opanowanie tej wolnej amerykanki w tym względzie, nadania pewnej jakości jeśli chodzi o decyzje administracyjne, jeżeli chodzi o warunki zabudowy, które trzymają się logiki, prawa rozsądku, ale także pewnej wizji, którą staramy się wykuwać. Te niepokoje społeczne w pewnym względzie się normalizują – mówił prezydent Fijołek.

Architekt miasta Janusz Sepioł
Fot. Karol Woliński

Konrad Fijołek nie ominął również gorącego ostatnio tematu nowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Projekt tego dokumentu nazywanego przez Fijołka „zieloną konstytucją miasta” miał dać urzędnikom kolejne narzędzia do porządkowania polityki przestrzennej, a stał się zarzewiem dużych protestów społecznych osiedli niedawno przyłączonych m.in. Budziwoja czy Bzianki. Chodzi o przeznaczenie w studium terenów tych osiedli w dużej części pod zieleń. To wzburzyło mieszkańców, którzy obawiają się ze nie będą mogli się tam budować, a ich działki stracą na wartości.

- Okazało się, że w Rzeszowie debata o studium nie dotyczy jakości przestrzeni, ale prawa własności gruntów, to bardzo ciekawe zjawisko. Przed wszystkimi miastami w Europie stoi problem rozlewania zabudowy, to ogromne wyzwanie, aby nad tym zapanować. Dobrze, że o tym dyskutujemy - zaznaczył prezydent miasta.

Biblioteka w nowym miejscu?

Prezydent Konrad Fijołek wraz ze swoimi zastępcami mówił również o swojej priorytetowej inwestycji w trakcie trwającej kadencji czyli aquaparku. Zapowiedział także dalsze dążenia w kwestii zamykania ścisłego centrum miasta dla samochodów. Ze strony architekta miejskiego Janusza Sepioła natomiast padł pomysł budowy nowej siedziby Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej na działce za Urzędem Marszałkowskim, gdzie kiedyś planowano powstanie nowego Urzędu Miasta. Pod biblioteką miałby znaleźć się podziemny parking.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4