Kolejne testy autobusów w rzeszowskim MPK. Dwa elektryczne i jeden diesel
KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 29 września 2025
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Rzeszowie w najbliższych tygodniach będzie testować kilka autobusów - dwa zasilane energią elektryczną i jeden z klasycznym silnikiem spalinowym na olej napędowy. Testowane pojazdy będzie można spotkać na różnych liniach. Dodatkowo w październiku MPK będzie gospodarzem Komisji Promocji Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej.
- Już w nadchodzącym tygodniu rozpoczniemy trwające miesiąc testy autobusu elektrycznego MAN Lion's City 18E. Ten elektryczny przegubowiec posiada duże baterie, pozwalające na zasięg ok. 350-380 km na jednym ładowaniu przy jednoczesnym zachowaniu dość dużej ilości miejsc pasażerskich - 124. Pojazd testować będziemy przekrojowo na różnych liniach, zarówno 0A i 0B jak i 51. Planujemy także wysłać ten pojazd również na linie obsługiwane standardowo autobusem 12-metrowym - przekazało MPK w mediach społecznościowych.
Kolejny testowany pojazd to autobus z silnikiem Diesla.
- Od 1.10 do 15.10 testować będziemy autobus zasilany silnikiem Diesla spełniającym normę emisji spalin euro 6 - Isuzu Citiport 12. Ten pojazd dysponować będziemy głównie na linie, które wykraczają poza granice administracyjne Rzeszowa - zapowiedział miejski przewoźnik.
W drugiej połowie miesiąca na rzeszowskich ulicach pojawi się drugi „elektryk”.
- Od 13.10 do 27.10 lub do końca miesiąca testować będziemy autobus elektryczny MAN Lion's City 10E NL326. Pojazd 10-metrowy, elektryczny, zabierający na pokład 80-ciu pasażerów. Podobnie jak w wersji przegubowej zasięg pojazdu na jednym ładowaniu to ok. 350-380 km. Autobus będzie dysponowany na linie, na których dziś najczęściej można spotkać nasze Autosany Sancity 10LF. Pojazd pojawi się także na nowej linii nr 60 - poinformowało MPK.
- Serdecznie zachęcamy do jazd próbnych oraz fotografowania testowych pojazdów w ruchu miejskim! - zaprasza rzeszowskie MPK.
Ponadto miejska spółka transportowa w dniach 16-17.10.2025 r. będzie gospodarzem Komisji Promocji Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej, podczas której goście branżowi z całego kraju będą debatować na temat skutecznej promocji publicznej komunikacji zbiorowej.
Jak ostatnio informowaliśmy, w nadchodzących latach w ramach programu transportowego z dofinansowaniem funduszy UE miasto zamierza kupić ponad 30 nowych autobusów. Mają być zeroemisyjne, najprawdopodobniej będą mieć napęd elektryczny.
Rafk