Od piątku Europejski Stadion Kultury. W tym roku będzie wyjątkowy

KATEGORIA: KULTURA / 23 czerwca 2022

Fot. Karol Woliński

Już w piątek (24 czerwca) rozpocznie się Europejski Stadion Kultury - festiwal określany mianem największego tegorocznego wydarzenia kulturalnego w Rzeszowie. W trakcie trzydniowej imprezy, czeka na nas blisko 60 różnego rodzaju atrakcji, w tym oczywiście piątkowy Koncert Główny w Parku Sybiraków.

Czuć w Rzeszowie wakacje

Europejski Stadion Kultury jest częścią większego projektu – festiwalu Wschód Kultury integrującego środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej (Rzeszów, Lublin, Białystok) i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (m.in. Ukraina, Gruzja, Armenia). Jego atutem jest jego interdyscyplinarność – w programie ESK 2022 znajdą się wydarzenia związane z teatrem, muzyką, tańcem, warsztatami i nie tylko.

- W Rzeszowie czuć już wakacje i ich pięknym otwarciem będzie Europejskich Stadion Kultury, czeka nas kilkadziesiąt wyjątkowych wydarzeń - zapowiadał w czwartek prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek podczas specjalnej konferencji promującej ESK 2022.

Organizatorem festiwalu jest miasto Rzeszów, Estrada Rzeszowska oraz Narodowe Centrum Kultury Wszystkie wydarzenia w ramach ESK 2022 w tym Koncert Główny w Parku Sybiraków zaplanowany na piątek 24 czerwca będą bezpłatne. Koncert Główny będzie transmitowany na żywo na antenie TVP2 i TVP Kultura od godz. 21.00.

- Ta transmisja dla nas jest rzeczą bezcenną, będziemy mogli pokazać, że Rzeszów odgrywa ważną rolę na mapie Polski - mówił prezydent Fijołek.

Jak podkreślał dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski z racji tego, że to już jedenasta edycja Europejskiego Stadionu Kultury, widać jak impreza rozwija się i zmienia.

- Szukamy nowych pomysłów inspiracji, patrzymy jakie trendy obecnie obowiązują, ESK to swoista kuźnia kadr, rok temu występował tutaj laureat Eurowizji (Kalush - dop. red.), teraz zagra Kaśka Sochacka, która dostała dwa Fryderyki - mówił Rafał Wiśniewski.

Fot. Karol Woliński

Wyjątkowa edycja ESK

Tegoroczny ESK będzie miał szczególny wymiar w związku z trwającą od miesięcy wojną na Ukrainie. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek podkreślał, że realizacja tego typu projektów zrzeszających różne kultury na różnych poziomach, pomaga budować społeczne relacje potrzebne w tak kryzysowej sytuacji jak wojna i pomoc uchodźcom.

- Tego typu projekty, w których kultura się miesza są bardzo ważne, idea Europejskiego Stadionu Kultury święci teraz swój triumf, choć niestety tłem jest tragedia - podkreślał prezydent Rzeszowa.

Wiele wydarzeń tegorocznego ESK 2022 będzie się skupiać na wsparciu Ukrainy i promowaniu jej dorobku kulturowego. W trakcie Koncertu Głównego wystąpią Ukraińcy artyści, zresztą jak zaznaczał dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski nie pierwszy raz w historii imprezy.

- To nie jest tak, że my działamy reakcyjnie, że ukraińscy artyści tylko w tym roku w związku z wojną pojawią się na festiwalu. Co roku wykonawcy z Ukrainy świetnie współpracują z polskimi artystami - mówił dyrektor NCR.

W trakcie Koncertu Głównego odegrany zostanie również gitarowy hymn Ukrainy. Oprócz tego w klubie festiwalowym będzie można m.in. obejrzeć wystawę plakatów, która powstała w proteście przeciw rosyjskiej agresji na Ukrainę.

W czasie imprezy będzie również prowadzona zbiórka pieniędzy na rzecz Ukrainy organizowana przez Caritas. Wolontariusze będą zbierać pieniądze do puszek. Do tego, w trakcie transmisji Koncertu Głównego w telewizji, będzie wyświetlana informacja dotycząca nr konta Caritas, na które można wpłacić pieniądze, by pomóc naszym wschodnim sąsiadom.

Fot. Karol Woliński

Koncert Główny i nie tylko

Koncert Główny odbędzie się w Parku Sybiraków w piątek 24 czerwca w godzinach 20.00 – 23.30. Tegoroczny ma hasło „Odzyskać równowagę”. Podczas koncertu wystąpią gwiazdy polskiej i zagranicznej sceny muzycznej – wykonają własne utwory i zagrają w kolektywach. Koncert rozpocznie się gitarowym wykonaniem hymnu Ukrainy. Następnie na scenie zaprezentuje się Kaśka Sochacka. Po niej wystąpią kolektywy. Stworzą je Afromental i Tautumeitas z Łotwy, Viki Gabor i Malena z Armenii, Król i Alyona Alyona z Ukrainy oraz Ania Rusowicz i Julia Belei.

W sobotę 25 czerwca z kolei zaplanowano cykl koncertów w Klubie Festiwalowym w fosie Zamku Lubomirskich pod nazwą Electro East, który rozpocznie się o godzinie 19.30 koncertem ATLVNTY. To najnowsze muzyczne wcielenie Kasi Golomskiej i Kamila Durskiego znanych wcześniej jako Lilly Hates Roses. Debiutancki album duetu bazujący na elektronicznych beatach oraz soulowej energii z elementami alternatywnego rapu i nowofalowego popu zdobył uznanie krytyków i branży muzycznej. Dalej usłyszymy LUNĘ, która jako pierwsza Polka i jedna z 35 młodych, obiecujących wokalistek na świecie została zaproszona do akcji na rzecz kobiet Spotify Equal, a jej wizerunek prezentowany był na słynnym nowojorskim Time Square. Electro East zamknie występ grającej dzień wcześniej na Koncercie Głównym Alyony. Artystka jeszcze niedawno była urodzoną na ukraińskiej wsi przedszkolanką, pełną kompleksów i złych myśli. Dziś jest gwiazdą hip-hopu o międzynarodowym zasięgu, wzorem dla wielu kobiet walczących ze swoimi kompleksami.

26 czerwca (niedziela) także będzie obfitował w koncertowe atrakcje. O godzinie 18.00 w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego wystartuje ART CELEBRATION 10TH ANNIVERSARY – THE BEST OF: ADAM BAŁDYCH, JARECKI, WARP TRAVELERS (BERNARD MASELI x DJ EPROM) ROBERT CICHY, MR KRIME, AC BAND. Pomysłodawcy koncertu: Bartłomiej Skubisz i Zbigniew Jakubek postanowili sięgnąć po grupę sprawdzonych artystów, ale zaprosić również tych, których nie udało się gościć w poprzednich latach.

Także 26 czerwca zaplanowano jeszcze dwa inne koncerty – w Klubie Festiwalowym o 19.00 usłyszymy muzykę żydowską w ramach projektu Nachum (Bilińska/Moretti/Pękala/Trzaska/Zylberberg), który ma przypomnieć postać i zinterpretowany na nowo repertuar rzeszowskiego kompozytora i pieśniarza żydowskiego pochodzenia - Nachuma Sternheima. Festiwal zakończy się mocniejszym brzmieniem – o godzinie 21.00 zagra RSC – w bardzo niecodziennym wydaniu, bo w duetach z artystkami z Ukrainy (Valentiną i Sofią Harmatiuk).

Co oprócz koncertów?

Europejski Stadion Kultury to co roku liczne działania interdyscyplinarne, tym razem w 16. lokalizacjach na terenie miasta. Większość z nich odbędzie się w Klubie Festiwalowym w fosie Zamku Lubomirskich i przy Fontannie Multimedialnej. Oprócz wspomnianych koncertów w Klubie pojawią się też między innymi Największy Bęben Świata i wystawa Acts of Memory, odbędą się warsztaty rodzinne z jogi, Smyk Arena RDK, Przestrzeń Wymiany Myśli i Silent Disco. Wzdłuż alei Lubomirskich zaparkują food trucki z kuchnią z różnych zakątków świata, będzie można też skosztować wina z podkarpackich winnic w ramach projektu Wina Wschód.

Inne wydarzenia festiwalowe to między innymi występ Orkiestry na Dużym Rowerze na ul. 3 Maja, performance Oddźwięk w Rzeszowskich Piwnicach, spektakl Mokosz w Teatrze im. W Siemaszkowej, zawody tańca ulicznego Bitwa o Wschód, Łąka Kwietna na Bulwarach, performance in/suspense LineAct na budynku ratusza, wystawa w Rzeszowskiej Galerii Fotografii, Mobilny Stadion Kultury.

Pełny program ESK 2022 jest dostępny na stronie: https://stadionkultury.pl/.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4