Nadzieja na porozumienie ws. budżetu Rzeszowa. 30 grudnia zapadnie decyzja

KATEGORIA: POLITYKA / 23 grudnia 2024

Fot. Maciej Terpiński

Chociaż do ostatecznego porozumienia w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej i budżetu Rzeszowa na 2025 r. jeszcze nie doszło, to jest nadzieja na jego osiągnięcie. Do jego podpisania miałoby dojść 30 grudnia, przed zaplanowaną na ten dzień sesją Rady Miasta. Natomiast już w jej trakcie nastąpiłoby głosowanie nad WPF-em i budżetem uwzględniającymi postulaty opozycyjnej większości w radzie, czyli klubów Prawa i Sprawiedliwości oraz Razem dla Rzeszowa.

Po tym jak na sesji 17 grudnia radni nawet nie podeszli do uchwalenia budżetu, bo wcześniej nie udało się przyjąć projektu WPF przedstawionego przez prezydenta miasta Konrada Fijołka, od czwartku toczą się rozmowy w ramach Komisji Głównej RM Rzeszowa. Prowadzone one były także przez weekend, z różnym skutkiem. W sobotę miało nawet dojść do kryzysu w negocjacjach, jednak dialog został wznowiony. Wydawało się, że do porozumienia może dojść już w poniedziałek, jednak na razie zarysowano plan dojścia do kompromisu.

O szczegółach mapy drogowej prezydent Rzeszowa i przedstawiciele wszystkich klubów w Radzie Miasta poinformowali w poniedziałek (23 grudnia) po posiedzeniu Komisji Głównej, na której dyskutowano o kształcie możliwego porozumienia.

Porozumienie będzie 30 grudnia?

- Możemy przekazać mieszkańcom informację, że odpowiedzialność za miasto zwyciężyła i wszystkie kluby radnych dokonały w pocie czoła wypracowania pewnego porozumienia – mówił prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek. Jak dodał, na bazie projektu porozumienia wycofa wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej, a skieruje WPF i budżet do uchwalenia na sesji 30 grudnia.

Fot. Maciej Terpiński

- Odwołujemy zapowiedź armagedonu - oznajmił wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa Jacek Strojny z Razem dla Rzeszowa, nawiązując do katastroficznej wymowy przekazu prezydenta z ubiegłego tygodnia dotyczącego nieuchwalenia budżetu.

Jak poinformował, podczas posiedzenia Komisji Głównej został przedstawione dwie propozycje porozumienia. Jedna, nad którą prace toczyły się od piątku autorstwa Razem dla Rzeszowa, druga zaproponowana w poniedziałek przez Prawo i Sprawiedliwość.

27 grudnia (piątek) odbędzie się sesja nadzwyczajna, ale dotycząca wyłącznie kwestii technicznych związanych z przekazaniem środków dla spółki SIM Ziemi Podkarpackiej, natomiast sprawy WPF i budżetu zostaną przeniesione na sesję zwyczajną od dawna zaplanowaną na poniedziałek 30 grudnia. Zacznie się ona o godz. 9.30.

- Natomiast o godz. 8.30 zbierzemy się jako kluby w celu podpisania ostatecznej wersji porozumienia. Ta wersja jest bardzo bliska określeniu warunków brzegowych - zapowiedział Jacek Strojny. - Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, 30 grudnia budżet i Wieloletnia Prognoza Finansowa zostaną uchwalone.

Znamy postulaty opozycji

Jak wyjaśniał Strojny, w poniedziałek klub PiS zgłosił propozycję porozumienia programowego, która zawiera cztery główne punkty. To: transparentność budżetowa i planowanie budżetowe; transparentność działań Urzędu Miasta; ramowe limity budżetowe w statucie miasta, zasady i terminy wdrażania oraz bezpieczeństwo mieszkańców ukierunkowane na kluczowe inwestycje związane z bezpieczeństwem nie tylko narodowym, ale także klimatycznym.

Muszą one zostać uzgodnione przez pozostałe kluby, mają na to czas do 30 grudnia. - Jest światełko w tunelu - mówił Strojny. Jak zaznaczył wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa z RdR „schodzimy z przystawiania sobie pistoletu do głowy”. Piątkowa sesja choć poświęcona innym kwestiom ma być też okazją do spotkania klubów we własnym gronie i dalszych prac nad porozumieniem wokół WPF i budżetu.

Fot. Maciej Terpiński

Postulowane przez Razem dla Rzeszowa szczegółowe sprawozdanie z odbytych w 2024 r. delegacji zagranicznych prezydenta i pracowników Urzędu Miasta Rzeszowa ma zostać przedstawione na sesji Rady Miasta 25 lutego 2025 r. Natomiast klub PiS do 27 grudnia ma przygotować projekt uchwały dotyczący wprowadzenia do Statutu Miasta Rzeszowa obowiązku cyklicznego sprawozdawania zagranicznych wyjazdów pracowników Urzędu Miasta Rzeszowa oraz jednostek podległych, obejmującego łączne wydatki dotyczące tych delegacji oraz uzasadnienie celowości wyjazdów.

Wśród postulatów RdR warunkujących zgodę na uchwalenie WPF i budżetu pojawiło się także przywrócenie kilku inwestycji w WPF. Jest ich sześć. To: Zwiększenie potencjału rozwojowego Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego poprzez budowę i rozbudowę dróg wraz z budową mostu na rzece Wisłok łączących Miasto Rzeszów z Gminą Boguchwała i Gminą Lubenia w powiecie rzeszowskim – Zwiększenie potencjału rozwojowego Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego; Budowa wielopoziomowego skrzyżowania ul. Langiewicza z linią kolejową Nr 106 relacji Rzeszów Główny – Jasło; Budowa budynku na potrzeby OSP Rzeszów - Budziwój – Poprawa bezpieczeństwa publicznego i ochrony przeciwpożarowej; Budowa budynku na potrzeby OSP Rzeszów - Słocina – Poprawa infrastruktury publicznej miasta Rzeszowa; Budowa zespołu szkolno - przedszkolnego na os. Matysówka; Rozbudowa SP na os. Budziwój wprowadzone jako Budowa zespołu szkolno -przedszkolnego na os. Budziwój. Swoje postulaty ma tez PiS oraz Koalicja Obywatelska.

Razem dla Rzeszowa zgłosiło też postulat związany z bezpieczeństwem narodowym. Chodzi o program budowy schronów. - Chcemy żeby został zainicjowany także pod kątem wymogów nowej ustawy o ochronie ludności - zaznaczył Jacek Strojny.

Jak dodał Strojny, rozwiązaniem problemu „wirtualności” Wieloletniej Prognozy Finansowej ma być przyjęcie Wieloletniego Planu Inwestycyjnego. Ma to nastąpić 25 lutego 2025 r.

- Ostatni punkt, który jest kością niezgody i trafił do protokołu rozbieżności, będziemy na ten temat rozmawiać, są to tzw. kotwice budżetowe, czyli ograniczenie poziomu zadłużenia, ograniczenie poziomu deficytu i zerowa różnica pomiędzy dochodami a wydatkami bieżącymi, powszechnie znana jako deficyt bieżący. W tym zakresie nie ma porozumienia na tę chwilę, natomiast chcemy ten temat kontynuować równolegle z pracą nad Wieloletnim Planem Inwestycyjnym i podjąć ostateczną decyzję do końca lutego 2025 roku – mówił wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa.

Klub Razem dla Rzeszowa złożył też dwie uchwały, które wiążą się z wprowadzeniem sprawozdawczości z wykonania budżetu do 15 dnia każdego miesiąca oraz wspomnianych kotwic budżetowych.

Strojny dziękował prezydentowi Fijołkowi oraz negocjującemu w jego imieniu zastępcy prezydenta Grzegorzowi Wronie. Dziękował także osobie, której nie chciał wymieniać z imienia i nazwiska za pomoc w powrocie chęci do rozmów po sobotnim kryzysie.

- Mimo konfliktu politycznego, który nie został zażegnany i który będzie nadal trwał w trudnych sytuacjach potrafimy doprowadzać do porozumienia i to jest najwyższa wartość całego ostatniego okresu - podsumował swoje wystąpienie Jacek Strojny.

Dec: Trzeba ustępstw z obu stron

Jak z kolei zaznaczył Andrzej Dec, wiceprzewodniczący Rady Miasta z Koalicji Obywatelskiej, Strojny jego zdaniem „zaprezentował trochę nadmierny optymizm”, bo jak powiedział projekty oczekiwań ze strony PiS i RdR radni wspierającej prezydenta koalicji w oficjalnej formie otrzymali w poniedziałek rano.

- Zgłosiliśmy tam wiele uwag, ale nie byliśmy gotowi do podejmowania jakichkolwiek decyzji bo żeby je podjąć musimy po pierwsze skonsultować się z urzędnikami, z panem prezydentem, jego zastępcami, żeby wiedzieć czy oczekiwania, które ewentualnie mamy zaakceptować są realne i roztropne - wyjaśniał Andrzej Dec.

Fot. Maciej Terpiński

Przestawił też swoje zastrzeżenia do propozycji radnych opozycji.

- Odpowiedzialność dotyczy także tego, aby nie nakładać na urzędników nadmiernych zobowiązań, których cel jest wątpliwy, albo których realizacja w oczekiwanych terminach jest nie do wykonania. Stąd konieczność konsultacji, ale także spotkania w całym składzie klubu, żeby on uzyskawszy wypracowaną szczegółową propozycję porozumienia zaakceptował ją lub nie - mówił Dec. Jak dodał, to nie oznacza, że jest całkowitym pesymistą, ale radnych czeka jeszcze dużo pracy.

Jak przykład takiego trudnego postulatu podał wykaz faktur i umów zawieranych w urzędzie. - To oznacza opracowanie kilkunastu tysięcy dokumentów. To jest praca, która po prostu obciąży urzędników - stwierdził wiceprzewodniczący rady z KO.

Nazwał też „wygórowanym” oczekiwanie posiadającej większość w radzie miasta opozycji z PiS i RdR, że będzie „dyktować warunki prezydentowi”, którego mandat z powodu bezpośredniego wyboru jest jego zdaniem tak samo silny, a może nawet silniejszy niż rady. - Pójście na nieustającą walkę może się skończyć źle - ostrzegał Dec.

- Wierzę, że się uda pod warunkiem, iż obie strony będą gotowe do daleko idących ustępstw –ocenił szanse na porozumienie Andrzej Dec.

PiS: Miasto może funkcjonować

- Mamy nadzieję, że to porozumienie w duchu współpracy zostanie podpisane dla dobra miasta i jego mieszkańców podkreślał Jerzy Jęczmienionka, przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta. Po raz kolejny wyraził oczekiwanie by „prezydent nie wprowadzał mieszkańców w błąd”, bo zgodnie z ustawą rada miasta ma czas na przyjęcie budżetu do 31 stycznia nowego roku. - Nic takiego się nie dzieje, by miasto Rzeszów nie mogło funkcjonować. Jest projekt budżetu, na jego podstawie miasto może ogłaszać konkursy dla klubów sportowych, organizacji pozarządowych - przekonywał Jęczmienionka.

Fot. Maciej Terpiński

Jak mówił, klubowi PiS zależy by budżet miasta został przyjęty. - Ale zależy nam także na stabilności finansów miasta Rzeszowa i na tym aby inwestycje, na które czekają mieszkańcy, które będą szły w kierunku zapewniania bezpieczeństwa były realizowane - dodał Jerzy Jęczmienionka.

Szef klubu Rozwój Rzeszowa Witold Walawender przekonywał z kolei, że postulaty opozycji mają już umocowanie w obecnym systemie prawnym. - Każdy z radnych ma prawo zapytać pana prezydenta o każdą z faktur czy to w formie interpelacji czy zapytania. Przecież te wszystkie środki w budżecie są jawne, co udowodniła Regionalna Izba Obrachunkowa - stwierdził Walawender.

Fot. Maciej Terpiński

Postulaty dotyczące Ochotniczych Straży Pożarnych oraz schronów ocenił jako zbieżne z działaniami już prowadzonymi przez prezydenta Fijołka. - Szkoda, że porozumienia nie udało się podpisać przed świętami. Wnioskowaliśmy by porozumienie było zawarte już 27 grudnia, ale oczywiście chcielibyśmy je podpisać na sesji 30 grudnia - podsumował Witold Walawender.

Jak wyglądają szczegóły projektu porozumienia oraz projektów uchwał zgłoszonych przez Razem dla Rzeszowa można zapoznać się w poniższych załącznikach:

Porozumienie ws. WPF i budżetu

Uchwała w sprawie zmian w statucie (kotwice budżetowe)

Uchwała w sprawie zmian w statucie (sprawozdania)

Życzenia dla mieszkańców

Kończąc wspólną konferencję prezydent Konrad Fijołek oraz wiceprzewodniczący rady Jacek Strojny złożyli mieszkańcom życzenia.

- Możemy życzyć mieszkańcom Wesołych Świąt i przesłać wraz z życzeniami taką jaskółkę tego, że odpowiedzialność za miasto zwycięża - powiedział Konrad Fijołek.

- Te święta symbolizują narodziny dobra. Demokracja jest dobra i wspólnie ją budujemy - podkreślał Jacek Strojny życząc mieszkańcom Rzeszowa wszystkiego co najlepsze, dużo spokoju i zdrowia.

Rafk

Fot. Maciej Terpiński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4