Rząd wspiera finansowo samorządy. Rzeszów może zyskać nawet 29 mln zł

KATEGORIA: GOSPODARKA / 26 czerwca 2020

Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki poinformowała o dużym wsparciu rządu dla samorządów, w wyniku strat poniesionych w związku z COVID-9.
Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Około 263 mln zł może trafić do podkarpackich samorządów na działania inwestycyjne w ramach rządowego Funduszu Inwestycji Samorządowych, będącego jednym z elementów Tarczy Antykryzysowej. Pieniądze te mają pomóc jednostkom samorządowym w związku ze stratami budżetowymi, jakie ponieśli w wyniku pandemii koronawirusa. Środki w ramach funduszu będzie można wykorzystać do 2022 roku.

- Środki te będą łatwo dostępne albowiem będą one wypłacane na wniosek samorządu. Są one ustalane na podstawie algorytmu przygotowanego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości adekwatni do ustalonego budżetu na inwestycje w danym samorządzie - poinformowała wojewoda podkarpacka Ewa Leniart.

Największym beneficjentem Funduszu Inwestycji Samorządowych na Podkarpaciu ma być miasto Rzeszów. Jak poinformowała wojewoda Ewa Leniart, stolica Podkarpacia może liczyć na dofinansowanie w kwocie 29 mln zł. Co ważne środki otrzymane w ramach funduszu nie będą musiały być rozliczone do końca tego roku.

- Ważne jest to, że środki muszą być przeznaczone na cele inwestycyjne. Może to być wkład własny, może to być realizacja inwestycji zaplanowanej czy już rozpoczętej, a także inwestycje niezaplanowane, ale konieczne do zrealizowania w wyniku zdarzeń nadzwyczajnych - mówiła Ewa Leniart podkreślając, że fundusz oprócz pomocy samorządom będzie też elementem napędzania koniunktury gospodarczej w związku z tym, że zdecydowana większość inwestycji może być realizowana przez polskie firmy.

Beneficjentem funduszu nie będzie Samorząd Województwa Podkarpackiego, natomiast według wicemarszałka województwa podkarpackiego Piotra Pilcha środki, które trafią do gmin i powiatów będą realną pomocą, która ma zniwelować skutki pandemii koronawirusa.

- Na Podkarpacie trafią potężne pieniądze. Wiedzieliśmy, że pandemia wpłynie negatywnie na sytuację finansową samorządów. Cieszymy się, że prezydent i rząd podjęli działania aby te skutki zniwelować. Środki trafią do Rzeszowa, ale także do innych mniejszych gmin i możemy zapewnić, że minimalne dofinansowanie wyniesie 500 tys zł- stwierdził wicemarszałek Piotr Pilch.

Z kolei wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś podkreślał swobodę jednostek samorządowych w wydatkowaniu środków na inwestycje, które zostaną im przyznane w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych.

- To samorządy najlepiej wiedzą o jakim charakterze inwestycje są potrzebne na terenie danej gminy i to tylko od ich aktywności zależy w jaki sposób te środki zostaną wykorzystane - stwierdził wiceprzewodniczący Jerzy Cypryś.

Samorządy będą mogły składać wnioski o dofinansowanie w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych za pośrednictwem wojewody podkarpackiego. Nie znamy jeszcze dokładnej daty rozpoczęcia naboru wniosków, jednak jak powiedziała Ewa Leniart, wystartuje on prawdopodobnie już w lipcu tego roku. W skali kraju w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych do gmin i powiatów może trafić około 6 mld zł.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4