Marszałek Sejmu i szef MON w Rzeszowie. Spotkali się z Podhalańczykami
KATEGORIA: POLITYKA / 25 listopada 2024
Liderzy Trzeciej Drogi - marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w poniedziałek 25 listopada pojawili się w Rzeszowie, by spotkać się z żołnierzami 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.
Marszałek odwiedza wojskowych
Marszałek Szymon Hołownia, który w przyszłym roku chce walczyć o Pałac Prezydencki wraz z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem odwiedzili żołnierzy 21. BSP w siedzibie 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich przy ul. Lwowskiej w Rzeszowie. Towarzyszyli im podkarpaccy posłowie Trzeciej Drogi, czyli Adam Dziedzic (PSL) oraz Elżbieta Burkiewicz i Bartosz Romowicz (Polska 2050).
- My politycy musimy sobie stale przypominać, że konsekwencją naszych politycznych decyzji jest bardzo konkretne działanie tych, którzy wcielają różnego rodzaju strategie obronne na różnych szczeblach, później ryzykując swoje własne życie i zdrowie, broniąc swojej ojczyzny - mówił w trakcie konferencji Hołownia, który zaznaczył, że to nie jest jego pierwsza wizyta jednostkach Wojska Polskiego, jako drugiej osoby w państwie.
- Od roku staram się regularnie raz w miesiącu odwiedzać jakąś jednostkę, w której służą ci, którzy w bezpośredni sposób odpowiadają za nasze bezpieczeństwo - mówił marszałek Hołownia, który podkreślał ogromną rolę, jaką pełnią Podhalańczycy w ochronie naszej wschodniej granicy.
- Wasi żołnierze uczestniczyli na wielu misjach zagranicznych, są dzisiaj na pierwszej linii tego oporu, który stawiamy siłom zła. Życzę Wam po prostu żołnierskiego szczęścia i żebyście zawsze mogli wrócić do tych, którzy was kochają - stwierdził marszałek Sejmu.
Hołownia zgodnie z zapoczątkowaną przez niego tradycją przekazał rzeszowskim żołnierzom flagę państwową, która powiewała nad gmachem parlamentu. Marszałek Hołownia dodawał, że kwestie bezpieczeństwa w kontekście wojny na Ukrainie są obecnie priorytetem i powinny być ponad politycznym sporem.
- Są takie momenty, gdy jesteśmy w trybie polityczno-partyjnym i spieramy się o tysiące różnych rzeczy. Bezpieczeństwo narodowe, stabilność , niepodległość RP, polski żołnierz - to są rzeczy, co do których nikt nie powinien mieć wątpliwości, że tu wszyscy stajemy razem – dodał marszałek sejmu.
3 mld zł na fabryki amunicji
W opinii Hołowni stan polskiego wojska jest coraz lepszy. Marszałek stwierdził, że Polska jest punktem odniesienia dla państw NATO, jeżeli chodzi o wydatki na obronność. Wskazywał na konieczność wzmacniania obrony powietrznej, ale też na zwiększenie potencjału dotyczącego produkcji amunicji Wspomniał, że obecnie w Sejmie procedowana jest tzw. ustawa amunicyjna.
- To się wreszcie musi stać. Potrzebujemy wielu fabryk amunicji, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie, ale też wspomóc tych, którzy tych środków na świecie potrzebują - dodał Szymon Hołownia.
Wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślał, że Polska zamierza wydać około 3 mld zł na rzecz budowy fabryk amunicji w Polsce.
- Byłem na Słowacji w ubiegły piątek, oni mają ogromne zdolności produkcji amunicji. Będzie to nasz strategiczny parter, ale Polska musi mieć nie mniejsze zdolności, szczególnie 155 mm, która jest najbardziej potrzebna na Ukrainie, ale też na sytuacje kryzysowe - zaznaczył szef MON.
Władysław Kosiniak-Kamysz również dziękował żołnierzom 21. BSP wchodzącej w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej, którzy chronią polsko-białoruskiej granicy. Tamtejszą sytuację określił mianem „trudnej”.
- Nasz rząd uszczelnia barierę na granicy. Mimo to nadal są próby nielegalnego jej przekraczania i wojsko ma swoją określoną misję, czyli wsparcie dla straży granicznej - dodał Kosiniak-Kamysz.
Były też podziękowania za udział Podhalańczyków w akcji na objętych powodzią terenachw południowo-zachodniej Polsce.
Swoją wizytę obaj politycy rozpoczęli od złożenia wieńca przed pomnikiem 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK, którego tradycję dziedziczy 1. Batalion Strzelców Podhalańskich oraz obeliskiem poświęconym żołnierzowi poległegmu w Afganistanie. Wzięli też udział w briefingu operacyjnym i obejrzeli pokaz dynamiczny żołnierzy, a także sprzętu, wyposażenia i umundurowania wojskowego.
Tego samego dnia marszałek Sejmu RP i wicepremier, szef MON spotkali się z żołnierzami i obsługą logistycznego hubu na lotnisku Rzeszów-Jasionka, który umożliwia przekazywanie pomocy wojskowej i humanitarnej z całego świata na Ukrainę.
Wokul