Prezydent RP spotkał się z przedstawicielami Doliny Wodorowej i Politechniki

KATEGORIA: GOSPODARKA / 8 listopada 2024

Fot. Przemysław Keler/ KPRP

Drugi dzień wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy na Podkarpaciu (piątek, 8 listopada) był okazją do spotkania z przedstawicielami Stowarzyszenia Podkarpacka Dolina Wodorowa oraz Politechniki Rzeszowskiej. W wydarzeniu uczestniczyła wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul oraz Zarząd Województwa Podkarpackiego reprezentowany przez marszałka Władysława Ortyla oraz Annę Huk, członka zarządu województwa. Uczestnicy wydarzenia zwiedzili również nowoczesne Laboratorium Wodorowe Politechniki Rzeszowskiej, gdzie omówiono działania związane z rozwojem technologii wodorowych.

W swoim przemówieniu prezydent Andrzej Duda podkreślił wagę rozwoju innowacyjnych technologii.

- Z wielkim entuzjazmem obserwuję postępy w rozwoju nowoczesnych technologii, które wytyczają przyszłościowe ścieżki dla energetyki. Wodór jest paliwem przyszłości, mającym potencjał, by odegrać kluczową rolę w trwającej transformacji energetycznej. Promowanie elektromobilności ma szczególne znaczenie, zwłaszcza w miastach, gdzie czyste powietrze jest nieodzowne dla zdrowia mieszkańców. Nadchodzący szczyt klimatyczny COP29 w Baku, na którym technologie wodorowe będą jednym z kluczowych tematów, podkreśla znaczenie globalnego zaangażowania w tej dziedzinie - powiedział prezydent RP.

Marszałek Władysław Ortyl zaznaczył, że rozwój technologii wodorowej to dla Podkarpacia jeden z priorytetowych kierunków.

- Województwa podkarpackiego nie mogło zabraknąć na mapie najbardziej aktywnych regionów w zakresie rozwoju technologii wodorowej. Nie tylko mamy ambitne idee, ale również konkretne środki z programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia, które wspierają te działania. Promujemy i wdrażamy praktyczne rozwiązania. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w realizację projektów związanych z wykorzystaniem wodoru jako alternatywnego źródła energii - mówił marszałek.

Obecna na spotkaniu wojewoda Teresa Kubas-Hul podkreśliła pionierskie tradycje Podkarpacia.

- Na Podkarpaciu często jesteśmy pionierami innowacyjnych rozwiązań. Dobrym przykładem jest Dolina Lotnicza, która pokazała jak współpraca instytucji, otoczenia biznesowego i innych podmiotów pozwala na rozwijanie klastrów, które zyskują znaczenie nie tylko w Polsce, ale również na arenie międzynarodowej. Mam nadzieję, że taki rozwój czeka również Podkarpacką Dolinę Wodorową - stwierdziła wojewoda.

Prof. dr hab. Jarosław Sęp, prorektor ds. rozwoju i współpracy Politechniki Rzeszowskiej oraz Prezes Podkarpackiej Doliny Wodorowej, przedstawił zebranym zarys historyczny działalności akademickiej Politechniki Rzeszowskiej. Wspólnie z innymi członkami Stowarzyszenia Podkarpacka Dolina Wodorowa zaprezentował także aktywności stowarzyszenia oraz Laboratorium Wodorowego Politechniki, które odgrywa kluczową rolę w badaniach nad nowymi technologiami wodorowymi i wspiera rozwój lokalnych inicjatyw związanych z energią alternatywną.

W spotkaniu uczestniczyli również ministrowie oraz doradcy z Kancelarii Prezydenta RP, w tym zastępca szefa KPRP Piotr Ćwik, a także przedstawiciele władz lokalnych oraz samorządowcy, którzy są zainteresowani inicjatywami wodorowymi i ich implementacją w swoich powiatach oraz gminach.

***

Za ideą utworzenia Podkarpackiej Doliny Wodorowej stało wyzwanie: budowa nowego systemu energetycznego i gospodarki opartej na niskoemisyjnych źródłach energii, umożliwiającego Polsce wypełnienie krajowych, europejskich i globalnych celów klimatycznych.

Celem Stowarzyszenia jest wspieranie rozwoju gospodarki wodorowej oraz dążenie do zbudowania gałęzi podkarpackiego przemysłu wodorowego, w tym opartego o produkcję wodoru w procesie elektrolizy z wykorzystaniem energii produkowanej z instalacji OZE oraz jego wykorzystanie w energetyce, w tym cieplnej, transporcie i infrastrukturze oraz przemyśle.

8 września 2023 roku na Politechnice Rzeszowskiej zostało otworzone Laboratorium Wodorowe. W laboratorium prowadzone są prace badawcze związane z procesami spalania wodoru i mieszanek zawierających wodór. Wypracowane rozwiązania znajdą zastosowanie w energetyce, lotnictwie i kosmonautyce.

W czwartek na Zamku w Łańcucie na Podkarpaciu Andrzej Duda uhonorował laureatów XXII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP.

Red.

Zdjęcia: Maciej Terpiński

Fot. Paweł Podgórski/ Biuro Prasowe UMWP

Fot. Przemysław Keler/ KPRP

Fot. Przemysław Keler/ KPRP

Fot. Przemysław Keler/ KPRP

Fot. Przemysław Keler/ KPRP

Fot. Przemysław Keler/ KPRP

Fot. Paweł Podgórski/ Biuro Prasowe UMWP

Fot. Przemysław Keler/ KPRP

Fot. Przemysław Keler/ KPRP

Fot. Przemysław Keler/ KPRP

Fot. Przemysław Keler/ KPRP

Fot. Paweł Podgórski/ Biuro Prasowe UMWP

Fot. Paweł Podgórski/ Biuro Prasowe UMWP

Fot. Paweł Podgórski/ Biuro Prasowe UMWP

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4