Kongres 590 tym razem w Warszawie. Podkarpacie nadal ważnym partnerem

KATEGORIA: GOSPODARKA / 2 października 2021

Fot. Paweł Bialic

Kongres 590 – jedna z największych imprez gospodarczych w kraju była do tej pory kojarzona z województwem podkarpackim i Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce, gdzie odbyły się już cztery edycje wydarzenia. Ostatnia odsłona Kongresu przeniesiona z października 2020 r. na maj już tego roku, odbywała się w trybie hybrydowym. Najbliższa edycja zaplanowana na 5-6 października odbędzie się w tradycyjnej formule, ale w Warszawie.

Z Jasionki do Warszawy

O tym, że 6. Edycja Kongresu 590 odbędzie się w Warszawie poinformowano kilka tygodni temu. Powodem zmiany lokalizacji miały być kwestie związane z pandemią koronawirusa. W momencie podejmowania decyzji o lokalizacji imprezy już mówiło się o IV fali koronawirusa, która nadejdzie jesienią tego roku. Jak tłumaczą organizatorzy, chodziło o zniwelowanie zagrożenia transmisji wirusa przy organizacji tak dużej imprezy wiążącej się z transportem i zakwaterowaniem ogromnej liczby uczestniczących w niej osób oraz całej obsługi technicznej. Stwierdzono, że najlepszym rozwiązaniem będzie Hala Expo XXI w Warszawie.

Inna sprawa to zaplanowana w trakcie Kongresu 590 oficjalna wizyta w Warszawie prezydenta Austrii Alexandra Van der Bellena wraz z małżonką. 5 października prezydent Austrii ma przylecieć do stolicy i spotkać się z prezydentem RP Andrzejem Dudą, później także z marszałek Sejmu Elżbietą Witek i marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim. Do tego prezydent Andrzej Duda wraz z prezydentem Van der Bellenem wezmą udział w Forum Polsko-Austriackim Green Future. Ma ono być częścią Kongresu 590.

Podkarpacie będzie reprezentowane

Dla Podkarpacia oznacza to utratę organizacji jednego z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w tym roku. Województwo podkarpackie nadal pozostaje jednak głównym partnerem samorządowym imprezy.

- Podkarpacie jest naszym partnerem samorządowym, oczywiście cieszymy się, że nadal możemy współpracować mimo, że tym razem w trochę innym zakresie niż wcześniej - informuje Jolanta Kuczyńska z Biura Prasowego Kongresu 590.

Niewykluczone, że w związku z przeniesieniem imprezy do Warszawy, na Podkarpaciu jeszcze tego roku odbędzie się inne wydarzenie gospodarcze związane z Kongresem 590. Tym niemniej, jak informuje rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Tomasz Leyko, samorząd województwa podkarpackiego będzie widoczny na październikowym Kongresie 590 w Warszawie.

- Oczywiście będziemy aktywnie uczestniczyć w Kongresie 590, będzie tam szeroka i godna reprezentacja samorządu województwa podkarpackiego - twierdzi Tomasz Leyko.

W agendzie Kongresu 590 przewidziano wystąpienie marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla w ramach Sceny Liderów oraz w czasie otwarcia Forum Polsko-Austriackiego Green Future. Odbędzie się także panel dyskusyjny „Diagnoza i co dalej? O turystyce zdrowotnej i Innowacjach w Medycynie”. Ma on opierać się na doświadczeniach Podkarpacia w dziedzinie turystyki zdrowotnej.

Udział w dyskusji mają wziąć marszałek Władysław Ortyl, dr n. med. Paweł Wisz, kierownik Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie, dr Iwona Olejnik prezes Uzdrowiska Rymanów Zdrój oraz prof. Bogusław Plawgo z Instytutu Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku i Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Rozmowę poprowadzi dziennikarka TVP 3 Rzeszów Beata Wolańska.

Oprócz tego członek zarządu województwa podkarpackiego Stanisław Kruczek weźmie udział w panelu dyskusyjnym „Dekada Wielkich Inwestycji Infrastrukturalnych”. Z kolei dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim Andrzej Kulig, ma być uczestnikiem panelu „Finansowanie Zielonej Rewolucji”.

Fot. Paweł Bialic

Kongres 590 – Nowe Możliwości

6. Odsłona Kongresu 590 odbędzie się pod hasłem „Nowe Możliwości” Ta edycja poświęcona będzie siedmiu głównym obszarom - Nowe Państwo, Demografia i Zdrowie, Nowe Rynki, Nowe Sektory i Nauka. Tematem, spinającym wszystkie wymienione obszary i podsumowującym 6. edycję Kongresu 590, będzie Nowy obraz Polski, czyli wszystko, co buduje pozytywny wizerunek kraju na świecie - nie tylko jego potencjał gospodarczy czy demograficzny, ale tzw. soft power, czyli kultura, sztuka, nauka i sport.

Ważnym wydarzeniem ma być również wspomniane Forum Polsko-Austriackie Green Future. Będzie to platforma do dyskusji o energii odnawialnej, ekologicznych technologiach i europejskiej zielonej gospodarce. Wezmą w nim udział przedstawiciele polskiego i austriackiego rządu, instytutów badawczych, organizacji biznesowych oraz przedsiębiorcy. Forum będzie okazją do znalezienia partnerów biznesowych, zapoznania się z planami inwestycyjnymi oraz potrzebami technologicznymi obu krajów.

Szczegóły na stronie: kongres590.pl/6-edycja

Nazwa Kongresu 590 pochodzi od prefiksu kodu cyfrowego produktów wyprodukowanych w Polsce.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4