1 października wejdzie w życie system kaucyjny na butelki. Co to oznacza?

KATEGORIA: GOSPODARKA / 18 września 2025

Fot. Viperis

Od 1 października w całej Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny na napoje w plastikowych butelkach, puszkach i szkle. To oznacza, że kupując takie produkty trzeba będzie zapłacić dodatkową kaucję, a odzyskać będzie ją można oddając zużytą butelkę w wyznaczonym punkcie zwrotu, który uczestniczy w całym systemie.

Od 1 października system kaucyjny

System kaucyjny obowiązuje już w kilku europejskich krajach, m.in. w Niemczech i Holandii. To mechanizm mający promować recykling i ponowne wykorzystanie opakowań. Od 1 października będzie obowiązywał również w Polsce.

Na czym będzie polegał? W sklepach pojawią się napoje w specjalnych opakowaniach oznaczających, że ten produkt jest objęty systemem kaucyjnym. Cena takiego napoju zostanie podwyższona o odpowiednią kaucję. W przypadku butelek plastikowych do 3 litrów będzie to 50 groszy za sztukę, taka sama kwota będzie obowiązywała w przypadku puszek metalowych do 1 litra. Z kolei kaucja na szklane butelki wielokrotnego użytku o pojemości do 1,5 litra wyniesie 1 zł. Kaucja będzie doliczana przy kasie, nie będzie wliczana w cenę samego napoju.

Kaucję będzie można oczywiście odzyskać. W jaki sposób? Odnosząc je do wyznaczonych punktów zwrotu. Obowiązkowo mają pojawić się w sklepach wielkopowierzchniowych powyżej 200 m kw. Do tego mogą pojawić się również w mniejszych sklepach, które oferują napoje objęte systemem kaucyjnym. Co ważne do zwrotu butelki nie będzie potrzebny paragon potwierdzających jej wcześniejszy zakup.

- Aby otrzymać zwrot kaucji, opakowanie musi mieć nienaruszony znak kaucji i czytelny kod kreskowy, dlatego zwracanych opakowań nie należy zgniatać ani uszkadzać - informuje ministerstwo.

Zbiórka będzie odbywała się manualnie lub za pomocą specjalnych butelkomatów. W zamian za oddaną butelkę sklepy będą proponować zwrot gotówki, lub też bon na zakupy o takiej samej wartości.

Grafika: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Okres przejściowy

Systemem kaucyjnym będą objęte tylko produkty ze wspomnianym specjalnym oznakowaniem. To oznacza, że za produkty bez takiego znaku nie będzie doliczana kaucja, ale również nie będzie można otrzymać zwrotu kaucji oddając taki produktu do punktu.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zwraca uwagę na to, że pierwsze miesiące od wejścia systemu będą okresem przejściowym w związku z tym, że na półkach sklepowych będą produkty ujęte w systemie, jak i te trafiły do sklepów przed jego wdrożeniem.

- Do października nie znajdziemy opakowań objętych system kaucyjnym, bo na półkach zaczną się one pojawiać dopiero po 1 października. Do końca 2025 roku w sprzedaży będą napoje zarówno w opakowaniach będących w systemie, jak i te, które zostały wyprodukowane wcześniej (do wyczerpania ich zapasów - informuje resort.

Za organizację system kaucyjnego w Polsce odpowiadają operatorzy systemu kaucyjnego - podmioty reprezentujące wprowadzających na rynek opakowania po napojach (producentów, importerów), które realizują w ich imieniu obowiązki związane ze zbiórką, ewidencją i rozliczaniem kaucji oraz promocją systemu.

Miasto Rzeszów roześle ulotki

W Rzeszowie punkty zwrotu butelek objętych systemem kaucyjnym znajdą się na pewno w sklepach wielkopowierzchniowych, których na terenie miasta jest kilkanaście. Część sklepów od kilku miesięcy prowadzi punkty zwrotu butelek wykorzystując do tego specjalne automaty. Wiadomo również, że część sieci handlowych posiadających mniejsze lokale dobrowolnie przystąpiła do programu.

Za koordynacje wprowadzania systemu kaucyjnego w pełni odpowiada Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Miasto Rzeszów włączy się w kampanię informacyjną na temat jego zasad.

- Za kampanię informacyjną dotyczącą systemu kaucyjnego odpowiada Ministerstwo Klimatu i Środowiska. My jednak dodatkowo się w nią włączymy. Do mieszkańców Rzeszowa trafią ulotki informujące o tym, że taki system rusza i jakie są jego podstawowe zasady. Materiały pojawią się na klatkach schodowych budynków wielorodzinnych, a w przypadku domów jednorodzinnych zostaną dostarczone do skrzynek - mówi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Wokul

Fot. Viperis

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4