Kolejne testy autobusów w rzeszowskim MPK. Dwa elektryczne i jeden diesel

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 29 września 2025

Fot. Karol Woliński

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Rzeszowie w najbliższych tygodniach będzie testować kilka autobusów - dwa zasilane energią elektryczną i jeden z klasycznym silnikiem spalinowym na olej napędowy. Testowane pojazdy będzie można spotkać na różnych liniach. Dodatkowo w październiku MPK będzie gospodarzem Komisji Promocji Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej.

- Już w nadchodzącym tygodniu rozpoczniemy trwające miesiąc testy autobusu elektrycznego MAN Lion's City 18E. Ten elektryczny przegubowiec posiada duże baterie, pozwalające na zasięg ok. 350-380 km na jednym ładowaniu przy jednoczesnym zachowaniu dość dużej ilości miejsc pasażerskich - 124. Pojazd testować będziemy przekrojowo na różnych liniach, zarówno 0A i 0B jak i 51. Planujemy także wysłać ten pojazd również na linie obsługiwane standardowo autobusem 12-metrowym - przekazało MPK w mediach społecznościowych.

Kolejny testowany pojazd to autobus z silnikiem Diesla.

- Od 1.10 do 15.10 testować będziemy autobus zasilany silnikiem Diesla spełniającym normę emisji spalin euro 6 - Isuzu Citiport 12. Ten pojazd dysponować będziemy głównie na linie, które wykraczają poza granice administracyjne Rzeszowa - zapowiedział miejski przewoźnik.

W drugiej połowie miesiąca na rzeszowskich ulicach pojawi się drugi „elektryk”.

- Od 13.10 do 27.10 lub do końca miesiąca testować będziemy autobus elektryczny MAN Lion's City 10E NL326. Pojazd 10-metrowy, elektryczny, zabierający na pokład 80-ciu pasażerów. Podobnie jak w wersji przegubowej zasięg pojazdu na jednym ładowaniu to ok. 350-380 km. Autobus będzie dysponowany na linie, na których dziś najczęściej można spotkać nasze Autosany Sancity 10LF. Pojazd pojawi się także na nowej linii nr 60 - poinformowało MPK.

- Serdecznie zachęcamy do jazd próbnych oraz fotografowania testowych pojazdów w ruchu miejskim! - zaprasza rzeszowskie MPK.

Ponadto miejska spółka transportowa w dniach 16-17.10.2025 r. będzie gospodarzem Komisji Promocji Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej, podczas której goście branżowi z całego kraju będą debatować na temat skutecznej promocji publicznej komunikacji zbiorowej.

Jak ostatnio informowaliśmy, w nadchodzących latach w ramach programu transportowego z dofinansowaniem funduszy UE miasto zamierza kupić ponad 30 nowych autobusów. Mają być zeroemisyjne, najprawdopodobniej będą mieć napęd elektryczny.

Rafk

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4