Zakończył się IV Festiwal Kultury Lasowiackiej. Za nami finał wydarzenia

KATEGORIA: KULTURA / 29 lipca 2024

Fot. lasowiacki.pl

To był ostatni weekend wypełniony lasowiacką muzyką, smakołykami oraz tańcem i radosnymi przyśpiewkami. Za nami finał czwartej edycji Festiwalu Kultury Lasowiackiej, który odbył się w Stalowej Woli na Rynku w Rozwadowie.

IV Festiwal Kultury Lasowiackiej gościł na Podkarpaciu przez cały lipiec. Festiwalowe wydarzenia zaplanowane od 6 do 28 lipca odbyły się w kilkunastu miejscowościach województwa podkarpackiego. Za nami m.in. wypełnione muzyką rozpoczęcie w Kolbuszowej, żniwa w Cyganach, pływanie z flisakami w Ulanowie, filmy z Marią Kozłową w Tarnobrzegu, śpiewanie w Grodzisku Dolnym i Gorzycach, brawurowy koncert w Nowej Dębie i malowanie drewnianych zabawek w Leżajsku.

Na rozwadowskim rynku w Stalowej Woli, na finałowym wydarzeniu, spotkała się z kolei tradycja z tym co nowe. Główne wydarzenia poprzedziła uroczysta msza św. w parafii św. Floriana w Stalowej Woli z udziałem Chóru „Lasowiacy” i ZPiT „Mali Lasowiacy”. Po nabożeństwie uroczystości przeniosły się na Rynek w Rozwadowie, który posiada kilkusetletnie tradycje jarmarczne. Tam uczestników powitał zespół Mażoretek „Różanki” i Orkiestra Dęta z Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.

Członek zarządu, Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wraz z wiceprzewodniczącą sejmiku Renatą Knap oraz radnymi województwa: Kamilą Piech i Renatą Butryn, reprezentowała podczas tego wydarzenia samorząd województwa.

- Przez ten miesiąc mieliśmy okazję zakosztować kuchni lasowiackiej, mieliśmy okazję wziąć udział w warsztatach rękodzieła, mieliśmy okazję zobaczyć, jak wygląda połączenie tradycji z nowoczesnością, ale też mieliśmy okazję zaopatrzyć się w produkty najwyższej jakości, produkty tworzone z sercem – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

- Samorząd województwa już po raz czwarty jest organizatorem i podmiotem, który finansuje to wydarzenie. W tym roku przeznaczyliśmy na ten cel – dzięki dobrej decyzji Sejmiku Województwa Podkarpackiego - 700 tys. złotych. I to nie koniec, bo Festiwal Kultury Lasowiackiej będzie realizowany w kolejnych latach, gdyż to przynosi korzyści dla naszego województwa. Możemy pokazywać tradycję, z której nasz region słynie – dodała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Po oficjalnym rozpoczęciu ze swoim repertuarem wystąpił Chór „Lasowiacy” z MDK, a następnie sceną zawładnęła Kapela Ludowa „Łęgowianie”. Uczestnicy wydarzenia mogli też wziąć udział w interaktywnym turnieju wiedzy „Życie i twórczość Marii Kozłowej”. Na stoiskach można było kupić np. wyroby rękodzielnicze, skosztować potraw kuchni lasowiackiej, podejrzeć jak pracują lokalni artyści czy twórcy, którzy wykorzystując nowe techniki, tworzyli niepowtarzalne dzieła inspirowane lasowiacką kulturą, np. graffiti z wykorzystaniem haftu lasowiackiego.

Podczas wydarzenia odbyła się także wystawa prac uczestników warsztatów „LegoLas – Lasowiackie technologie” oraz konkurs na najciekawsze prace z klocków Lego w tematyce „chaty lasowiackiej”. Ideą warsztatów prowadzonych przez Naukowy Zawrót Głowy było połączenie współczesnego zabawkarstwa z dziedzictwem lasowiackim.

Podczas finału na scenie wystąpił również Zespół Obrzędowy „Cyganiacy”. Jednym z najważniejszych punktów był koncert zespołów folklorystycznych Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli: Zespołu Pieśni i Tańca „Lasowiacy” im. I. Wachowiaka oraz Zespół Pieśni i Tańca „Mali Lasowiacy” wraz z „Chórem Lasowiackim” i Kapelą Lasowiacką Mieczysława Parucha. A główną atrakcją wieczoru był koncert w wykonaniu zespołu „Tęgie Chłopy”.

Finał festiwalu był okazją do podziękowania wszystkim operatorom, którzy we współpracy z Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie przygotowali wydarzenia w ramach IV Festiwalu Kultury Lasowiackiej. A byli to:

Tarnobrzeski Dom Kultury w Tarnobrzegu, Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie, Gminny Ośrodek Kultury w Gorzycach, Ośrodek Kultury w Grodzisku Dolnym, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Baranowie Sandomierskim, Miejski Ośrodek Kultury w Rudniku nad Sanem, Muzeum Ziemi Leżajskiej, Gminne Centrum Kultury w Ulanowie, Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej, Ośrodek Garncarski MEDYNIA w Medyni Głogowskiej, Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli.

IV Festiwal Kultury Lasowiackiej znalazł się na liście przedsięwzięć służących popularyzacji dziedzictwa Lasowiaków zawartych w Programie wsparcia i promocji kultury lasowiackiej przez Samorząd Województwa Podkarpackiego na lata 2022-2027 i jest finansowany z budżetu Województwa Podkarpackiego. Wydarzenia festiwalowe odbywały się w północnej części województwa podkarpackiego, objętej wpływami tej grupy etnograficznej. W tegoroczną edycję – oprócz WDK – zaangażowana była także inna instytucja kultury województwa podkarpackiego: Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, w którym odbyła się inauguracja festiwalu.

Głównym celem festiwalu jest wsparcie ochrony dziedzictwa kulturowego Lasowiaków, wzmocnienie poczucia tożsamości i identyfikacji oraz wykorzystanie kultury lasowiackiej do rozwoju kulturalnego, turystycznego oraz gospodarczego, które sprzyjają budowaniu wysokiej marki województwa podkarpackiego.

Red.

Fot. lasowiacki.pl

Fot. lasowiacki.pl

Fot. lasowiacki.pl

Fot. lasowiacki.pl

Fot. lasowiacki.pl

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4