Julian Przyboś powraca. W sobotę w Rzeszowskich Piwnicach święto dla poety

KATEGORIA: KULTURA / 23 listopada 2022

Od lewej: Julian Przyboś, Władysław Strzemiński, Katarzyna Kobro
Fot. Małgorzata Pryć: Paryż 2018, Uta Przyboś w centrum Pompidou na tle fotografii z 1930

Fundacja Rzeszowska we współpracy z Radą Programową POWRÓT POETY zaprasza na muzyczno-poetyckie spotkanie pt. „JULIAN PRZYBOŚ – POWRÓT POETY”, które odbędzie się w sobotę, 26 listopada 2022 o godz. 18.00. w Rzeszowskich Piwnicach. Gościem specjalnym będzie Uta Przyboś – córka poety.

Julian Przyboś „ożyje” w Rzeszowie

Minimum słów, maksimum treści, dyscyplina słowa i obrazu oraz mistrzostwo w tworzeniu metafor – tym cechowała się poezja Juliana Przybosia.

Julian Przyboś począwszy od 1912 r. przez 8 lat uczył się w I Gimnazjum w Rzeszowie (obecnie I Liceum Ogólnokształcące), gdzie wiele rozmyślał o rewolucji. W czasie I wojny uczestniczył w akcjach wykradania broni z transportów kolejowych. Pod koniec października 1918 r., wobec oznak upadku monarchii austro-węgierskiej, wraz z kolegami zrywał austriackie orły ze swojej szkoły i z urzędowych gmachów oraz rozbrajał żołnierzy wroga w Rzeszowie. Sam wspominał ówczesne wydarzenia następująco:

-Miałem wtedy lat siedemnaście i byłem pewien, że dożyłem już wszystkiego, co mogło spotkać Polaka i „rewolucjonistę”.

- Wydarzenie to będzie głosem rzeszowskiego środowiska twórczego przypominającym związki wybitnego poety Juliana Przybosia z Rzeszowem, w którym spędził gimnazjalny okres swojego życia – podkreśla Krystyna Lenkowska, poetka, pomysłodawczyni i koordynatorka wydarzenia, która od 22 lat organizuje w Rzeszowie spotkania pod hasłem „Preteksty Literackie”.

Co się wydarzy w sobotę 26 listopada w Rzeszowskich Piwnicach?

Koncert muzyczny

- Interpretacja wierszy Juliana Przybosia w stylu spoken word - Trio jazzowe: Bartłomiej „Eskaubei” Skubisz - wybór tekstów, spoken word, sample, instrumenty perkusyjne; Michał Szkil - instrumenty klawiszowe; Tomasz Nowak - trąbka, f/x.

Rozmowy poetów

Wiersze Juliana Przybosia oraz swoje własne przeczytają: Uta Przyboś, Katarzyna Bolec, Krystyna Lenkowska, Jacek Napiórkowski, Tomasz Nowak, Dariusz Pado, Tomasz Wojewoda. Ta część spotkania będzie miała charakter otwarty, luźny i interdyscyplinarny. Organizatorzy liczą na głosy publiczności. Oprócz wierszy będzie można posłuchać fragmentów książki „Świat się wiecznie zaczyna. Antologia Juliana Przybosia” (WBPiCAK 2022), rozmów o Przybosiu, a przede wszystkim wspomnień jego córki. W tle rozmowy przewijała się będzie prezentacja multimedialna oparta o archiwalne materiały pochodzące z rodzinnych zbiorów Uty Przyboś.

• Poetycko-muzyczny wieczór zaplanowała Rada Programowa POWRÓT POETY w składzie: Uta Przyboś, Krystyna Lenkowska, Beata Kuman, Dariusz Pado. - Mamy nadzieję, że będzie to przedśpiew cyklicznego Festiwalu im. Juliana Przybosia w Rzeszowie, któremu chcielibyśmy nadać nazwę: „MIEJSCE. METRUM. MANIFEST. 3xM”. Bardzo zależy nam, aby postać Poety nie została zapomniana przez młode i kolejne pokolenia. Rzeszów jest tym wyjątkowym miejscem, które może poszczycić się związkami z kamieniem milowym polskiej poezji współczesnej – Julianem Przybosiem – współtwórcą awangardy krakowskiej czy Muzeum Sztuki Współczesnej w Łodzi, obywatelem Europy, związanym z Podkarpaciem, gdzie się urodził w Gwoźnicy i Rzeszowem, gdzie mieszkał i ukończył gimnazjum (obecnie I LO) – mówi Krystyna Lenkowska.

Radość, że zginę, że stanę się żywiołem prądów i pędów. Że na świetliste Wszystko beze mnie – patrzeć będą inne oczy ludzkie. Julian Przyboś, Sława słoneczna („Narzędzie ze światła”) Utwory poetyckie t.2, WL Kraków 1984

Wydarzenie „JULIAN PRZYBOŚ – POWRÓT POETY” jest organizowane w ramach inicjatywy „Wieczór powrotu poezji Juliana Przybosia do miasta młodości” realizowanej przez Fundację Rzeszowską wg koncepcji pomysłodawczyni i koordynatorki - Krystyny Lenkowskiej.

Projekt dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów w ramach zadania publicznego „Inicjatywy kulturalne realizowane w Rzeszowie” prowadzonego przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Rzeszowa – Konrad Fijołek. Portal CzytajRzeszow.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Oprac. Red.

Grafika: materiał prasowy

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4