Arystokracja i ziemiaństwo – konferencja naukowa w
Muzeum-Zamku w Łańcucie

KATEGORIA: KULTURA / 7 października 2024

Fot. Materiały organizatorów

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Muzeum-Zamek w Łańcucie oraz Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu zapraszają do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej poświęconej roli i znaczeniu polskiej arystokracji w realiach II Rzeczypospolitej oraz czasów II wojny światowej.

Organizowana konferencja jest kontynuacją wcześniejszego przedsięwzięcia naukowego pt. „Arystokracja i ziemiaństwo wobec odzyskania niepodległości i budowy zrębów II Rzeczypospolitej (do 1921 r.)”, zorganizowanego w 2021 r. Konferencja odbędzie się w dniach 10-11 października 2024 r. w Łańcucie. - To idealna lokalizacja do rozważania tematu przewodniego sesji. W dwudziestoleciu międzywojennym Łańcut był bowiem miejscem licznych spotkań, zjazdów i inicjatyw, podczas których rezydencja Potockich była przedstawiana przez władze jako jedna z wizytówek niepodległej Polski. Koronowane głowy, politycy, uczeni i dziennikarze z zagranicy byli w pałacu oficjalnymi gośćmi rządu polskiego - podkreślają organizatorzy.

- Wielokrotnie w literaturze podkreśla się wiodącą rolę inteligencji w tworzeniu podstaw prawnych, realiów gospodarczych, w administracji i kulturze oraz kreowaniu społeczeństwa obywatelskiego II Rzeczypospolitej. Bez niej trudno byłoby zrozumieć szansę przetrwania dla narodu polskiego w czasie dziejowej katastrofy, jaką były lata 1939–1945. Niemniej jednak rola innych warstw społecznych, w tym zwłaszcza arystokracji i ziemiaństwa – posiadających odpowiednie zaplecze ekonomiczne, międzynarodowe kontakty oraz tradycje kreowania i kształtowania życia publicznego zarówno w Rzeczpospolitej Obojga Narodów, jak i w państwach zaborczych, była niebagatelna. Tym bardziej, że grono polskiej inteligencji tworzyły także osoby wywodzące się z arystokracji i ziemiaństwa wnosząc w szeregi tej nowej warstwy społecznej umiłowanie wiedzy i kult nauki traktowanej także w sposób utylitarny - zaznaczają organizatorzy.

Wśród problemów badawczych, które organizatorzy chcieliby poruszyć podczas konferencji wymienić można następujące zagadnienia:

• rola arystokracji i ziemiaństwa w kształtowaniu tożsamości polskiego społeczeństwa w latach 1918 –1939;

• udział przedstawicieli arystokracji i ziemiaństwa w polityce, dyplomacji i administracji II RP;

• zaangażowanie w działalność gospodarczą, kulturalną i społeczną;

• przykłady rozmaitego funkcjonowania w badanym czasie: poczucie misji i chęci przydatności wobec społeczeństwa, kosmopolityzm i poczucie przynależności do europejskiej rodziny arystokratycznej, używanie życia czy wręcz marnotrawienie kapitału społeczno-gospodarczego;

• arystokraci i ziemianie wobec polskiego czynu zbrojnego podczas II wojny światowej;

• arystokracja i ziemianie w Wojsku Polskim oraz w polskich formacjach wojskowych na frontach II wojny światowej;

• kolaboracja arystokratów i ziemian z władzami niemieckimi i sowieckimi w czasie II wojny światowej.

Podczas konferencji zostanie podjęta – w miarę możliwości – próba odpowiedzi na pytanie, na ile w dotychczasowej historiografii udział arystokracji i ziemiaństwa w kreowaniu szeroko pojętego życia publicznego w okresie II Rzeczypospolitej, ale także II wojny światowej był wystarczająco przedstawiany. W jakim stopniu działalność i postawa tego środowiska przyczyniła się do zachowania i różnego rozumienia polskości po odbudowie niepodległego państwa polskiego, a także w czasie zagrożenia bytu państwa i narodu, jakimi były lata 1939–1945. Inną kwestią pozostaje odpowiedź na pytanie, czy w warunkach prawa, które zrównywało wszystkich obywateli państwa, zniesione tytuły szlacheckie faktycznie nie miały znaczenia w relacjach władzy i kreowania polityki szczebla centralnego i lokalnego.

Ogólnopolska konferencja naukowa „Arystokracja i ziemiaństwo w II Rzeczypospolitej oraz wobec wyzwań II wojny światowej”, Muzeum-Zamek w Łańcucie, ul. Zamkowa 1, odbędzie się w dniach:

10.10.2024 – godz. 9:00 – 16:30

11.10.2024 – godz. 9:00 – 13:20

Program konferencji na plakacie poniżej oraz TUTAJ.

Red.

Fot. Materiały organizatorów

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4