5. edycja Podkarpackiego Szlaku Filmowego w tym roku w Sanoku. PROGRAM

KATEGORIA: KULTURA / 10 lipca 2024

Grafika: Podkarpacka Komisja Filmowa

Dla wszystkich wyczekujących tego wydarzenia - informujemy, że w dniach od 8 do 11 sierpnia będzie można wziąć udział w 5. edycji Podkarpackiego Szlaku Filmowego organizowanego przez Podkarpacką Komisję Filmową i władze województwa podkarpackiego. Tym razem filmowy świat i jego miłośników będzie gościło miasto Sanko. Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach PSF jest bezpłatny.

Niepozorny filmowy Sanok

W dniach 8-11 sierpnia 2024 r., odbędzie się otwarcie Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Sanoku. Na miłośników kina i filmu, oraz filmowej historii Sanoka czekają czterodniowe atrakcje: kino plenerowe, spotkania z twórcami, spacery śladem lokacji filmowych oraz klimatycznych koncertów. Organizatorzy przygotowali aż 40 filmowych atrakcji, które będą odbywać się w Muzeum Budownictwa Ludowego, w Muzeum Historycznym oraz w kinie Sanockiego Domu Kultury.

- Choć pierwsze skojarzenie dotyczące miasta Sanok niekoniecznie będzie tym filmowym, to właśnie Otwarcie Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Sanoku będzie wydarzeniem, które może to zmienić, gdyż to tu powstało ponad dwadzieścia filmów i seriali, które zapisały się w historii polskiej kinematografii – informuje Jagoda Mazepa, Podkarpacka Komisja Filmowa.

- Piękne górskie krajobrazy, w połączeniu z charakterystyczną drewnianą zabudową, od lat stanowią magnes przyciągający tutaj twórców filmowych. Szczególnym miejscem zainteresowania ekip filmowych jest Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, w którym czas zdał się zatrzymać, zachowując dla nas nie tylko zabytkowe świątynie, pojedyncze wiejskie chałupy i budynki gospodarcze, ale także większe układy gospodarskich obejść i wiejskich zabudowań - dodaje Jagoda Mazepa, przedstawiciel organizatora Podkarpackiego Szlaku Filmowego.

Filmowa historia Sanoka nie wszystkim znana

Filmografia Sanoka sięga 1971 roku, kiedy to Tadeusz Konwicki, w klimatycznym wnętrzu cerkwi z Grąziowej w sanockim skansenie, realizował sceny do filmu „Jak daleko stąd, jak blisko”, z Andrzejem Łapickim i Gustawem Holoubkiem w rolach głównych. Przez kolejne lata filmowo działo się tu wiele: w pobliskim Lesku Janusz Majewski zrealizował sceny do „Lekcji martwego języka”, z młodym wówczas aktorem Olgierdem Łukaszewiczem, w latach 80., na terenie skansenu, pracowała ekipa serialu historycznego „Crimen”, w którym główną rolę zagrał Bogusław Linda. Skansen służył jako filmowa lokacja także do dwóch części familijnej produkcji o przygodach Hanusza Bystrego, w reżyserii Pawła Komorowskiego („Oko Proroka” i „Przeklęte Oko proroka”).

Sanok jest atrakcyjny dla filmowców również współcześnie. Stał się on tłem do produkcji doskonale dziś znanych, takich jak „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego, czy serial telewizyjny „1920. Wojna i miłość”. W pobliskim Mrzygłodzie pracowali Jan Jakub Kolski („Serce, serduszko”), a w 2021 roku Giacomo Abbruzesse osadził tam elementy historii „Disco Boya”, nagrodzonego Srebrnym Niedźwiedziem na zeszłorocznym festiwalu Berlinale.

Sanok to też niezwykli twórcy – przede wszystkim Zdzisław Beksiński i to, co się łączy z jego osobą i światem filmu.

Grafika: Podkarpacka Komisja Filmowa

Co w programie?

5. edycja Podkarpackiego Szlaku Filmowego rozpocznie się w czwartek (8 sierpnia) premierą dokumentu szczególnie ważnego dla sanoczan „Przepraszam za marzenia” to film Rafała Gużkowskiego o himalaiście Łukaszu Łagożnym, który zdobył Koronę Ziemi. Pokaz filmu oraz spotkanie z reżyserem i bohaterem produkcji odbędzie się o 18.00 w SDK.

Drugiego dnia, w piątek (9 sierpnia) po raz pierwszy w Sanoku pokazany zostanie film „Z wnętrza” – dokumentalny pamiętnik Zdzisława Beksińskiego, złożony w całości z taśm VHS, nagranych przez artystę. Projekcji, która rozpocznie się o 18.00 w SDK, towarzyszyć będzie spotkanie z reżyserami obrazu – Cezarym Grzesiukiem, Tomaszem Szwanem i Krystianem Kamińskim.

Czwartkowy i piątkowy wieczór (8-9 sierpnia) dedykowany jest fanom kinowych maratonów – w oba dni w SDK zobaczyć będzie można serial „Crimen”, każdego dnia po trzy kolejne odcinki. Organizatorzy szczególnie zapraszają na to wydarzenie sympatyków kina historycznego i jedynego w swoim rodzaju aktora – Bogusława Lindy. W czwartek start maratonu o 20.00, a w piątek – o 20.30.

Natomiast w weekend przewidziano najwięcej wydarzeń. W sobotę i niedzielę (10-11 sierpnia) Podkarpacki Szlak Filmowy będzie aż w trzech miejscach jednocześnie. Atrakcje zaplanowane są od południa, z myślą m.in. o rodzinach, i skończą się późnym wieczorem.

W sobotę i niedzielę, w skansenie, na najmłodszych czekać będą warsztaty z technik filmowych i tworzenia filmowych rekwizytów oraz scenografii, prowadzone przez Podkarpackie Centrum Nauki ŁUKASIEWICZ. W oba dni propozycjami dla rodzin są też pokazy filmu przygodowego „Oko Proroka” i jego kontynuacji „Przeklęte Oko Proroka”, oraz quizy filmowe z nagrodami. Tu organizatorzy uśmiechają się i serdeczne zaproszenie kierują przede wszystkim do rodziców z dziećmi.

Spacery filmowe

Każde otwarcie kolejnego etapu Podkarpackiego Szlaku Filmowego to kultowe już spacery filmowe.

Tym razem organizatorzy PSF zapraszają na niepowtarzalne wycieczki z przewodnikami i filmową mapą – w skansenie o 13.00 i 15.00 w sobotę i niedzielę, a w zamku – w sobotę o 11.00 i 13.00 i w niedzielę o 11.00 i 14.00. Tego nie można przegapić, zwłaszcza, że dla uczestników wydarzenia kursować będzie bezpłatny autobus AUTOSAN na trasie zamek-skansen. Rozkład jazdy organizatorzy opublikują przed wydarzeniem.

Grafika: Podkarpacka Komisja Filmowa

Sanocki Szlak odwiedzą też filmowcy. W sobotę o 17.00 na zamku, po projekcji filmu „Ostatnia rodzina” spotkamy się z twórcami: reżyserem Janem P. Matuszyńskim, aktorką Aleksandrą Konieczną i scenarzystą Robertem Bolesto. W niedzielę o 16.15 o swoich doświadczeniach na planach filmowych w sanockim skansenie opowiedzą m.in. aktor Eryk Lubos, aktor i reżyser Mariusz Bonaszewski, reżyser Maciej Migas czy scenograf Marek Zawierucha. Natomiast w niedzielę, na zamku, po projekcji filmu „Lekcja martwego języka” o 17.30, odbędzie się spotkanie z aktorem Olgierdem Łukaszewiczem.

Sanok to wybitni twórcy – malarz Zdzisław Beksiński czy poeta Janusz Szuber. O tych osobach rozmawiać na Szlaku będą ich bliscy.

- Zapraszamy w sobotę o 15.30 na spotkanie „Beksiński we wspomnieniu przyjaciół” na zamku, gdzie o artyście opowiedzą Janusz Barycki, Grzegorz Gajewski, Wiesław Banach i Jarosław Serafin. W niedzielę natomiast, o 14.00 na zamku, po projekcji filmu „Sanocczyzna Janusza Szubera” o poecie opowiedzą jego przyjaciele – prof. Jan Skoczyński, Grzegorz Gajewski i Małgorzata Sienkiewicz-Woskowicz zachęcają do udziału organizatorzy PSF.

Muzyka jak w filmie

Jak co roku Otwarcie Podkarpackiego Szlaku Filmowego uświetnia doskonała muzyka. W sobotę o 20.30 na zamku plenerowy koncert zagra Mikołaj Trzaska – ikona jazzowej awangardy, twórca elektryzującej muzyki do filmów m.in. Wojciecha Smarzowskiego. Z kolei w niedzielę o 19.00, w zabytkowym kościele na terenie sanockiego skansenu, zagra folkowo zespół Wernyhora.

Nie sposób wymienić każdej atrakcji Otwarcia Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Sanoku. Wszystkie 40 wydarzeń znajdziesz w szczegółowym programie, który znajduje się TUTAJ.

Grafika: Podkarpacka Komisja Filmowa

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny!. Podkarpacka Komisja Filmowa zaprasza do śledzenia profilu Podkarpacki Szlak Filmowy na Facebooku, gdzie na bieżąco publikowane są i będą aktualności dotyczące tego wydarzenia.

Organizatorem wydarzenia jest Podkarpacka Komisja Filmowa, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Województwo Podkarpackie. Współorganizatorami są Miasto Sanok, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Historyczne w Sanoku, Sanocki Dom Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Oprac. Viperis

Grafika: Podkarpacka Komisja Filmowa

Grafika: Podkarpacka Komisja Filmowa

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4