Wieczory Literackie w „Przedmieściu”. Spotkanie z Mirą Marcinów i spektakl

KATEGORIA: KULTURA / 1 grudnia 2022

Mira Marcinów
Fot. Materiały prasowe

Teatr Przedmieście w Rzeszowie zaprasza w sobotę (3 grudnia) na spektakl „Obietnica” oraz spotkanie z Mirą Marcinów w ramach Wieczorów Literackich.

Program

18.00 Teatr Przedmieście „OBIETNICA”, reż. Aneta Adamska-Szukała,

19.00 Spotkanie autorskie z Mirą Marcinów.

Prowadzenie: Anna Fostakowska.

Mira Marcinów - pisarka, psycholożka, filozofka, studiowała na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie obroniła doktorat z psychologii. Pracuje w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Publikowała m.in. w „Czasie literatury”, „Znaku”, „Tygodniku Powszechnym” i francuskim piśmie o poezji „Orpheus”. Finalistka Nagrody Naukowej „Polityki” (2019) i laureatka Nagrody Prezesa Rady Ministrów (2015). Szczególnym zainteresowaniem darzy kwestie szaleństwa i teorii na jego temat, które to zamiłowanie w 2012 roku zaowocowało rozprawą zatytułowaną „Na krawędzi wolności: szaleństwo jako wybór w filozofii Henryka Struvego”. W 2017 roku wydała pierwszy tom „Historii polskiego szaleństwa”, będący antologią rodzimych tekstów z dziedziny psychopatologii, a zarazem pierwszą próbą stworzenia archeologii polskiego szaleństwa. Rok później, wspólnie z Bartłomiejem Dobroczyńskim wydała pracę naukową pt. „Niezabliźniona rana Narcyza: dyptyk o nieświadomości i początkach polskiej psychoanalizy”, którą była nominowana do Poznańskiej Nagrody Literackiej. Za prozatorski debiut „Bezmatek” otrzymała Paszport Polityki i Nagrodę MISIE 2021 , a także nominacje do Nagrody Literackiej „Nike”, nagrody „Odkrycia Empiku”, Nagrody Conrada oraz do nagrody O!Lśnienia. Współzałożycielka Ośrodka Myśli Psychoanalitycznej IFiS PAN. Autorka wystawy „Pięć uczuć podstawowych jak pięć palców” MiK.

„Obietnica”
Fot. P. Wiśniewski/Materiały prasowe

„Obietnica”

Są historie w naszym życiu, które wymykają się wszelkim definicjom. Są wydarzenia przełomowe, które z biegiem lat urastają do momentów symbolicznych i najważniejszych. Są opowieści, które opowiada się całe życie, nie po to aby zrozumieć, ale po to żeby w tej opowieści ożyć od nowa…

Aneta Adamska, autorka i reżyserka sztuki mówi: „Moja matka opowiada historię poczęcia i narodzenia, a potem chwilowej śmierci swojego dziecka przynajmniej raz w roku. Od ponad trzydziestu lat zanurza mnie w mitycznej krainie swoich przeżyć i drżącego głosu, odsłaniając za każdym razem kolejną zasłonę tajemnicy, która się kiedyś wydarzyła. Moja matka płacze, za każdym razem, kiedy wyruszamy w opowieść o oczekiwaniu, walce, chorobie, aniołach i przeznaczeniu. Przyszedł moment, żebym ja sama nasiąknięta tą historią po brzegi opowiedziała ją po swojemu. Tak się złożyło, że w tej wędrówce i pracy towarzyszy mi mój starszy syn, który jest w spektaklu i w życiu moim oddechem, moją nadzieją. Wydarzenia sprzed lat nabrały ponownego sensu. Oddając się we władanie tej opowieści odzyskałam spokój i pewność, że wszystko było tak, jak miało być…”

Scenariusz i reżyseria: Aneta Adamska-Szukała

Muzyka: Jakub Adamski

Występują: Aneta Adamska-Szukała, Iwona Błądzińska, Jakub Adamski, Krzysztof Adamski, Paweł Sroka, Maciej Szukała

Wydarzenie zaplanowano w siedzibie Teatru Przedmieście przy ul. Reformackiej 4 w Rzeszowie. Wstęp wolny. Obowiązkowa rezerwacja: tel. 667 714 730.

Dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów

Red.

Fot. Materiały prasowe

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4