Radny PSL znalazł pracę w ratuszu. Ma odpowiadać za relacje z aglomeracją
KATEGORIA: POLITYKA / 25 września 2025
Jan LechFot. Maciej Terpiński
Radny powiatu rzeszowskiego z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego znalazł pracę w rzeszowskim ratuszu. 69-letni Jan Lech od niedawna pełni stanowisko głównego specjalisty w Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. Ma zajmować się współpracą z samorządami należącymi do Aglomeracji Rzeszowskiej. - Jan Lech został wybrany w konkursie, potrzebowaliśmy kogoś z doświadczeniem i kontaktami z samorządami wokół Rzeszowa - słyszymy w ratuszu.
Specjalista od kontaktów z aglomeracją
Jeszcze latem tego roku rzeszowski ratusz ogłosił konkurs na nowe stanowisko w Kancelarii Prezydenta. Chodzi o funkcję głównego specjalisty, który ma zajmować się relacjami z samorządami terytorialnymi należącymi do Aglomeracji Rzeszowskiej.
Ratusz tłumaczy potrzebę utworzenia takiego stanowiska przystąpieniem do Stowarzyszenia Aglomeracja Rzeszowska, którą tworzą powiat rzeszowski i łańcucki wraz z gminami położonymi wokół Rzeszowa.
- W związku z dołączeniem Rzeszowa do Aglomeracji Rzeszowskiej potrzebowaliśmy osoby z doświadczeniem i dobrym kontaktem z samorządami wokół Rzeszowa - mówi rzeczniczka prasowa prezydenta Marzena Kłeczek-Krawiec.
Przypomnijmy, że stolica Podkarpacia dołączyła do stowarzyszenia, któremu przewodniczy starosta rzeszowski Krzysztof Jarosz w czerwcu tego roku.
Konkurs wygrał radny PSL
Do konkursu na funkcję głównego specjalisty w Kancelarii Prezydenta stanęło 7 osób, z czego 4 spełniły wymogi formalne postawione przez ratusz. Z tych 4 kandydatów najlepszy okazał się 69-letni Jan Lech ze Stobiernej. To obecny radny powiatu rzeszowskiego, który w zeszłorocznych wyborach samorządowych uzyskał mandat przy wsparciu Polskiego Stronnictwa Ludowego startując z okręgu obejmującego gminy Krasne i Trzebownisko.
- Spośród czterech kandydatów dopuszczonych do udziału w konkursie Jan Lech wypadł najlepiej, mógł pochwalić się zdecydowanie największym doświadczeniem. Już rozpoczął pracę w rzeszowskim ratuszu - dodaje rzeczniczka prasowa prezydenta.
Jan Lech był radnym powiatu rzeszowskiego również w latach 2002-2010. Dwukrotnie startował także w wyborach na wójta gminy Trzebownisko, ale bez sukcesu. Przez lata pracował również w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego. Był też działaczem piłkarskim, pełnił m.in. stanowisko wiceprezesa Stali Rzeszów, w 2016 roku zgłaszał też aspiracje do przejęcia władzy w Podkarpackim Związku Piłki Nożnej.
Jan Lech jest drugą osobą ze stanowiskiem w rzeszowskim ratuszu, która ma związki z Polskim Stronnictwem Ludowym. Przypomnijmy, że wcześniej pracę w urzędzie miasta rozpoczął Grzegorz Wrona, który został powołany na funkcję wiceprezydenta w zeszłym roku, właśnie z rekomendacji PSL, po tym jak ludowcy udzielili poparcia obecnemu prezydentowi Konradowi Fijołkowi w drugiej turze wyborów samorządowych.
Bez związku z polityką?
Ratusz twierdzi, że stanowisko głównego specjalisty w Kancelarii Prezydenta Rzeszowa dla Jana Lecha nie miało związku z polityką.
- Jan Lech wygrał konkurs na to stanowisko, jego przynależność polityczna nie miała znaczenia przy wyborze kandydata na tę funkcję - mówi Marzena Kłeczek-Krawiec.
W zakresie obowiązków Jana Lecha jako głównego specjalisty w Kancelarii Prezydenta jest m.in. koordynacja działań miasta Rzeszowa w ramach stowarzyszenia Aglomeracja Rzeszowska, udział w spotkaniach, forach i konsultacjach międzygminnych, monitorowanie realizowanych projektów i inicjatyw w ramach aglomeracji, czy opracowywanie analiz, raportów, zestawień i dokumentów strategicznych dotyczących współpracy samorządowej.
Karol Woliński