WDK zaprasza na weekend z najlepszymi światowymi dokumentami. PROGRAM

KATEGORIA: KULTURA / 26 maja 2023

Fot. Materiały prasowe

Wojewódzki Domu Kultury w Rzeszowie zaprasza na weekend z największym festiwalem dokumentalnym w Polsce i jednym z największych na świecie, czyli Millennium Docs Against Gravity. Podczas trzech dni 26-28 maja w WDK będzie można obejrzeć 6 festiwalowych filmów.

Millennium Docs Against Gravity to jeden z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, prezentujący kino najwyższej próby. Zeszłoroczna hybrydowa edycja przyciągnęła ponad 138 tys. widzów! W tym roku festiwal odbywa się w dniach 12-21 maja w ośmiu miastach: Warszawie, Gdyni, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Katowicach, Lublinie i Bydgoszczy, a także on-line w dniach 23 maja - 4 czerwca na stronie www.mdag.pl.

Bilety pojedyncze na każdy film będą dostępne przed projekcjami w cenie 10 zł - w kasie WDK Rzeszów, ul. S. Okrzei 7.

W PROGRAMIE ZNAJDZIE SIĘ SZEŚĆ HITÓW 20. edycji FESTIWALU MDAG:

26 maja 2023 r. (piątek) godz. 18:00 - sala audiowizualna WDK - II p. 210

CAŁE TO PIĘKNO I KREW - reż. Laura Poitras - USA 2022, 113 min

Nominowany do Oscara niezwykły filmowy portret Nan Goldin – legendarnej fotografki i aktywistki, która obecnie całą energię poświęca założonej przez siebie grupie aktywistycznej PAIN, stającej w obronie osób uzależnionych od środków przeciwbólowych i walczącej z koncernem farmaceutycznym rodziny Sacklerów, współodpowiedzialnym za kryzys opioidowy w Stanach.

27 maja 2023 r. (sobota) godz. 18:00 - sala audiowizualna WDK - II p. 210

ŚWIAT PO PRACY - reż. Erik Gandini - Szwecja, Norwegia, Włochy 2023, 81 min

W Kuwejcie każdy ma prawo do pracy, więc w niektórych miejscach na jednym stanowisku zatrudnionych jest 20 osób. W Korei Południowej pracuje się 12-14 godzin dziennie. Z kolei w Stanach Zjednoczonych co roku pracownicy rezygnują z ponad 500 milionów godzin urlopu z obawy o utratę pracy. Tymczasem roboty są już gotowe do przejęcia większości wykonywanych przez człowieka zadań. To idealna sytuacja dla szwedzkiego mistrza kina dokumentalnego, Erika Gandiniego, który podróżuje po całym świecie i wnikliwie bada, co oznacza dziś słowo „praca”.

27 maja 2023 r. (sobota) godz. 19:30 - sala audiowizualna WDK - II p. 210

PRAWY CHŁOPAK - reż. Hanna Nobis - Polska, Szwajcaria 2022, 84 min

Życie Antka, dwudziestodwuletniego konserwatysty z Wrocławia, kręci się wokół myśli narodowej, kościoła i prawicowego aktywizmu. Liderowanie organizacji nacjonalistycznej przeplata z działalnością w męskim bractwie różańcowym. Wszystko zmienia się, kiedy poznaje Weronikę, dziewczynę o diametralnie innych poglądach. Film jest kroniką życia bohatera, który pod wpływem miłości zaczyna zadawać pytania o miejsce Boga, seksu i wyznawanych ideałów w swoim życiu.

28 maja 2023 r. (niedziela) godz. 16:30 - sala widowiskowo-kinowa WDK

I KRÓL RZEKŁ: „CO ZA FANTASTYCZNA MASZYNA! ” - reż. Axel Danielson, Maximilien Van Aertryck - Szwecja, Dania 2023, 88 min

Podróż po rozległym historycznie oceanie współczesnej kultury medialnej. Dowiadujemy się, jak powstała camera obscura, oglądamy pierwszy pokaz ruchomego obrazu, obserwujemy wynalezienie kamery internetowej, odwiedzamy dzisiejsze Hollywood i poznajemy lepiej świat wypełniony 45 miliardami aparatów. Dowcipny i prowokujący do myślenia film śledzi rozwój kultury obrazu w znanej nam do tej pory formie.

28 maja 2023 r. (niedziela) godz. 18:00 - sala widowiskowo-kinowa WDK

SIOSTRZEŃSTWO ŚWIĘTEJ SAUNY - reż. Anna Hints - Estonia, Francja, Islandia 2023, 89 min

Nagrodzony na festiwalu w Sundance film o grupie kobiet zbierającej się w tradycyjnej saunie, żeby wspólnie dzielić najgłębsze sekrety, przemyślenia i czerpać siły z wspólnoty. Otoczone dymem obnażają nie tylko ciała, ale i emocje. Dowiadujemy się, czego doświadczyły w swoim życiu. „Siostrzeństwo świętej sauny” przepełnia autentyczne piękno, które nie płynie z posiadania idealnego ciała, ale z humoru, mądrości i samoświadomości.

28 maja 2023 r. (niedziela) godz. 19:30 - sala widowiskowo-kinowa WDK

LYNCH / OZ - reż. Alexandre O. Phillippe - USA 2022, 110 min

Co łączy filmy Davida Lyncha z „Czarnoksiężnikiem z krainy Oz”? Fascynacja, inspiracja czy obsesja? „Nie ma dnia, abym o tej książce nie myślał” – przyznaje reżyser. Film pokazuje, jak bardzo kultowa książka dla dzieci obecna jest w twórczości wyrosłego z kultury amerykańskiej reżysera. To jednak coś więcej niż tylko niecodzienne spojrzenie na filmowca i jego obsesję – to zapierająca dech w piersiach medytacja nad rolą kina w kształtowaniu naszych marzeń.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4