BSH zawiesza produkcję w fabryce sprzętu AGD w Rogoźnicy

KATEGORIA: GOSPODARKA / 20 marca 2020

Fot. Materiały prasowe

Epidemia koronawirusa uderza w gospodarkę. Trzy tygodnie ma potrwać wstrzymanie produkcji w fabrykach grupy BSH, wśród których jest też zakład w podrzeszowskiej Rogoźnicy.

Decyzja wynikająca z rozprzestrzenianiem się koronawirusa dotyczy tymczasowego zawieszenia produkcji we wszystkich fabrykach BSH w Europie, Turcji i Ameryce Północnej. Może ona mieć wpływ na pracę obszarów firmy, które nie są bezpośrednio związane z produkcją, a także na spółki BSH w innych krajach.

Wśród wszystkich sześciu fabryk BSH w Polsce, których dotyczy zawieszenie produkcji są trzy łódzkie zakłady produkujące pralki, zmywarki i suszarki do ubrań, dwa wrocławskie wytwarzające piekarniki i lodówki, oraz zakład w podrzeszowskiej Rogoźnicy produkujący małe AGD. Łącznie pracuje w nich kilka tys. osób. Firma oferuje na polskim rynku portfolio AGD marek Bosch, Siemens i Gaggenau.

- Wstrzymanie produkcji jest spowodowane przede wszystkim troską o bezpieczeństwo i zdrowie pracowników oraz spadkiem zapotrzebowania rynków na sprzęty gospodarstwa domowego. Wiele krajów ograniczając rozprzestrzenianie się koronawirusa wprowadziło lub zamierza wprowadzić znaczne ograniczenia w handlu tradycyjnym. Grupa BSH poinformowała swoich pracowników, klientów i dostawców o podjętej decyzji. Ze wszystkimi partnerami biznesowymi pozostaniemy w stałym kontakcie - wyjaśnia Dariusz Bogacz z BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o.

Zawieszenie produkcji jest planowane we wszystkich fabrykach BSH w Europie od 28 marca. Przewidywany czas wstrzymania produkcji ma wynieść trzy tygodnie. Jak zaznacza spółka, w przypadku Ameryki Północnej i Turcji okresy wstrzymania produkcji mogą być inne i uzależnione od różnych czynników.

- Jednocześnie informujemy, że będziemy monitorować na bieżąco tę dynamiczną sytuację. Jeśli zauważymy, że sytuacja może ulec zmianie, wówczas czas wstrzymania produkcji zostanie skrócony lub wydłużony - dodaje Dariusz Bogacz.

Proces wstrzymania produkcji jest koordynowany przez zarządy spółek BSH w poszczególnych krajach.

- Celem naszej firmy jest obecnie utrzymanie dostaw urządzeń dla naszych klientów i konsumentów. Posiadamy zapasy wystarczające do realizacji tych celów. W okresie zawieszonej produkcji, firma BSH będzie się przygotowywała do ponownego uruchomienia fabryk, po przezwyciężeniu turbulencji związanych z rozszerzaniem się koronawirusa. Naszym priorytetem jest zachowanie konkurencyjności na wszystkich rynkach - twierdzi przedstawiciel BSH.

Łącznie BSH ma ponad 20 zakładów w całej Europie, w tym 9 w Niemczech, 6 w Hiszpanii, po 2 we Francji, w Słowenii i w Rosji oraz po jednym w Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Grecji, Holandii, Luksemburgu, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Serbii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoszech oraz na Litwie, Łotwie, Słowacji i na Węgrzech. W Turcji działają 2 fabryki koncernu, a w Stanach Zjednoczonych 4.

Oprócz tego BSH ma kilkanaście zakładów w Azji, 3 w Ameryce Południowej i 2 w Afryce.

Przypomnijmy, że niemiecki BSH Group przejął rzeszowską firmę Zelmer w 2013 r. Od 2016 r. nazwa Zelmer funkcjonowała tylko jako marka na wyrobach AGD. W maju 2019 r. grupa BSH poinformowała, że „globalne marki Bosch i Siemens” zastąpią markę Zelmer dla małego sprzętu AGD produkowanego w Rogoźnicy koło Rzeszowa, a marka Zelmer skoncentruje się na produktach dużego AGD.

Od 1 stycznia 2020 r. właścicielem marki Zelmer został hiszpański producent i dystrybutor drobnego sprzętu AGD - firma B&B Trends. Wedle zapowiedzi urządzenia pod marką Zelmer mają być nadal produkowane. Nic nie wskazuje jednak by w Rzeszowie.

Red.

#zostanwdomu jeżeli tylko masz taką możliwość

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4