Rusza cykl szkoleń dla przedsiębiorców pn. „Środy z KSeF”. Już 24 września

KATEGORIA: GOSPODARKA / 23 września 2025

Fot. gov.pl

W środę 24 września 2025 r. resort finansów rozpocznie cykl szkoleń dla przedsiębiorców pn. „Środy z KSeF". Celem szkoleń jest przygotowanie podatników do obligatoryjnego wystawiania faktur w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF). Szkolenia będą trwać do połowy grudnia 2025 r. w izbach administracji skarbowej i urzędach skarbowych w całej Polsce - także na terenie województwa podkarpackiego.

- „Środy z KSeF" to cykl bezpłatnych szkoleń i webinarów organizowanych przez resort finansów, którego celem jest pomoc przedsiębiorcom w przygotowaniach do wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur. Spotkania odbywać się będą we środy – zarówno stacjonarnie, jak i on-line – aby każdy mógł wziąć w nich udział w dogodnej formie. Cykl rozpocznie się 24 września 2025 r. i potrwa do połowy grudnia 2025 r. - informuje podkom. Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Krajowy System e-Faktur to system służący do wystawiania, przesyłania, odbierania i przechowywania faktur ustrukturyzowanych. Obowiązek wystawiania faktur w KSeF nastąpi od 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2024 r. 200 mln zł i od 1 kwietnia 2026 r. dla pozostałych przedsiębiorców. Wdrożenie KSeF służy cyfryzacji procesów fakturowania, ich księgowania i przechowywania. Pozwala także unikać błędów przy ich wystawianiu.

Środy z KSeF to bezpośrednia kontynuacja letnich spotkań informacyjnych na temat KSeF prowadzonych w izbach administracji skarbowej i w urzędach skarbowych na przełomie lipca i sierpnia 2025 r., w których udział wzięło ponad 60 tys. przedsiębiorców.

Co można zyskać uczestnicząc w szkoleniach?

· Praktyczną wiedzę o KSeF

Eksperci Krajowej Administracji Skarbowej przekażą podstawowe informacje na temat KSeF. Wyjaśnią, jak korzystać z systemu KSeF, jak się w nim uwierzytelnić, nadać uprawnienia, oraz wystawiać i odbierać faktury, także w trybach niedostępności systemu.

· Informacje o narzędziach i wsparcie w adaptacji

Przedsiębiorcy otrzymają też praktyczne wskazówki jak obsługiwać bezpłatne narzędzia udostępnione przez Ministerstwo Finansów, tj. Aplikację Mobilną KSeF i Aplikację Podatnika KSeF 2.0 oraz jak powiązać i korzystać z KSeF w e-mikrofirmie. Jest to szczególnie ważne dla tych, którzy na co dzień nie korzystają z programów finansowo-księgowych do fakturowania.

Szkolenie podzielone jest na bloki tematyczne. Można więc przejść cały cykl lub wybrać te części, które są dla przedsiębiorcy najważniejsze.

Szczegółowe zagadnienia szkoleń:

· Moduł I – Podstawowe informacje o KSeF

· Moduł II – Uwierzytelnienie i autoryzacja w KSeF oraz nadawanie uprawnień

· Moduł III – Wystawianie i otrzymywanie faktur w KSeF

· Moduł IV – Moduł Certyfikatów i Uprawnień MCU

· Moduł V – Nadawanie uprawnień oraz wystawianie faktur w KSeF przez JST i Grupy VAT oraz rolników ryczałtowych

· Moduł VI – Bezpłatne narzędzia KSeF – Aplikacja Mobilna KSeF

· Moduł VII – Bezpłatne narzędzia KSeF – Aplikacja Podatnika KSeF

· Moduł VIII – Bezpłatne narzędzia KSeF – e-mikrofirma powiązana z KSeF oraz dodatkowe funkcjonalności KSeF

Szczegółowe informacje o terminach i sposobach uczestnictwa w szkoleniach są publikowane na stronach urzędów skarbowych, izb administracji skarbowej oraz na stronie ksef.podatki.gov.pl.

Informacje o szkoleniach w woj. podkarpackim publikowane są na stronie Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie/ Wiadomości/ Środy z KSeF: https://www.podkarpackie.kas.gov.pl/izba-administracji-skarbowej-w-rzeszowie/wiadomosci/srody-z-ksef

- Na pierwsze szkolenie zapraszamy już 24 września br. - dodaje rzecznik IAS w Rzeszowie.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4