MPK Rzeszów nie ma prezesa. Nowy ma zostać wyłoniony w konkursie

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 8 lipca 2024

Fot. Maciej Terpiński

Nadal nie wiadomo, kto będzie kierował Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Rzeszowie. Zdecydować o tym ma konkurs ogłoszony przez spółkę w poniedziałek 8 lipca. Do końca czerwca prezesem MPK Rzeszów był Marek Filip, który pełnił tę funkcję przez 11 lat.

MPK Rzeszów bez prezesa

W zeszłym tygodniu jako pierwsi informowaliśmy, że Marek Filip nie jest już prezesem Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Końcem czerwca jemu, jak i radzie nadzorczej spółki skończyły się kadencje. Nowa rada nadzorcza nie zdecydowała się by powierzyć mu dalszego kierownictwa nad miejskim przewoźnikiem. Filip był prezesem MPK Rzeszów od 2013 roku.

W związku zakończeniem kadencji Filipa na stanowisku prezesa spółką do czasu powołania nowego sternika, kierują prokurenci Mariusz Binduga (dyrektor techniczny spółki) i Krystyna Herjan.

W ostatnich dniach miało się rozstrzygnąć, w jakim trybie zostanie powołany nowy prezes MPK Rzeszów. Rada nadzorcza mogła ogłosić konkurs na prezesa lub po prostu wskazać osobę do pełnienia tej funkcji. Nieoficjalnie wiadomo było, że bardziej realna jest ta pierwsza opcja.

Jest konkurs

I faktycznie, w poniedziałek 8 lipca Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Rzeszowie poinformowało o ogłoszeniu konkursu na stanowisko prezesa spółki.

- Informuję, że ogłoszony został konkurs na stanowisko Prezesa Zarządu MPK – Rzeszów Sp. z o.o. - czytamy w komunikacie przesłanym przez Mariusza Matuszewskiego, kierownika Działu Spraw Pracowniczych w MPK Rzeszów.

Kandydaci zainteresowani objęciem funkcji prezesa MPK Rzeszów mogą zgłaszać swoje aplikacje do 22 lipca. Wśród wymagań ogłoszonych przez Radę Nadzorczą MPK wymienia się m.in. wykształcenie wyższe (preferowane kierunki: ekonomia, zarządzanie, logistyka) oraz co najmniej 5-letni okres zatrudnienia i co najmniej 3-letnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych, a także posiadanie wiedzy o przedmiocie działalności spółki. Dyskwalifikująca dla kandydata jest praca w biurach parlamentarzystów, działalność w organie partii politycznej czy zatrudnienie w partii politycznej a także pełnienie funkcji z wyboru w zakładowej organizacji związkowej.

Czy w konkursie wystartuje sam Marek Filip? W zeszły piątek w rozmowie z nami nie wykluczał takiej opcji, ale też nie chciał jednoznacznie potwierdzić, że chciałby ponownie objąć stanowisko prezesa spółki.

Jeżeli w MPK Rzeszów pojawi się nowy prezes, będzie to kolejna zmiana na kluczowym stanowisku w rzeszowskim transporcie. Przypomnijmy, że końcem kwietnia tego roku ze stanowiskiem dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego (który organizuje komunikację miejską w Rzeszowie) pożegnała się Anna Kowalska, która przeszła na emeryturę. Jej następcą niedawno został wybrany Łukasz Dziągwa, dotychczasowy wicedyrektor ZTM-u.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4