Sejmik w obronie św. Jana Pawła II. Ostra wymiana zdań radnych z Braunem

KATEGORIA: POLITYKA / 27 marca 2023

Św. Jan Paweł II podczas wizyty w Rzeszowie, 2 czerwca 1991 r.
Fot. Archiwum Diecezji Rzeszowskiej

Sejmik Województwa Podkarpackiego bez głosu sprzeciwu podjął uchwałę w sprawie obrony „dobrego imienia Świętego Jana Pawła II” w związku z ostatnimi atakami medialnymi na jego osobę. Podczas sesji doszło do ostrej wymiany zdań pomiędzy radnymi PiS, a posłem Konfederacji Wolność i Niepodległość Grzegorzem Braunem.

Radni PiS chcą bronić papieża

Radni Prawa i Sprawiedliwości podczas poniedziałkowej (27 marca) sesji Sejmiku Województwa wyszli z inicjatywą podjęcia stanowiska w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II. To reakcja na ostatnie materiały telewizji TVN 24, w których padły zarzuty, że Karol Wojtyła w czasie gdy był kardynałem, metropolitą krakowskim miał nie reagować na przypadki pedofilii wśród księży.

- Zdecydowanie potępiamy medialny atak na św. Jana Pawła II. Haniebne i bezwzględne wystąpienie przeciw postaci szczególnie szanowanej na świecie bez względu na światopogląd i poglądy politycznej zdumiewa i nie może pozostać obojętne, zwłaszcza że działanie to wychodzi z ojczyzny tego wielkiego Polaka - mówił podczas prezentacji stanowiska wicemarszałek województwa Piotr Pilch.

Jak twierdził wicemarszałek Pilch, atak medialny na papieża został zrealizowany przy pomocy spreparowanych materiałów aparatu przemocy PRL.

- Nawet komuniści nie odważyli się ich wykorzystać. Atak na papieża jest próbą pozbawienia młodego pokolenia nie tylko w Polsce kolejnego autorytetu - podkreślał wicemarszałek województwa.

Piotr Pilch przypominał pielgrzymki papieża do Polski i na Podkarpacie. Podkreślał, że w jego naukach ważna była prawda i poszanowanie drugiego człowieka w duchu chrześcijańskich wartości.

- Mając na uwadze dziedzictwo spotkań z nim jego słów i nawoływań będziemy stanowczo bronić jego dobrego imienia - zauważył wicemarszałek.

Ostra wymiana zdań z Braunem

Tuż po prezentacji uchwały o głos poprosił poseł Konfederacji Wolność i Niepodległość Grzegorz Braun, który zaczął mocno krytykować inicjatywę radnych PiS zarzucając im hipokryzję. Twierdził, że przedstawiciele tej formacji z jednej strony chcą bronić papieża, a z drugiej, ich głosami sejmik wycofał się z tzw. uchwały anty-LGBT, co jego zdaniem uderza w wartości chrześcijańskie.

- Jesienią zeszłego roku odszczekaliście tę uchwałę, która była pięknie napisana i w to miejsce przyjęliście znak swojej hańby czyli Podkarpacie Regionem Utrwalonej Tolerancji - perorował w swoim stylu poseł Konfederacji.

Braun mówił długo i brnął dalej w swojej krytyce w zasadzie nie odnosząc się do treści uchwały dotyczącej papieża. Do porządku zaczął go przywoływać przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz.

- Słowa trzeba ważyć panie pośle, pan może mówić długo, ale proszę nie obrażać radnych ani nas nie pouczać, bo nie czujemy się od pana ani głupsi ani mniej ważni - mówił Jerzy Borcz.

Wymiana zdań pomiędzy Braunem i Borczem trwała jeszcze kilka minut. Na słowa posła Konfederacji ostro odpowiedział też członek zarządu województwa podkarpackiego Stanisław Kruczek z PiS.

- Nigdy więcej wojny, faszyzmu, komunizmu i parlamentarzysty spadochroniarza, który będzie uczył mieszkańców Podkarpacia chrześcijaństwa. To mieszkańcy naszego regionu muszą zapamiętać przy wyborach - mówił Kruczek, który nawiązywał oczywiście do tego, że Grzegorz Braun przed tym jak w 2019 roku wystartował z Rzeszowa w wyborach do Sejmu, nie miał większego związku z Podkarpaciem.

- Dlaczego pan poseł nie naucza tam gdzie się urodził? Pewnie dlatego, że najtrudniej być prorokiem u siebie – stwierdził członek zarządu województwa.

Uchwała przyjęta bez głosu sprzeciwu

Atmosfera podczas sesji stawała się coraz gorętsza, poseł Braun wyrywał się z repliką do Stanisława Kruczka, przewodniczący Borcz by ostudzić emocje ogłosił 30 minutową przerwę.

Po wznowieniu obrad do kłótni już nie doszło, po krótkiej dyskusji radni przeszli do głosowania. Udział w nim wzięło 25 radnych z czego 24 było za, od głosu wstrzymał się jedynie radny Andrzej Szlęzak.

Przypomnijmy, że z inicjatywą obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II, ale także upamiętnienia 25. rocznicy nadania mu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa, wyszli miejscy radni Prawa i Sprawiedliwości. Uchwała w tej sprawie będzie głosowana podczas wtorkowej (28 marca) nadzwyczajnej sesji Rady Miasta.

Karol Woliński

Treść uchwały, przyjęta przez Sejmik Województwa Podkarpackiego w dniu 27 marca 2023 roku.

Sejmik Województwa Podkarpackiego uchwala, co następuje:

Przyjmuje się stanowisko Sejmiku Województwa Podkarpackiego w obronie dobrego imienia Świętego Jana Pawła II, stanowiące załącznik do niniejszej uchwały.

Stanowisko Sejmiku Województwa Podkarpackiego

w obronie dobrego imienia Świętego Jana Pawła II

Nawiązując do uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 9 marca 2023 r., Radni Województwa Podkarpackiego z całą mocą i zdecydowanie potępiają medialny atak na Świętego Jana Pawła II. Haniebne i bezwzględne wystąpienie przeciwko postaci szczególnej, szanowanej na świecie bez względu na światopogląd i poglądy polityczne, zdumiewa i powoduje, że nie można zostać wobec tej sytuacji obojętnym. Zwłaszcza, że działanie to wychodzi z Ojczyzny tego wielkiego Polaka, Ojczyzny, którą tak kochał, szanował i której dobro było dla Niego ponad wszystko najważniejsze.

Radni Województwa Podkarpackiego wyrażają sprzeciw wobec bezwzględnego ataku, którego podstawą są materiały aparatu przemocy PRL, nawet komuniści nie odważyli się ich wykorzystać.

Atak na Papieża jest także dla nas próbą pozbawienia młodego pokolenia – nie tylko w Polsce – kolejnego autorytetu. Wiadomo, że społeczeństwo pozbawione wzorców, autorytetów jest łatwe do zmanipulowania i sprowadzenia go do poziomu przedmiotu działań, a nie podmiotu równoprawnego w odpowiedzialności za przyszłość Ojczyzny. Historii Kościoła i współczesnego świata nie można zrozumieć bez znajomości działalności św. Jana Pawła II i Jego nauczania. Dlatego tak mocno niektórym środowiskom zależy na deprecjonowaniu Jego postaci. Tym działaniom mówimy stanowcze nie.

Wielu z nas pamięta pielgrzymki Ojca Św. do Polski i do ziemi podkarpackiej. Jak wszędzie, także i tu Jan Paweł II nauczał nas jak ważna jest prawda i poszanowanie drugiego człowieka oraz chrześcijańskich wartości. Mając na uwadze dziedzictwo spotkań z nim, Jego słów, nawoływań będziemy stanowczo bronić dobrego imienia człowieka, który „dziedzictwu, któremu na imię Polska” nadał szczególny wymiar, a tym samym nauczył nas znaczenia i wagi słowa „odpowiedzialność” za nas samych, za drugiego człowieka, za Ojczyznę, za państwo polskie i tak naprawdę za świat.

Dzisiaj stajemy w obronie Jego pamięci. Jako reprezentanci społeczności Podkarpacia apelujemy o stanowcze włączenie się do obrony dziedzictwa Świętego Jana Pawła II. Dajmy świadectwo naszej niezachwianej wiary, umiłowania prawdy i przywiązania do Papieża, który nade wszystko umiłował Polskę

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4